Zmarła Ruth Zuther – Honorowa Obywatelka Miasta Lubaczowa

9
Ruth Zuther (1926 - 2015), fot. Dirk Zuther, tostedt.de.
Ruth Zuther (1926 – 2015), fot. Dirk Zuther, tostedt.de.

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Ruth Zuther, wielkiej damy polityki w Powiecie Harburg zwanej Pionierem Przyjaźni Narodów, matki partnerstwa polsko-niemieckiego, Honorowego Obywatela Miasta Lubaczowa – informuje na oficjalnej stronie Urząd Miejski w Lubaczowie.

Ruth Zuther urodziła się w 1926 roku w Łodzi. Będąc córką niemieckich rodziców mieszkających w Polsce dorastała jako dziecko dwujęzyczne. W 1953 roku zamieszkała w Tostedt. W 1972 roku została pierwszą kobietą w Radzie Powiatu Harburg, była przewodniczą Komisji Społecznej i Zdrowia, pracowała na rzecz osób i instytucji potrzebujących pomocy. Od 1979-1982 pełniła funkcję Burmistrza Tostedt, jednocześnie była dyrektorem Urzędu Gminy w Tostedt, Przewodniczą Związku Dolnosaksońskich Miast i Gmin, ponadto w zakresie samorządności wspierała Gminę Lineburg.

Choć mieszkała w Niemczech, Polska zawsze była bliska jej sercu, dlatego jej głównym zadaniem życiowym było ustanowienie współpracy z naszym krajem. W 1993 roku założyła Towarzystwo Polsko-Niemieckie, dzięki czemu wiele grup społeczności lokalnych było inspirowanych przez Ruth Zuther, za co w 2001 roku otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Z jej inicjatywy została podpisana umowa partnerska między naszymi miastami. „Umowę o kierunkach współpracy między miastami Lubaczów i Tostedt” w 1993 roku podpisali: przewodniczący Rady Miejskiej Arkadiusz Przybylski, burmistrz Wiesław Bek, burmistrz Klaus-Dieter Feindt i dyrektor gminy Tostedt Volker Laubrich.

Rada Miejska w Lubaczowie na uroczystej sesji 26 marca 1996 roku nadała Ruth Zuther tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lubaczowa doceniając jej zaangażowanie w budowanie partnerstwa Tostedt i Lubaczowa.

Ruth Zuther wiele osobistego wysiłku i serca kierowała do osób potrzebujących wsparcia. W tym duchu organizowała liczne transporty z pomocą sprzętu medycznego, karetek, wózków inwalidzkich do instytucji, stowarzyszeń, osób niepełnosprawnych. Niejednokrotnie odwiedzała Lubaczów przywożąc ze sobą dary dla Domów Pomocy Społecznej w Rudzie Różanieckiej i Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci sióstr Albertynek w Lubaczowie czy obdarowując Towarzystwo Muzyczne instrumentami.

W naszej pamięci Ruth Zuther na zawsze pozostanie jako wyjątkowa osoba o wielkim sercu, empatii, dobroci, cechująca się entuzjazmem, charyzmą, determinacją, obdarzająca wszystkich niezwykłą, pozytywną energią.

Ruth Zuther zmarła we śnie w nocy z 25 na 26 lipca 2015 roku. Uroczystości pogrzebowe, w których udział wezmą przedstawiciele Lubaczowa, odbędą się w piątek, 07 sierpnia 2015 r. w Tostedt.

Źródło: www.lubaczow.pl

9 komentarze

  1. i tutaj widac ułomność ludzi po twojej wypowiedzi: artykuł jest o śmierci kobiety a Ty piszesz o bazarze za 2,6 mln zlotych, skoro tak Cie to boli to idz do burmistrza i powiedz mu pare słow a nie w takim artykule wypisujesz swoje bolączki

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here