Znamy laureatów 36. Biesiady Teatralnej w Horyńcu-Zdroju

1

Nagroda główna 36. Biesiady Teatralnej w Horyńcu-Zdroju, czyli Złoty Róg Myśliwski Króla Jana trafił do Teatru From Poland z Katowic za spektakl „Rok 1913”. Nagrody i wyróżnienia laureaci odebrali w niedzielne (08.02) popołudnie podczas uroczystej gali.

Fot. Tomasz Milenik
Fot. Tomasz Milenik

Srebrnym Rogiem nagrodzono Kompanię Teatralną Mamro z Warszawy za spektakl „Mąż i żona” Aleksandra Fredry, a Brązowym Rogiem – Teatr Pijana Sypialnia, także z Warszawy, za „Wodewil warszawski” na motywach komedii Feliksa Schobera. W ramach Biesiady przyznano także Misy Borowiny za dokonania indywidualne. Laureatami Złotej Misy zostały aktorki: Joanna Gałdecka i Karolina Kogut z Teatru PID/GIN z Krakowa oraz reżyser z tego teatru – Amerykanin Glen Cullen. Jury nagrodziło troje artystów za aktorstwo i reżyserię „Dzbanka z czarnej gliny” na motywach „Balladyny” Juliusza Słowackiego.

Zdobywcą Srebrnej Misy został Marian Bednarek z teatru swojego imienia z Rybnika za reżyserię spektaklu do słów św. Pawła „Głęboka wysokość szerokiej długości”. Natomiast Brązową Misę przyznano zespołowi aktorskiemu i muzycznemu Teatru Satyry Zielona Mrówa z Lublina. Laureaci Rogów i Mis otrzymali także nagrody pieniężne. Jury przyznało też nagrodę specjalną – Różę Horyniecką dla Teatru Mniejsza Kaprys o To z Łap za spektakl „Przypadki Antoniego C” Antoniego Czechowa. Róża Horyniecka została przyznana po raz trzeci. Ponadto jurorzy przyznali nagrodę rzeczową dla Karoliny Dąbrowskiej z Teatru Centrum Kultury z Żyrardowa za monodram „Moda” Bohumila Hrabala, a także dwa wyróżnienia za spektakle: dla Teatru CMD + Divadlo Kusy cukru z miejscowości Żiar nad Hronom ze Słowacji, i dla Agnieszki Olszewskiej z Teatru Próbownia z Chodzieży za rolę w „Łysej śpiewaczce” Eugene Ionesco. Swoją nagrodę – Talerz Biesiadny Króla Jana – przyznała też publiczność; w jej plebiscycie zwyciężył krakowski Teatr PID/GIN.

W tegorocznej Biesiadzie wzięło udział 15 teatrów amatorskich z całej Polski, których organizatorzy wybrali z ponad 30 zgłoszonych do udziału w imprezie. Po raz pierwszy w historii Biesiady w konkursie wystartowała także grupa zza granicy; był to wyróżniony teatr ze Słowacji. Biesiada Teatralna w Horyńcu Zdroju to jeden z najstarszych (pierwszy odbył się w 1976 r.) i najbardziej znanych ogólnopolskich przeglądów małych form teatralnych. Od lat promuje najlepszych amatorów, a przede wszystkim młodych pasjonatów sztuki Melpomeny. Na horynieckiej scenie pierwsze kroki stawiało wielu znanych dziś aktorów teatralnych i kabaretowych.

Organizatorami 36. Biesiady Teatralnej – Konfrontacji Zespołów Teatralnych Małych Form są Centrum Kulturalne w Przemyślu i Gminny Ośrodek Kultury w Horyńcu–Zdroju. Honorowym patronatem imprezę objął marszałek województwa podkarpackiego.

Galeria zdjęć z niedzielnej gali, fot. Tomasz Mielnik dla elubaczow.com (c).

elubaczow.com, tmiel, PAP, CK w Przemyślu


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here