Nie masz pomysłu na ferie? Sprawdź ofertę Muzeum Kresów w Lubaczowie

1

Osoby, które jeszcze nie mają planów na najbliższe zimowe ferie mogą rozważyć propozycję przygotowaną przez Muzeum Kresów w Lubaczowie. Warsztaty dla dzieci i młodzieży odbywać się będą od wtorku (03.02) do piątku (13.02) w godzinach od 11:00 do 13:00.

fot. Muzeum Kresów, arch.
fot. Muzeum Kresów, arch.

„Lubimy sztukę!” – pod takim hasłem przebiegać będą zajęcia z cyklu „Ferie w muzeum”. Warsztaty podzielone zostały na bloki tematyczne, więc z pewnością każdy znajdzie swoją ulubioną dziedzinę sztuki, tym bardziej, że oferta jest bardzo bogata.

W ramach prowadzonych zajęć pn. „MAŁE SPOTKANIA Z WIELKĄ SZTUKĄ” uczestnicy poznają najcenniejsze i najpiękniejsze zabytki, a jest co oglądać, bo w dziale artystycznym instytucji mieści się około 4 tysięcy eksponatów. Dodatkowo za sprawą różnorodnych zabaw edukacyjnych uczestnicy poznają podstawowe zagadnienia, co ułatwi im lepsze rozumienie świata plastyki.

Ponadto w ramach zajęć „TAJEMNICE IKON” będzie można zapoznać się z historią i obejrzeć ikony znajdujące się w zbiorach działu artystycznego muzeum. Takie obrazy sakralne przedstawiają postacie świętych, sceny z ich życia, biblijne lub liturgiczno-symboliczne. Charakterystyczne są one dla chrześcijańskich Kościołów Wschodnich, prawosławnego i greckokatolickiego. Ikony niewątpliwie ukazują pozazmysłowy świat. Oprócz wysłuchania opowieści o ikonach dzieci i młodzież zgromadzona w muzeum będzie miała okazję samodzielnie je wykonać według ściśle określonych reguł, właściwych właśnie dla tego rodzaju sztuki.

Osoby lubiące wycinanki z pewnością zainteresowane będą zajęciami pt. „KOLOROWE WYCINANKI – SZTUKA LUDOWA”. W ich trakcie uczestnicy zapoznają się z dziełami ludowymi przedstawiającymi otaczający nas świat, które powstały z potrzeby serca. Niegdyś wycinanki stanowiły oryginalną dekorację ścian wiejskich domów, a teraz, w ramach zajęć będzie można zaprojektować i wykonać niepowtarzalne prace, które także będą ozdobą niejednego wnętrza. Obok sposobów wykonywania ludowych wycinanek uczestnicy zapoznają się z bogatą historią wzornictwa.

Obecnie modne jest ozdabianie wnętrz przedmiotami użytkowymi, warto więc zadbać o ich oprawę. Zajęcia „URODA PRZEDMIOTU” ukażą, jak zaprojektować wzory, by rzeczy, które używamy na co dzień lśniły blaskiem artystycznym, wyróżniały się unikalną formą, pomysłowością i zaskakiwały oryginalnym zdobnictwem. Uczestnikom zajęć zostaną przybliżone przykłady rzemiosła artystycznego znajdujące się w zbiorach muzeum, a następnie wszyscy zaprojektują swój własny, niepowtarzalny design.

Na koniec poznać będzie można pracę artysty grafika, dzięki omówieniu wykorzystywanych technik graficznych i narzędzi. Przykładem będą drzeworyty z wizerunkami świętych Jerzego, Piotra, Pawła, Barbary i Mikołaja wykonane przez ludowych grafików z Płazowa. Uczestnicy zajęć będą mieć możliwość samodzielnie wykonać prace, odbitki i matryce graficzne.

Rezerwacji na poszczególne zajęcia można dokonać telefonicznie, kontaktując się z Działem Oświatowym Muzeum Kresów dzwoniąc pod numer 16 632 18 02. Koszt zajęć (3 zł) pokrywa bilet wstępu do placówki. Osoby zainteresowane udziałem w kilku spotkaniach mogą wykupić karnet (12 zł), który upoważnia do uczestnictwa we wszystkich warsztatach. Po zajęciach każdy uczestnik otrzyma wykonaną przez siebie prace.

Więcej informacji o warsztatach na stronie Muzeum Kresów: www.muzeumkresow.eu.

PROGRAM:
3 lutego, godz. 11.00 – 13.00
„MAŁE SPOTKANIA Z WIELKĄ SZTUKĄ”

4 – 6 lutego, środa, czwartek, piątek, godz. 11.00 – 13.00
„TAJEMNICE IKON”

10 lutego, wtorek, godz. 11.00 – 13.00
„KOLOROWE WYCINANKI – SZTUKA LUDOWA”

11 lutego, środa, godz. 11.00 – 13.00
„URODA PRZEDMIOTU”

12, 13 lutego, godz. 11.00 – 13.00
„ŚWIĘCI NA KAŻDY DZIEŃ”

AH, elubaczow.com


1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here