Narodowe Czytanie „Lalki” także w naszym regionie

2

W sobotę, w ramach czwartej edycji Narodowego Czytania w setkach miast i wsi w Polsce w miejscach publicznych czytano „Lalkę” Bolesława Prusa. Z naszego regionu do akcji włączyły się m.in. miasto i gmina Lubaczów, Oleszyce i Cieszanów.

Młodzież w Lubaczowie doskonale przygotowała się do akcji.
Młodzież w Lubaczowie doskonale przygotowała się do akcji.

W sobotę w ponad 1600 miejscowości z całego kraju miejscowi urzędnicy, nauczyciele, bibliotekarze, a także zwykli miłośnicy książek czytali na głos „Lalkę”. W Lubaczowie Krzysztof Szpyt – burmistrz miasta odczytał list prezydenta Bronisława Komorowskiego zachęcający do publicznego czytania. Następnie, Jadwiga Pałczyńska – Przewodnicząca Rady Powiatu Lubaczowskiego, jako pierwsza przeczytała fragment lektury. Po niej wystąpili kolejni goście. Do seansu głośnej lektury przyłączyli się bibliotekarze, aktorzy dziecięcego teatru „Lentylki”, reprezentanci Dyskusyjnego Klubu Książki, Stowarzyszenia Twórców Ludowych Ziemi Lubaczowskiej, Akademii Sportu w Lubaczowie, a także samorządowcy, nauczyciele, uczniowie i studenci.

W Cieszanowie z kolei Narodowe Czytanie rozpoczął burmistrz Zdzisław Zadworny. Obok czytania lektury odbył się pokaz „Lalki na wybiegu” – ze swoimi lalkami wystąpili najmłodsi z Dachnowa, Starego Lublińca i Cieszanowa. Gościem specjalnym była Ewa Anna Mrówczyńska – aktorka Teatru Maska z Rzeszowa. Opowiadała, jak należy pracować z lalką, by zaciekawić widza. Marionetki, pacynki, kukły i inne teatralne rekwizyty podbiły serca najmłodszych.

W Cieszanowie były dodatkowe atrakcje.
W Cieszanowie zadbano o dodatkowe atrakcje.

Do akcji Narodowe Czytanie włączyła się również gmina Lubaczów. W Krowicy Samej fragmenty „Lalki” przeczytali przedstawiciele władz samorządowych z wójtem Wiesławem Kaplem na czele, a także przedstawiciele Gminnej Biblioteki Publicznej, Klubu Seniora w Krowicy Samej, Ochotniczej Straży Pożarnej w Krowicy Hołodowskiej i Zespołu Śpiewaczego „Niespodzianka”. Czytanie zostało wzbogacone prezentacją mody oraz typowego tańca arystokratycznego, pochodzącego z czasów twórczości Bolesława Prusa. Uczestnicy obejrzeli krótki montaż, dotyczący twórczości pozytywistycznego pisarza, wysłuchali recytacji wierszy oraz piosenek o dawnej Warszawie.

W Krowicy Samej czytaniu towarzyszył pokaz mody.
W Krowicy Samej czytaniu towarzyszył pokaz mody.

W Oleszycach na wszystkich chętnych czekała Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna. Tutaj, oprócz czytania odbył się również specjalny quiz z wiedzy o „Lalce”, podczas którego zweryfikowano wiedzę uczestników o powieści Bolesława Prusa.

W Oleszycach odbył się także quiz wiedzy o "Lalce".
W Oleszycach odbył się także quiz wiedzy o „Lalce”.

Akcja Narodowe Czytanie adresowana jest nie tylko do miłośników książek, ale do wszystkich Polaków. Ma na celu popularyzację czytelnictwa, promocję kultury słowa, wzbudzenie poczucia wspólnej tożsamości i przybliżenie największych dzieł narodowej literatury.

Akcję w różnej formie przeprowadzono także w innych miejscowościach regionu.

AH, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

2 komentarze

  1. No Oleszyce.. Bardzo blado wypadacie na tle pozostałych miejscowości. 6 osób z czego 3. to pracownicy biblioteki. Trzeba zachęcać do czytania najmłodszych.. Sama bym poszła na wspólne czytanie, ale nigdzie na mieście nie znalazłam informacji że coś takiego się odbywa. Czy ktoś widział jakieś plakaty czy tylko ja jestem tak mało spostrzegawcza??
    Dziś zajrzałam na stronę gminy i tam znalazłam informację(no tak ale kto codziennie zagląda na stronę gminy) i tak bym nie mogła uczestniczyć bo w sobotę rano jak duża część mieszkańców jestem w pracy. Trzeba wyjść do ludzi.. Godziny popołudniowe i wyjście w plener plus plakaty na mieście na pewno dalyby lepszy efekt. Brawo Cieszanów i Lubaczów. Oleszyce macie z kogo brać przykład.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here