Wyprzedaże – sezonowe okazje

0
fot. Archiwum
fot. Archiwum

Coraz więcej sklepów organizuje sezonowe wyprzedaże. Co prawda Polacy w ostatnich latach nie oblegają już domów handlowych tak tłumnie, jak jeszcze niedawno, ale obniżki cen to wciąż doskonała okazja do zakupów.

Do obniżek cen zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Niektórzy specjaliści zajmujący się branżą handlową uważają nawet, że jesteśmy dosyć odporni na sezonowe czyszczenie magazynów. Przyczyną może być duża konkurencja na rynku. W wielu sklepach, szczególnie internetowych obniżki cen i różne promocje są dosyć częste. Okazją jest nie tylko wymiana kolekcji, ale także zbliżająca się inwentaryzacja.

Kiedy polować na letnie okazje?

Sklepy zaczynają sezonowe przeceny coraz wcześniej . Wiele z nich już w połowie czerwca zaczyna obniżać ceny. Prawdziwe szaleństwo rozpocznie się na przełomie czerwca i lipca. Wówczas większość sklepów zarówno stacjonarnych, jak i internetowych rozpocznie przygotowywanie magazynów do jesiennych kolekcji. Letnie wyprzedaże są największe w ciągu roku. Wpływ ma na to głównie specyfika letnich ubrań – większości z nich nie można nosić poza kilkoma ciepłymi miesiącami. Letnie sukienki, szorty, bluzki i topy na ramiączkach, a nawet stroje kąpielowe często są modne jedynie przez jeden sezon, w kolejnym mogą królować już zupełnie inne wzory i fasony. Sklepy wola więc bardzo mocno obniżyć ceny końcówek kolekcji, zamiast ryzykować i trzymać towar do następnego roku. Poza samym ryzykiem związanym z zupełnie innymi propozycjami projektantów przechowywanie towaru to ogromne koszty.

Telefon z przeceny

Wyprzedaże, to nie tylko specyfika sklepów odzieżowych, choć to właśnie w nich organizowane są najczęściej. Także sklepy handlujące sprzętem RTV, czy AGD oferują co jakiś czas sezonowe promocje. Najczęściej przeceniany jest towar, gdy na rynek wchodzi nowy model. Spadają przede wszystkim ceny telefonów komórkowych, laptopów i tabletów, ponieważ to właśnie ten sprzęt najszybciej się starzeje. Jeśli więc komuś nie zależy na cacuszku, które dopiero miało premierę, może kupić  całkiem przyzwoity laptop lub telefon komórkowy za część kwoty wyjściowej.

Pułapki wyprzedaży

Zakup towaru po obniżonej cenie może sprawić wiele satysfakcji. Przede wszystkim wiele osób ma poczucie, że udało im się zaoszczędzić. Czasami to może być jedynie złudzenie. Wciąż niektóre sklepy, które oferują duże obniżki, tuż przed wyprzedażami zawyżają ceny towarów tylko po to, by móc ogłosić po kilku dniach, że ceny spadły o 70 lub 90 procent. Jeśli nie zna się rynkowej wartości towaru lepiej jest więc uważać, by nie zostać nabitym w butelkę przestrzegają specjaliści. Kupując tanio, jesteśmy w stanie kupić więcej, a więc wydamy i tak więcej pieniędzy, niż gdybyśmy kupowali przed obniżkami. W niektórych sklepach są różnice w cenie między towarem na półce, a końcową przy kasie. Sklepy wykorzystują niewiedzę, a czasem także nieuwagę klientów, którzy skuszenie atrakcyjną ofertą nie zauważają różnicy ceny. Często orientują się dopiero przeglądając paragon w domu. Warto wiedzieć, że cena, która widnieje na półce lub na metce powinna być ostateczną ofertą i mamy prawo żądać, by po takiej właśnie towar został sprzedany.

Bądź na bieżąco i zostań jednym z blisko 12 tysięcy naszych obserwujących!
Polub profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here