Dwie dekady z „Niespodzianką”

0

Zespół Śpiewaczy „Niespodzianka” w niedzielne popołudnie świętował jubileusz 20-lecia swojej działalności. Z tej okazji w Domu Kultury w Krowicy Samej wystawiono specjalny musical i zorganizowano jubileuszowe uroczystości.

fot. lubaczow.com.pl
fot. lubaczow.com.pl

Po występie przedstawiono prezentację multimedialną z kalendarium działalności zespołu, a zebrani usłyszeli historię powstania i rozwoju „Niespodzianki”. Pan Robert Załoga wygłosił wspaniałą laudację na 20-lecie jej działalności, autorstwa Czesława Drąga z WDK Rzeszów.

Wójt Gminy Lubaczów – Wiesław Kapel wraz z przewodniczącym Rady Gminy Lubaczów – Romanem Cozacem, wiceprzewodniczącą rady – Agnieszką Chomyszyn oraz Dyrektorem GOK Lubaczów – Stanisławem Myśliwym wręczyli dostojnym Jubilatom nagrody i wyróżnienia. Z życzeniami i upominkami dołączyli do nich Stanisław Kusek – Wójt Gminy Lubaczów w latach 1990-98, Janusz Czarski – Dyrektor CK w Przemyślu, Jan Potym – były radny i sołtys wsi Krowica Sama, Maria Kowaliszyn – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Krowicy Samej oraz Maria Gawlik – prezes miejscowego Klubu Seniora.

Piękna uroczystość nie mogła odbyć się bez występów najbliższych sercu „Niespodzianki” zespołów. Z programem okolicznościowym oraz życzeniami na scenie zaprezentowały się Zespół Pieśni i Tańca „Kresy” oraz Kapela Ludowa z Cieszanowa.

Pierwszy oficjalny występ „Niespodzianki” datuje się na 3 wrzesień 1995 roku podczas Gminnego Święta Plonów w Krowicy Samej. Ten spontaniczny występ artystyczny był dla wszystkich wielką niespodzianką, stąd przylgnęła do zespołu nazwa „Niespodzianka”. Od początku swojej działalności prowadzona przez Urszulę Pukas (akompaniującą na akordeonie) grupa śpiewacza uświetnia swym repertuarem wydarzenia odbywające się w swojej miejscowości oraz na terenie gminy i powiatu. Z czasem dołączyła do niej Kapela Ludowa prowadzona przez Marka Bojarskiego. Obok śpiewu piosenek, przyśpiewek ludowych, biesiadnych, czy religijnych „Niespodzianka” postawiła sobie za cel wystawianie dawnych obrzędów i zwyczajów.

Zespół przygotowuje także wieńce dożynkowe, prowadzi warsztaty rękodzielnicze, współpracuje z Muzeum „Kresów” w Lubaczowie i Centrum Kultury w Przemyślu. Przez swoją działalność przekazuje osobliwą kulturę kresową w całym pięknie, bogactwie i krasie. Uczestniczył w Festiwalu Folkloru Zemplina na Słowacji oraz Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Nagrywał swe melodie i słuchowiska dla Radia Rzeszów oraz spoty do TVP 2.

elubaczow.com, lubaczow.com.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here