Szynobus wraca na tory – od połowy marca!

5

Od 16 marca br. zostaną przywrócone codzienne kursy szynobusów na linii kolejowej nr 101 – trasa Horyniec-Zdrój – Jarosław. To najważniejszy z efektów negocjacji samorządowców z powiatu lubaczowskiego z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego.

Szynobus w okolicach Baszni Dolnej.
Szynobus w okolicach Baszni Dolnej.

Od połowy marca, po kilku miesiącach przerwy, szynobus ma ponownie regularnie jeździć na linii kolejowej nr 101, przebiegającej m.in. przez Horyniec-Zdrój, Lubaczów i Oleszyce w kierunku Jarosławia. To efekt długich negocjacji samorządowców z powiatu lubaczowskiego z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego i kolejarzami.

Zadowolenia z takiej decyzji nie kryje wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel, który wraz z innymi samorządowcami od dawna zabiegał o przywrócenie połączeń.

– Cieszymy się, że szynobus wraca na właściwe tory, bo codzienne pasażerskie połączenia kolejowe są u nas potrzebne – mówi krótko Wiesław Kapel.

Przypomnijmy, że Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego postanowił od stycznia br. ograniczyć kursowanie szynobusu na trasie Jarosław – Horyniec-Zdrój. Zdecydowano, że komunikacja kolejowa będzie działać tu jedynie w piątki i niedziele. Decyzja ta została mocno oprotestowana przez mieszkańców i samorządowców z powiatu lubaczowskiego. Wtedy także rozpoczęły się negocjacje mające na celu przywrócenie połączeń. Wstępnie ustalono, że samorządy dołożą się do utrzymania linii i podejmą działania mające na celu wzrost liczby pasażerów korzystających z jazdy #szynobusem.

Dodatkowo, na wniosek samorządu wojewódzkiego, podkarpackie Przewozy Regionalne wprowadziły nową „Taryfę Podkarpacką”, w której ceny na niektóre połączenia obniżono nawet o 68%. Nowe ceny, które obowiązują od 1 marca są uzależnione od długości trasy. Dla przykładu z Horyńca-Zdroju do Lubaczowa bilet normalny kosztuje 3,22 zł, a ulgowy np. dla studentów tylko 1,58 zł. Bardzo konkurencyjne ceny są także na nieco dłuższych trasach – za bilet z Lubaczowa do Jarosławia zapłacimy tylko 6,57 zł (studencki 3,22 zł), a z Lubaczowa do Rzeszowa 11,25 zł (studencki – 5,51 zł).

O promocję pasażerskich połączeń kolejowych na linii nr 101 chcą zadbać także samorządowcy z powiatu lubaczowskiego, którzy postanowili zainicjować kampanię społeczną #szynobusem. W jej ramach powstała responsywna strona internetowa szynobusem.pl, na której zamieszczane są aktualne informacje i rozkład jazdy. Powstały także profile w mediach społecznościowych facebook.com/szynobusem, instagram.com/szynobusem, które zyskują co raz większą popularność.

Od 16 marca br. zostaną przywrócone regularne kursy szynobusów zgodnie z rozkładem jazdy:

od poniedziałku do czwartku:
– Horyniec-Zdrój 5:16 – Lubaczów 5:35 – Jarosław 6:45
– Jarosław 15:46 – Lubaczów 16:55 – Horyniec-Zdrój 17:15

w piątki:
– Horyniec-Zdrój 5:16 – Lubaczów 5:35 – Jarosław 6:45
– Jarosław 15:46 – Lubaczów 16:55 – Horyniec-Zdrój 17:15
– Horyniec-Zdrój 17:23 – Lubaczów 17:42 – Rzeszów 19:40

w niedziele:
– Rzeszów 6:43 – Lubaczów 8:37 – Horyniec-Zdrój 8:59
– Horyniec-Zdrój 15:09 – Lubaczów 15:29 – Rzeszów 17:19

elubaczow.com, lubaczow.com.pl, szynobusem.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

5 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here