Startuje 7. Festiwal NAROLARTE im. Pana, Wójta i Plebana

0

Uczta dla duszy – tak można określić program czterodniowego 7. Festiwalu NAROLARTE im. Pana, Wójta i Plebana, który rozpoczyna się dziś w Narolu.

Centrum Koncertowo-Wystawiennicze w Narolu, fot. Tomasz Mielnik, arch.
Centrum Koncertowo-Wystawiennicze w Narolu, fot. Tomasz Mielnik, arch.

Podczas festiwalu każdego roku prezentują się wybitni artyści z różnych dziedzin – w tym roku będą to wykonawcy zajmujący się muzyką tradycyjną, klasyczną, jazzową i rozrywkową. Impreza odwołuje się do wielonarodowej kultury dawnej Galicji przy jednoczesnym wskazaniu na trzy źródła tej kultury, którymi są: tradycja dworska, tradycja religijna i tradycja plebejska – wiejska i mieszczańska. Koncerty odbywają się budynku odremontowanej dawnej cerkwi na Krupcu – wspaniale zaadoptowanej i wyposażonej na potrzeby Centrum Koncertowo-Wystawienniczego. Nastrojowe wnętrza w połączeniu z grą świateł i dźwiękami muzyki tworzą niezwykle efektowną atmosferę.

Tegoroczny festiwal zainauguruje Grupy Studnia O, która we wtorkowy wieczór przedstawi widowisko narracyjne na podstawie ballad Adama Mickiewicza. Utwory narodowego wieszcza, to poruszające wyobraźnię mroczne i melancholijne historie. Muzyczność tych tekstów jest naturalna, nadają się one bardziej do głośnego mówienia, śpiewania, melorecytacji niż do uładzonej, cichej lektury.

Studnia O, fot. urzadochota.waw.pl
Studnia O, fot. urzadochota.waw.pl

Dzień później z recitalem fortepianowym wystąpi Janusz Olejniczak, jeden z najwybitniejszych polskich pianistów, który w 1970 roku był najmłodszym laureatem VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Artysta koncertuje w najsłynniejszych salach całego świata, był wielokrotnie nagradzany na prestiżowych konkursach, sam zasiadał taże w jury konkursów pianistycznych i dawał lekcje mistrzowskie poza granicami kraju. W swoim repertuarze skupia się głównie na dziełach Chopina, Beethovena, Schuberta, Schumanna i Liszta. Znakomite przyjęcie zyskały jednak także jego interpretacje repertuaru współczesnego: Debussy’ego i Ravela, Prokofiewa i Messiaena oraz Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara i Witolda Lutosławskiego.

fot. Janusz Olejniczak
fot. Janusz Olejniczak

Niezwykle ciekawie zapowiada się także czwartkowy wieczór, podczas którego młodzi muzycy Opalińska & Whates, w autorskich interpretacjach zaprezentują muzykę filmową. Dwójka wszechstronnych i zaskakująco oryginalnych muzyków – Mira Opalińska (fortepian) i Douglas Whates (kontrabas), występowali razem w wielu zespołach i projektach. Ich muzyczne ścieżki wiodą przez współczesną klasykę aż po European jazz i szeroko pojętą muzykę improwizowaną. Duet ten to wynik spełnienia wspólnego pragnienia wykonywania muzyki o czystym tonie i intymnym dialogu.  Podczas koncertu zaprezentowane zostaną m.in. utwory Krzysztofa Komedy (“Rosmery’s Baby”), Zbigniewa Preisnera, jak i własne kompozycje.

 

fot. Opalińska & Whates
fot. Opalińska & Whates

Festiwal zakończy piątkowy koncert Doroty Miśkiewicz & KWADROFONIK, podczas którego usłyszymy piosenki Witolda Lutosławskiego w nowym wykonaniu. W programie koncertu „KOTEK”, „O PANU TRALALIŃSKIM”, „PTASIE PLOTKI”, ” IDZIE GRZEŚ PRZEZ WIEŚ”, „SPÓŹNIONY SŁOWIK” i inne piosenki znane wszystkim dzieciom i dorosłym! Album z piosenkami, które usłyszymy uzyskał status Złotej Płyty oraz nominację do Fyderyka.

fot. Dorota Miśkiewicz & KWADROFONIK
fot. Dorota Miśkiewicz & KWADROFONIK

Więcej o festiwalu na stronie: narolarte.pl i facebook.com/narolarte.

narolarteplak2015


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here