Samorządowcy rozmawiali o współpracy i połączeniu sił

0

Samorządowcy z powiatu lubaczowskiego rozmawiali podczas konwentu, który odbył się w miniony poniedziałek, o możliwościach współpracy i połączeniu sił przy niektórych inicjatywach. 

fot. elubaczow.com
fot. elubaczow.com

Konwent, który odbył się w Lubaczowie rozpoczął się od wystąpienia starosty Józefa Michalika, który tłumaczył przedstawicielom gmin swoje ostatnie wypowiedzi dotyczące możliwości odłączenia powiatu lubaczowskiego od województwa podkarpackiego i przyłączenia się do Lubelszczyzny. Dyskusji w tym temacie jednak nie było, a samorządowcy przeszli od razu do spraw dotyczących wspólnych przedsięwzięć.

Pierwszym z tematów była sprawa funkcjonowania Lokalnych Grup Działania (LGD), których na terenie naszego powiatu jest obecnie kilka. Jako, że w nowej perspektywie unijnej faworyzowane mają być większe grupy, wstępnie postanowiono, że wszystkie samorządy z powiatu skupią się w jednej z grup. Takie połączenie sił i wspólne opracowanie strategii pozwoliłoby w przyszłości na sprawane aplikowanie o środki finansowe z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – OŚ LEADER. Szczegółowe decyzje w tej sprawie mają zostać podjęte w najbliższym czasie.

Podczas konwentu przedstawiono również informacje o stanie negocjacji z Samorządem Województwa Podkarpackiego w sprawie przywrócenia pasażerskich przewozów kolejowych na trasie Jarosław – Horyniec Zdrój. Zawieszone kursy pociągów (poniedziałek – piątek) mają zostać przywrócone w połowie marca. Uczestnicy zgodnie przyłączyli się także do inicjatywy wójta Lubaczowa Wiesława Kapla i wójta Horyńca-Zdroju Roberta Serkisa dotyczącej przeprowadzenia kampanii społecznej #szynobusem.pl, mającej na celu promocję pasażerskich połączeń kolejowych na linii nr 101. Kampania ma w znacznym stopniu opierać się na mediach społecznościowych i internecie, a obecnie opracowywana jest jej szczegółowa strategia.

Wstępnie omówiono także możliwość wspólnego aplikowania o środki w nowej perspektywie unijnej.


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here