Meteor rozświetlił niebo – wyjątkowe zdjęcie Tomasza Mielnika

2

Wyjątkowe zdjęcie ukazujące meteor rozświetlający niebo, wykonane przez Tomasza Mielnika we wtorkowe (13.01) popołudnie, staje się co raz bardziej popularne w sieci. Okazuje się, że w Szczutkowie (gm. Lubaczów) udało mu się udokumentować nietypowe zjawisko bardzo jasnego i wyjątkowo długiego bolidu.

fot. Tomasz Mielnik
fot. Tomasz Mielnik

Bolid – tak nazywają specjalistyczne serwisy zjawisko, które na fotografii uwiecznił nasz stały współpracownik Tomasz Mielnik. Wybierając się we wtorkowe popołudnie do Szczutkowa nie przewidywał on, że jego zdjęciem z tego dnia może zainteresować spore grono internautów. Powodem popularności fotografii jest uchwycenie wyjątkowego momentu rozświetlonego przez meteor nieba.

Zdjęcie Tomasza Mielnika opublikowane z opisem „wspaniałe ujęcie bolida” opublikowała m.in. Pracownia Komet i Meteorów, która szeroko opisała także całe zjawisko. Bolid najprawdopodobniej trwał kilkanaście sekund. Zjawisko rozpoczęło się stosunkowo daleko od wschodniej granicy Polski. Początek zarejestrowany na fotografiach znajduje się na pograniczu białorusko-ukraińskim na wysokości 102 km. Mniej więcej w połowie trajektorii bolid znalazł się nad Brześciem, po czym intensywnie rozbłyskując osiągnął maksymalną jasność nad miejscowością Platerów na Podlasiu. Ostatecznie zakończył lot po prawie 341 kilometrach na wysokości 62 km znajdując się kilka kilometrów na północ od Wołomina. Początkowa prędkość bolidu wynosiła około 27 km/s, w końcowej części zauważalne stało się hamowanie atmosferyczne i zjawisko zakończyło się przy prędkości około 21 km/s.

Więcej o zjawisku na stronie Pracowni Komet i Meteorytów.

Panorama sferyczna ze Szcztkowa oraz więcej zdjęć i panoram Tomasza Mielnika na stronie:

tomaszmielnik.pl.

elubaczow.com, pkim.org

2 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here