Walczą, by liczba transplantacji nie malała

1

Rozpowszechniają wiedzę na temat transplantacji narządów, zmieniają nastawienie do przeszczepów, informują o korzyściach, edukują w zakresie zagadnień medycznych i zbierają podpisy pod oświadczeniami woli – to działania prowadzone w ramach akcji „Drugie Życie”.

Wolontariusze kampanii "Drugie życie - Transplantacja, masz dar uzdrawiania".
Wolontariusze kampanii „Drugie życie – Transplantacja, masz dar uzdrawiania”.

Brak organów do przeszczepu stanowi jedną z głównych przyczyn ograniczających liczbę operacji, które dla wielu chorych są jedynym ratunkiem. Przeszczep pozwoliłby im normalnie funkcjonować. Według statystyk POLTRANSPLANTU najmniej narządów w Polsce pobiera się w szpitalach właśnie w województwie podkarpackim. Chcąc temu zapobiec, zwiększyć świadomość społeczeństwa w tej kwestii w powiecie lubaczowskim prowadzona jest kampania „Drugie Życie Lubaczów”. Jest to lokalna akcja należąca do ogólnopolskiego programu „Drugie Życie”. Głównym celem działań jest szersze wiedzy na temat transplantacji narządów wśród młodzieży i dorosłych z całego powiatu lubaczowskiego. Zadaniem wolontariuszy jest nakłonienie innych do obiektywnego spojrzenia na kwestie przeszczepów i procedur z nimi związanych.

– Na spotkaniach z osobami zainteresowanymi poruszane są wątpliwe kwestie, takie jak medyczna strona śmierci mózgu czy etyczne spojrzenie na pobranie narządów. O sukcesie kampanii świadczy ilość rozdanych dotychczas oświadczeń woli, będących nieformalną zgodą na oddanie narządów po śmierci osoby. Chcemy, by ludzie „zarażali” oświadczeniami woli swoich krewnych i znajomych – tłumaczy Marcin Frączkiewicz, przedstawiciel akcji „Drugie Życie” w powiecie lubaczowskim.

Wolontariusze z Liceum Ogólnokształcącego włączyli się do kampanii „Drugie życie – Transplantacja, masz dar uzdrawiania”. W szkole akcja potrwa do końca maja. Jej podstawowym celem jest wyjaśnienie istoty transplantacji młodym ludziom, rozwianie ich wątpliwości i walka ze stereotypami, które narosły wokół przeszczepiania narządów.

AH, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z blisko 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here