Jedyna na świecie panorama Plutona – stworzona w Lubaczowie

0

W sieci można oglądać pierwszą na świecie panoramę Plutona, która została poskładana ze zdjęć cząstkowych. Jej autorem jest Tomasz Mielnik – fotograf z Lubaczowa zaprzyjaźniony z naszym portalem.

Pluton
Pluton „złożony”przez Tomasza Mielnika z cząstkowych zdjęć NASA.

Panorama powstała z 16 zdjęć, które po złożeniu otrzymały rozmiar 6000 x 6000 pikseli – 36 MPiks. Wykorzystane zdjęcia należą do NASA, a przez Tomasza Mielnika zostały pobrane tylko w celu połączenia w panoramę. Fotografie wykonała Sonda New Horyzons, która 19 stycznia 2006 r. z przylądka Canaveral na Florydzie została wysłana w przestrzeń kosmiczną, by zbadać powierzchnię Plutona.

14 lipca 2015 r. sonda przeleciała w odległości 12,5 tys. km od powierzchni Plutona robiąc serię dokładnych zdjęć. Fotografie zostały przesyłane na Ziemię z prędkością 1,5 kilobita na sekundę (dostarczenie jednego zdjęcia zajęło ok. 40 minut). Fotografie ukazały niesamowitą różnorodność struktury powierzchni badanego ciała niebieskiego. Niektóre fragmenty Plutona przypominają wydmy, inne sprawiają wrażenie jakby zostały wydrążone przez przemieszczający się lód.

Teraz Sonda ma ominąć Pluton, zwolnić do prędkości 50 400 km/h i polecieć w kierunku planetoidy2014 MU69 (1110113Y), do której dotrze najprawdopodobniej w styczniu 2019 r., by zrobić nowe zdjęcia.

Tomasz Mielnik wykonał także panoramę Marsa, która była drugą na świecie i pierwszą w Polsce. Obie panoramy można obejrzeć na stronie tomaszmielnik.pl.

elubaczow.com, AH


Bądź na bieżąco i zostań jednym z 13 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here