„Lasowiaczki” z Grad Prix Regionalnego Przeglądu Grup Obrzędowych

0

W pierwszą niedzielę lutego w Gminnym Ośrodku Kultury w Starym Dzikowie odbył się XIII Regionalny Przegląd Grup Obrzędowych „Wątki Folkloru Ludowego”. Grad Prix trafiło do Zespołu Obrzędowego „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego za wierne odtworzenie praktyk magicznych związanych z medycyną ludową i oryginalną formę przekazu.

Zespół Obrzędowy „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego, fot. starydzikow.pl
Zespół Obrzędowy „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego, fot. starydzikow.pl

Dla uczestniczących grup przegląd stał się motywacją do odtworzenia z przekazu ustnego bądź pisanego dawnych obrzędów i zwyczajów zarówno rodzinnych jak i zabiegów związanych np. z pracą na roli czy cyklem świąt obecnych w życiu codziennym mieszkańców dawnej wsi. Tym samym stał się przyczynkiem do ukazania dawnego krajobrazu wsi z całym jej bogactwem i różnorodnością, począwszy od czynności praktycznych, domowych przez wierzenia po zabiegi magiczne.

Jury w składzie: Barbara Płocica – teatrolog, Krystyna Trojanowska – folklorysta, dr Andrzej Karczmarzewski – etnograf, po obejrzeniu prezentacji przyznała nagrodę Grad Prix Zespołowi Obrzędowemu „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego za wierne odtworzenie praktyk magicznych związanych z medycyną ludową i oryginalną formę przekazu.

Dwie równorzędne I nagrody przyznano Zespołowi ”Białoboczoki” z Białoboków za przekazanie bogatych treści etnograficznych związanych z przyjęciem nowo narodzonego dziecka w atrakcyjny, pełen humoru sposób i Zespołowi „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa za podjęcie mało eksponowanego tematu – pokazanie symbolicznego znaczenia, jakie miała kutia.

Dwie równorzędne II nagrody przyznano Zespołowi „Majdaniacy” z Majdanu Sieniawskiego za dynamiczne, niezwykle plastyczne widowisko oraz Zespołowi Obrzędowemu z Łazor za reżyserię widowiska i wyrazistą grę sceniczną aktorów ufundowaną przez Bank Spółdzielczy w Lubaczowie.

III nagrodę otrzymał Zespół z Cewkowa za podjęcie trudnego tematu, jakim jest zbiorowa praca oraz za wykorzystanie starych elementów stroju (gorsety).

Jury ponadto postanowiło przyznać dwa wyróżnienia dla Grupy Zespołu Regionalnego „Wesele Krzemienieckie” z Krzemienicy za walory muzyczne widowiska i dla Zespołu „Biesiada” z Tuczemp za udany debiut sceniczny – fundatorem jest Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie.

Nagrodę rzeczową – tablet – ufundowaną przez Biuro Usług Komputerowych „LECH-KOM” Lubaczów Jan i Maria Lechowicz – otrzymała Anna Rzeszut z Baranowa Sandomierskiego.

Fundatorami nagród byli: Centrum Kulturalne w Przemyślu, Bank Spółdzielczy w Lubaczowie, wójt gminy Stary Dzików, Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie, Gminny Ośrodek Kultury w Starym Dzikowie, Biuro Usług Komputerowych „LECH-KOM” Lubaczów Jan i Maria Lechowicz, poseł na Sejm RP Mieczysław Golba.

Organizatorami przeglądu byli: Centrum Kulturalne w Przemyślu – Instytucja Kultury Województwa Podkarpackiego, Gminny Ośrodek Kultury w Starym Dzikowie, wójt gminy Stary Dzików, a współorganizatorem Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie. Patronat honorowy sprawuje Starosta Powiatu Lubaczowskiego Józef Michalik. W przeglądzie udział wzięli również posłowie na Sejm RP Mieczysław Golba i Mieczysław Kasprzak.

Galeria zdjęć, fot. GOK w Starym Dzikowie.

Więcej zdjęć w galerii GOK w Staym Dzikowie.

Relacja Telewizji Lubaczów.

elubaczow.com, starydzikow.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here