Narolska Majówka doskonałą propozycją na długi weekend

4

W długi weekend majowy w Narolu odbędzie się Narolska Majówka, która inauguruje sezon imprez plenerowych. W tym roku przewidziano m.in. występy artystyczne, Noc z Duchami, biegi uliczne, panel dyskusyjny czy rozstrzygnięcie Konkursu Smaków Regionalnych Nalewek. Zapowiada się bardzo ciekawie więc warto zapoznać się ze szczegółowym programem.

Noc z duchami - Narolska Majówka 2014, fot. Tomasz Mielnik.
Noc z duchami – Narolska Majówka 2014, fot. Tomasz Mielnik.

Narolska Majówka rozpocznie się w piątek (01.05) o godz. 13:30 uroczystą prelekcją „GMINA NAROL INWESTUJE W LUDZI – 25 lat istnienia samorządu” w Urzędzie Miasta i Gminy Narol. Następnie na Rynku zostanie przeprowadzony „III Konkurs Smaków Regionalnych Nalewek”. W ławach jury zasiądą: Jan Babczyszyn – prezes Polskiej Akademii Smaku, jeden z twórców Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku w Poznaniu i konkursu Polska Nalewka Roku, Hieronim Błażejak– wieloletni mistrz nalewek z Torunia, laureat wielu prestiżowych nagród (m.in. zdobywca Perły w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów), Lucjan Rutkowski – starszy wykładowca na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, kierownik Ogrodu Botanicznego w Toruniu, Waldemar Sulisz – prezes Kresowej Akademii Smaku, autor Księgi smaków Lubelszczyzny, publicysta Dziennika Wschodniego, Jan Wolańczyk – regionalista, działacz i lokalny społecznik, wiceprezes Narolskiego Koła Honorowych Dawców Krwi, Członek Koła Łowieckiego Miot w Krakowie, członek Zarządu Fundacji Pro Academia Narolense. Kapituła konkursowa oceni i wybierze najlepszą nalewkę wytwarzaną według tradycyjnych receptur. Zwycięzcę, który otrzyma karafkę Swarovskiego poznamy około godz. 18:30.

Na scenie, około godz. 14:45 z programem artystycznym pojawi się chór „Tanew”, Uśmiechnięte Buziaki oraz zespoły taneczne i wokalne z Gminnego Ośrodka Kultury w Narolu. Gwiazda wieczoru – zespół INOROS, reprezentujący muzykę folkowo-rockową, wystąpi o 19:30. Grupa tworzy utwory rozrywkowe zainspirowane folklorem podhalańskim. W ich repertuarze znaleźć można także muzykę folkową z całego pasma Karpat. Po występie INOROS odbędzie się dyskoteka z DJ TIGER.

W pierwszy dzień obchodów nie zabranie Kół Gospodyń Wiejskich terenu gminy Narol, producentów wyrobów wędliniarskich, wiejskich serów, pszczelarzy i reprezentantów roztoczańskich win, którzy przypomną regionalne smaki. Dla najmłodszych przygotowany zostanie plac rekreacyjno-sportowy i kiermasz z zabawkami.

W sobotę (02.05) Narolska Majówka rozpocznie się trochę później, gdyż wtedy odbędzie się „Roztoczańska Noc z Duchami”. W jej ramach w Centrum Koncertowo – Wystawienniczym o godz. 19:00 rozpocznie się spektakl taneczny S-Flores „Taneczne Barwy”. Po nim odbędzie się finisaż wystawy „Barwy Roztocza”, a następnie będziemy mieć okazję uczestniczyć w koncertach „Folkowe brzmienia” i prof. Władysława Kłosiewicza – polskiego klawesynisty, dyrygenta, pedagoga, uznanego interpretatora muzyki dawnej i klawesynistów francuskich, założyciela i prezesa zarządu Fundacji Pro Academia Narolense.

Z kolei w niedzielę (03.05) świętować będą strażacy. O godz. 10:00 zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta z modlitwą za Ojczyznę i Straż Pożarną. Po niej odbędzie się przemarsz pod pomnik, gdzie delegacje złożą kwiaty, a drużyna młodzieżowa złoży przysięgę. Ponadto zostaną nadane odznaczenia strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej z Gminy Narol. W południe, o godz. 12:00 rozpoczną się XXXII NAROLSKIE BIEGI ULICZNE, które będą zwieńczeniem tegorocznej Narolskiej Majówki.

Szczegóły imprezy na poniższym plakacie.

narolska_majowka_2015_plakat

AH, elubaczow.com

4 komentarze

  1. Bieg z Lubaczem pod pachą. Start przy studzience, potem lekkim truchtem do starostwa, trzy okrążenia i sprint z metą przy fontannie (żeby schłodzić rozgrzane ciało). Następna konkurencja to zawody siłaczy – dźwiganie głupot wymyślanych przez włodarzy a ostatnia to plucie na odległość. Sprawdzana będzie celność i skupienie. Całość majówki zwieńczy koncert muzykantów pod nazwą iście polską -JAKOŚ TO BĘDZIE. Byłbym zapomniał, poza głównymi zawodami będzie jeszcze jedna konkurencja, nasz sport narodowy – marudzenie. Temat dowolny, kategoria open. Pozdrawiam.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here