Prawie pół miliona złotych na ratowanie zabytków w powiecie lubaczowskim

18

Prawie pół miliona złotych trafi do beneficjentów z powiatu lubaczowskiego na prace konserwatorskie przy zabytkowych obiektach w 2015 roku. O podziale dotacji poinformowała na konferencji prasowej wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska. 

Wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska (z prawej) i Grażyna Stojak, podkarpacki konserwator zabytków.
Wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska (z prawej) i Grażyna Stojak, podkarpacki konserwator zabytków, fot. PUW.

Do Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wpłynęło 428 wniosków. Specjalnie powołana komisja pozytywnie oceniła 266 z nich, przyznając dotacje na łączną kwotę 9,3 mln zł. Na prace remontowo-konserwatorskie przy obiektach architektury i budownictwa przeznaczono kwotę 6,2 mln zł, natomiast na prace przy obiektach ruchomych 3,1 mln zł.  Z pierwszej puli do powiatu lubaczowskiego trafi w sumie 420 tys. zł, a z drugiej dodatkowe 50 tys. zł.

Pieniądze, na remont cerkwi grekokatolickiej pw. Mikołaja Cudotwórcy, otrzyma gmina Wielkie Oczy. Kwota 200 tys. zł ma wspomóc prace remontowo-konserwatorskie obejmujące fundamenty, ściany, dach, kopułę, stolarkę okienną i drzwiową, podłogę oraz zagospodarowanie terenu. Kolejne pieniądze trafią także do obiektów, które były już remontowane ze środków Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Kwota 100 tys. zł wesprze konserwację babińca wraz z rekonstrukcją kaplicy, konserwacją i montażem zakrystii oraz rekonstrukcją sobót cerkwi pw. św. Paraskewy w Nowym Bruśnie. Taką sama kwota zostanie przeznaczona na kolejne prace przy synagodze w Cieszanowie – gmina Cieszanów dzięki wsparciu wykona roboty tynkarskie elewacyjne i wstawi stolarkę okienną.

Prace konserwatorskie przy cerkwi w Nowym Bruśnie, fot. facebook.com/cerkiewbrusno
Prace konserwatorskie przy cerkwi w Nowym Bruśnie, fot. facebook.com/cerkiewbrusno

Dzięki wsparciu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zostaną przeprowadzone także prace konserwacyjne przy kościele parafialnym w Horyńcu-Zdroju, cerkwi w Kowalówce i przydrożnej kapliczce w Rudzie Różanieckiej.

Lista beneficjentów z powiatu lubaczowskiego.

Lp. Miejscowość, obiekt Wnioskodawca Zakres prac Kwota dotacji
1. WIELKIE OCZY
cerkiew grekokatolicka pw. Mikołaja Cudotwórcy
Gmina Wielkie Oczy Prace remontowo-konserwatorskie: fundamenty, ściany, dach, kopuła, stolarka okienna i drzwiowa, podłoga, zagospodarowanie terenu. 200 000,00
2. NOWE BRUSNO
cerkiew pw. św. Paraskewy
Muzeum KresówLubaczów Konserwacja babińca wraz z rekonstrukcją kaplicy, konserwacja i montaż zakrystii, rekonstrukcja sobót. 100 000,00
3. CIESZANÓW, synagoga. Gmina Cieszanów Roboty tynkarskie elewacyjne, wstawienie stolarki okiennej. 100 000,00
4. BIHALE,
d. cerkiew, ob. kościół
Parafia  Rzymskokatolicka pw. Opieki Matki Bożej Uzdrowienia ChorychBihale Rekonstrukcja stolarki okiennej i drzwiowej, wykonanie schodów zewnętrznych, wejścia i odboju. 20 000,00
5. KOWALÓWKA,
cerkiew, ob. kaplica filialna  – ołtarz boczny  św. Mikołaja
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Wojciecha w Cieszanowie,ul. Sobieskiego 2, 37-611 Cieszanów II etap prac 20.000
6. RUDA RÓŻANIECKA,
kapliczka przydrożna
Gmina Narol, Rynek 1, 37-610 Narol  pełna konserwacja 10.000

 

O dofinansowanie do planowanych prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych mogli się starać właściciele i osoby zarządzające obiektami wpisanymi do rejestru zabytków. W tegorocznym naborze dominowały wnioski złożone przez parafie rzymskokatolickie i wspólnoty mieszkaniowe. Wojewoda Małgorzata Chomycz-Śmigielska podkreśliła, że w podziale dotacji priorytetowo potraktowano najcenniejsze zabytki sztuki cerkiewnej i rzymskokatolickiej, a także obiekty, przy których prace konserwatorskie są na końcowym etapie oraz rozpoczęte prace przy rewitalizacji miast.

W województwie podkarpackim rejestrem zabytków objętych ponad 15 tys. obiektów, w tym:

• 4 070 zabytków architektury, budownictwa i obszarów urbanistycznych, w tym zespoły zabudowy,
• 10 753 obiekty ruchome, stanowiące na ogół wyposażenie i wystrój obiektów architektury, ale również kapliczki i krzyże przydrożne, nagrobki,
• 477 stanowisk archeologicznych.

elubaczow.com, hp, PUW


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

18 komentarze

  1. A w Dzikowie nic. Dorazne prace przy filmie w 2007 roku i cerkiew dalej sobie stoi nietknieta od tamtego czasu. Zero staran wladz, zeby ten stan rzeczy zmienic. Nie dosc ze turystycznie ubogo, to jeszcze jednen z niewielu zabytków niszczeje.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here