Leśnicy przygotowują się do natarcia chrabąszczy

3

Leśnicy przygotowują się do odparcia ataku chrabąszczy majowego i kasztanowca, które wkrótce w wielkich ilościach pojawią się na terenie lasów regionu. Wiosną prognozowana jest rójka tzw. głównego szczepu tych gatunków, mająca miejsce raz na cztery lata. Leśnicy planują m.in. zwalczanie chrabąszczy poprzez zabiegi chemiczne, w tym opryski naziemne, oraz zbiór ręczny owadów na płachty i ich niszczenie. Zabiegi planowane są m.in. na terenie nadleśnictwa Lubaczów i Narol.

fot. Pędrak, czyli larwa chrabąszcza. Fot. Tomasz Najbar, RDLP w Krośnie.
fot. Pędrak, czyli larwa chrabąszcza. Fot. Tomasz Najbar, RDLP w Krośnie.

W ciągu najbliższych tygodni, gdy tylko nastaną dobre warunki pogodowe, z ziemi wyfruną dojrzałe postacie chrabąszczy i rozpoczną żer na liściach i igłach drzew. Przy bardzo licznym występowaniu owadów zdarza się, że ciepło wygania je z gleby, ale na rozwój liści stanowiących pokarm, muszą one czekać przez kilka dni. Wówczas uszkodzenia aparatu asymilacyjnego, zwłaszcza dębów, bywają duże.

Wprawdzie żer postaci doskonałej owada osłabia drzewa, to jednak rzadko je zabija, natomiast najbardziej zagrożone są szkółki i uprawy leśne, na których żerujące larwy, uszkadzając korzenie młodych drzewek, doprowadzają do ich zamierania na sporych obszarach.

Chrabąszcze występują bardzo licznie na powierzchni około 30 tys. ha drzewostanów Podkarpacia. Leśnicy z nadleśnictw Jarosław, Lubaczów, Narol i Leżajsk w miejscach, gdzie żer owadów mógłby doprowadzić do klęski, planują w tym roku zwalczanie chemiczne szkodników poprzez oprysk naziemny, który obejmie łącznie 1500 ha. Oprysk ten jest niegroźny dla pszczół. Z kolei na powierzchni około 1000 ha w nadleśnictwach Jarosław, Lubaczów i Narol planowany jest też ręczny zbiór owadów w starszych drzewostanach.

fot. Chrabąszcz przed pierwszym lotem. Fot. Tomasz Najbar, RDLP w Krośnie.
fot. Chrabąszcz przed pierwszym lotem. Fot. Tomasz Najbar, RDLP w Krośnie.

elubaczow.com, lasy.krosno.gov.pl


3 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here