Europejska Noc Muzeów w Muzeum Kresów w Lubaczowie

2

W ramach Europejskiej Nocy Muzeów 2015 w niedzielę (17.05), na inaugurującym wydarzeniu jakim było otwarcie wystawy „Chleby Europy. Wartość kulturowa chleba w cywilizacji europejskiej”, gości powitał Stanisław Makara – dyrektor lubaczowskiego muzeum.

fot. Muzeum Kresów w Lubaczowie
fot. Muzeum Kresów w Lubaczowie

Na ekspozycji zaprezentowanych zostało ponad 120 obiektów związanych z wypiekiem chleba i jego rolą w kulturze społecznej po dzień dzisiejszy z Polski, Francji, Grecji, Węgier i Szwajcarii. Otwarcie uświetnił występ Zespołu Śpiewaczego „Niespodzianka” z Krowicy Samej, który zaprezentował obrzędy związane z wypiekiem chleba obrzędowego jakim jest korowaj weselny. W otwarciu wystawy wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz: Marek Wiśniewski – zastępca przewodniczącego Rady Powiatu Lubaczowskiego, Zenon Swatek – zastępca przewodniczącego Rady Miejskiej w Lubaczowie, Waldemar Zubrzycki – zastępca burmistrza miasta Lubaczowa.

Umileniem wernisażu była prezentacja wypieków z lokalnych piekarni oraz degustacja tradycyjnego chleba domowego. Na zakończenie tej części dnia odbyło się seminarium pt.: „Chleby Europy. Wartość kulturowa chleba w cywilizacji europejskiej”, na której zaprezentowane zostały odczyty: „Kolekcja chlebów w Muzeum Cywilizacji Europejskiej i Śródziemnomorskiej” – Eduard de Laubrie z Muzeum Cywilizacji Europejskich i Śródziemnomorskich w Marsylii (Francja); „Muzeum Chleba w Amfikleia na Krecie” – Louiza Karapidaki z Akademii Ateńskiej w Atenach (Grecja); „Chleb, który karmi Dusze. Tradycje pogrzebowe na przykładzie Valais (Szwajcaria) i Sardynii (Włochy) – Federica Tamarozzi z Muzeum Etnograficznego w Genewie (Szwajcaria); „Święto chleba ‘Nowy Chleb’ na Węgrzech” – dr Sári Zsolt z Muzeum na Wolnym Powietrzu w Szentendre (Węgry). Wystawie towarzyszyły działania edukacyjne przeznaczone dla dzieci.

Kolejnym wydarzeniem dnia był pokaz plenerowy pt.: „Faktura czasu” autorstwa Leszka Mądzika, profesora KUL i założyciela sceny plastycznej KUL. Zaprezentowane zostały plakaty i fotografie artysty, o których autor sam opowiadał, wskazując na silne inspiracje czasem związanym z własnymi przeżyciami. Duża cześć prezentowanych prac to plakaty do spektakli realizowanych przez artystę.

Ostatnim wydarzeniem było otwarcie wystawy archeologicznej „Czerwień, gród między Wschodem a Zachodem”. Zaprezentowanych na niej zostało około 1500 obiektów odnalezionych w Czermnie niedaleko Tyszowiec (pow. tomaszowski). Bogactwo i różnorodność odnalezionych zabytków pozwala wysnuwać hipotezę, iż tam właśnie ulokowany był słynny Czerwień, główny ośrodek Grodów Czerwieńskich. Wystawę przygotowało Muzeum Regionalne im. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim. W otwarciu wystawy wziął udział Eugeniusz Hanejko- dyrektor tomaszowskiego muzeum wraz z pracownikami, a po wystawie oprowadził zwiedzających archeolog z naszego muzeum – Grzegorz Dąbrowski. Tego dnia muzeum można było odwiedzać do północy.

Więcej zdjęć w galerii Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Źródło: Muzeum Kresów w Lubaczowie


2 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here