Za trzy lata pojedziemy obwodnicą Lubaczowa, Oleszyc i Cieszanowa?

26

Nieco ponad tydzień temu, przy okazji prezentacji założeń tegorocznego budżetu Podkarpacia, marszałek Władysław Ortyl dość niespodziewanie zapowiedział budowę obwodnic Lubaczowa, Oleszyc i Cieszanowa.

Takimi deklaracjami zaskoczeni byli nawet sami samorządowcy, a burmistrz Lubaczowa podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej mówił, że nie zna szczegółów tych planów. Tymczasem, według planów zarządu województwa jeszcze w tym roku ogłoszony ma zostać przetarg na zaprojektowanie i budowę tych inwestycji – tak wynika z informacji przekazanych Polskiej Agencji Prasowej przez biuro prasowe urzędu marszałkowskiego.

fot. elubaczow.com, arch.
fot. elubaczow.com, arch.

Według szacunków urzędników koszt budowy trzech obwodnic wyniesie około 30 mln zł, a mają one być gotowe do roku 2018. Wszystkie obwodnice mają być dofinansowane w 85 proc. z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego na lata 2014-2020. Program ten nie został jeszcze zatwierdzony przez Komisję Europejską.

– Gdy tylko RPO zostanie zaakceptowane przez KE, ogłoszone zostaną przetargi w sprawie wybudowania tych obwodnic. Mają one mieć tryb zaprojektuj i wybuduj, dzięki temu inwestycje mają powstać szybciej – mówi dla PAP Aleksandra Gorzelak-Nieduży z biura prasowego urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie.

Decyzja KE o akceptacji podkarpackiego RPO, z którego mają być finansowane obwodnice, spodziewana jest w ciągu najbliższych tygodni.

Przypomnijmy, iż o ile budowa obwodnic Oleszyc i Cieszanowa nie budzi większych emocji, to przebieg obwodnicy Lubaczowa był wielokrotnie oprotestowywany. Jeszcze przed rozpoczęciem konsultacji społecznych w tej sprawie, mieszkańcy osiedla Mazury protestowali przeciwko przebiegowi trasy między ich domami, argumentując swoje stanowisko i przedstawiając inne warianty jej przebiegu. Ostatecznych rozstrzygnięć nie przyniosło też spotkanie w mieszkańcami w tej sprawie. W oficjalnym komunikacie dotyczącym wyboru wariantu przebiegu obwodnicy naszego miasta, Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie poinformował jednak, że preferowanym wariantem przebiegu obwodnicy Lubaczowa jest wariant nr 1, czyli przebiegający pomiędzy domami jednorodzinnymi na osiedlu Mazury.

Temat obwodnicy przewijał się także wielokrotnie podczas kampanii wyborczej, w której zarówno obecny burmistrz Krzysztof Szpyt, jak i jego zastępca Janusz Zubrzycki (także ubiegał się o fotel burmistrza) deklarowali niepodejmowanie działań w tej sprawie wbrew woli mieszkańców.

fot. Warianty przebiegu obwodnicy, archiwum.
fot. Warianty przebiegu obwodnicy, archiwum.

elubaczow.com, hp, PAP


26 komentarze

 1. Najlepiej, wybudować zakład pracy dla mieszkańców, a potem j baseny itd. Ale pewnie dla tych co wysoko siedzą, dobrze zarabiają, najlepiej siedzieć na stołku i żeby nikt ich nie ruszał, uaktywnią się przed wyborami ,a my młodzi za granicę.

 2. a w miescie brud,papiery fruwają a na to nie trzeba pieniedzy wystarczy miotła i taczki – nie wystarczy codziennie posprzatac po UM zeby burmistrz widzial niech ta wladza wreszcie ruszy tylki i sie przejdzie po miescie to moze cos zobaczy

 3. Ktos tu wspomnial o problemie czystosci w miescie. Ja dodam, chodzi tez o czystosc nie tylko papierkowa, ale tez psich odchodow, co powinien na pewno widziec zastepca burmistrza wracajac chodnikiem do domu. O biegajacych psach luzem bez nadzoru wlascicieli nie wspomne.

 4. Do kolegi Piotra to znaczy że będą jeździć np. na zakupy do Dachnowa bo tam nie ma obwodnicy czy to znaczy że w Przemyślu, Jarosławiu czy też w Rzeszowie Ukraincy nie robią zakupów bo jest obwodnica? Człowieku bredzisz, obwodnica jest do tranzytu kto ma coś kupić to wiedzie do miasta i kupi bo na obwodnicy nic nie kupi.

 5. Bardzo trafne spostrzezenie. Popieram. A tak wlasciwie to plany tamtejszej obwodnicy byly jeszcze przed rozbudowa osiedla Mazury, tylko ludziom sie wydawalo ze jakos to bedzie, to przeciez jakies tam plany tylko, a tu niespodzianka – nadchodzi czas realizacji planu z przed lat.

 6. Ilu osobom wydaje się, że jest to zły pomysł ???? Czy nie lepiej wykorzystać tak ogromne pieniądze na rozwój, lub przygotowanie terenów pod inwestycje które w przyszłości mogą przynieść nowe miejsca pracy dla mieszkańców powiatu Lubaczowskiego. Budowa obwodnic miejscowości wymienionych w artykule jak dla mnie i pewnie dla większości osób jest pomyłką.

 7. a kto na tych zakupach ukraińców zarabia??…portugal, angol i niemiec…nadstawcie za nich bohaterską pierś…
  a most na rzece się przyda i tak naprawdę taka obwodnica może być impulsem do rozwoju…a jeżeli tak się nie stanie, to i tak nic to nie będzie kosztować, w przeciwieństwie do basenu

 8. obwodnica musi być w Cieszanowie. Koniecznie. Oleszyce pewnie też ale trzeba by to przemyśleć natomiast w Lubaczowie myślę że nie jest to aż tak bardzo potrzebne. Choć przyznaję, czasami ciężko przez ulicę przejść. Poza tym TIR-y będą jeździć jak dziś, przez Oleszyce na Cieszanów i dalej, a Lubaczów tak czy tak będą omijać bo przecież w Budomierzu przejścia dla nich nie ma.

 9. Bezpartyjny Ty to jakbyś siedział w mojej głowie. Aj waj taka spokojna okolica i wszystko trafi. Czy ci wszyscy malkontenci już zawsze będą się krzywić jak koń do bata, nic ich nie zadowoli? Zawsze można będzie przez płot sprzedawać bulbasom cebule i już zmniejszy się bezrobocie. Nno.

 10. Ludzie piszecie o tworzeniu zakładów pracy zamiast budowania obwodnicy, czy Wy macie pojęcie jak wygląda świat, budowanie obwodnic to działanie Marszałka / Wojewody a rynek pracy lokalny no powiedzmy za sprawa podatków to sprawa władzy miejskiej czy powiatowej, ale takie budowy obwodnic, to też praca dla sporej grupy osób.

 11. To pokazuje jak łatwo roztrwania się pieniądze w Polsce. Po co obwodnica? Skoro powiat lubaczowski to chyba najsłabiej zmotoryzowany powiat w Polsce. Po godzinie 16 ciężko auto spotkać. Wyjedźmy z naszego powiatu i inny świat od razu. Bez sensu inwestycja.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here