„Mieszkanie szyte na miarę” – w Dąbrowie budują domki na kołach

14

W miejscowości Dąbrowa (gm. Lubaczów) w ramach projektu pt. „Mieszkanie szyte na miarę” powstają domki na kołach. Przy ich budowie aktywizuje się bezrobotnych mieszkańców, a w przyszłości mają one pomóc potrzebującym dachu nad głową, np. osobom poszkodowanym w wyniku pożaru.

fot. UG w Lubaczowie
fot. UG w Lubaczowie

Projekt, który realizuje gmina wiejska Lubaczów przy Centrum Integracji Społecznej w Dąbrowie ma dwa główne cele. Pierwszy z nich to aktywizacja osób bezrobotnych poprzez szkolenia i organizację wspieranego zatrudnienia. Drugi, nie mniej ważny, to zwiększenie gminnego zasobu mieszkań socjalnych. Pomysł realizowany jest przy finansowym wsparciu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Dzięki dofinansowaniu, dziesięciu uczestników projektu bierze udział w szkoleniu i budowie dwóch domków na kołach. W ramach uzyskanego dofinansowania gmina zakupiła narzędzia i materiały budowlane oraz sfinansowała koszty szkolenia bezrobotnych.

– Idea budowy takich domków pochodzi z USA, gdzie ludzie bardzo cenią sobie wolność i mobilność. Tam nazywane są „Tiny Homes” albo „Homes on wheels” – mówi Mariusz Pieróg, sekretarz gminy Lubaczów.

Obecnie trwa ostatni etap budowy – wyposażanie domków w instalację elektryczną, gazową (butla) i wod-kan. Ogrzewanie ma zapewnić piecyk typu koza. Później w domkach pojawią się podstawowe meble i sprzęty AGD tak, aby były w każdej chwili gotowe do zamieszkania.

– Domki przeznaczone będą na mieszkania socjalne dla mieszkańców naszej gminy, którzy znajdą się w trudnej sytuacji ze względu na nagłe zdarzenia losowe, jak na przykład pożar. Ideą jest tu dostarczenie mieszkania tam gdzie jest ono potrzebne. Uważamy, że przetwórstwo drewna jest gałęzią przemysłu, która może się rozwijać w naszym regionie – dodaje Mariusz Pieróg, upatrując przy tym szansy na kolejne komercyjne zlecenia dla Centrum Integracji Społecznej.

Co ciekawe, to nie pierwsza tak nietypowa inicjatywa budowlana w gminie Lubaczów. W Centrum Edukacji Ekologicznej Lisich Jamach stoi już budynek wybudowany ze słony, gliny i drewna, czyli w technice „strawbale”.

elubaczow.com, kaj


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

14 komentarze

  1. Pomysł jak wiele ciekawych inicjatyw świetny.
    Nurtują mnie kolejne informacje.
    Widzę domek na kółkach z oświetleniem przystosowanym do ruchu ulicznego. Z domysłu stwierdzam, że tak jest.
    I tu pojawia sie pierwsze pytanie. W czerwcu 2013 roku zaszła zmiana w przepisach dot. rejestracji produktów/pojazdów tzw. SAM. Czy owe przyczepki posiadają homologację i są dopuszczone do rejestracji i ruchu kołowego ?
    Kolejne nurtujące mnie pytanie to waga przyczepy. Czy można ją podpiąć do samochodu osobowego czy potrzebne są dodatkowe kategorie prawa jazdy ?
    Na pewno jest to ciekawa opcja domku do lasu lub na obszarach chronionych np. natura 2000, gdzie prawo zabrania stawiania domków. Domek na kółkach to co innego.

  2. Bardzo ciekawy pomysł. @powiat zainteresuje się tematem, zobacz aukcje, poczytaj o takich domkach, a zobaczysz, że są klienci na takie rzeczy. A druga sprawa, to ciekaw jestem czy też byś uważał, gdyby spalił Ci się dom (mieszkanie), a taki domek byłby jedyną alternatywą dla schroniska dla bezdomnych lub mostu?

  3. tylko że w Ameryce takie „domki na kołach” mają kilkanaście metrów długości i kilka szerokości i służą jak domki letniskowe, wczasowe. Podobnie są też domki tzw holenderskie czy skandynawskie. (…)
    a może wracają czasy „wozu Drzymały”??

  4. Z tego wszystkiego najsmutniejsze jest to, że ciężko się z tobą skontaktować, kiedy używasz adresu e-mail w nieistniejącej domenie. Sugerujemy zapoznać się z panującymi tutaj zasadami. Cenzury nie stosujemy i odsyłamy do słownika języka polskiego. Może czas najwyższy zapoznać się z terminami, których się używa.
    PS. Kolejne komentarze niezwiązane z tematem artykułu będą usuwane. W razie pytań, sugestii, uwag – prosimy o kontakt mailowy.

  5. ma wójt działki na dąbkowie to lepiej tam wybudować jakieś małe mieszkania socjalne . widziałem piękne kontenery z płyty warstwowej , estetyczne ,tanie . może jeszce można coś przemyśleć i zmienić koncepcję . to to jest szczyt głupoty . za ile ten kibel na kółkach???. za 6tys. można kupić ładną przyczepę campingową z wyposażeniem,

  6. Samo wyposażenie tyle kosztuje.
    A co do koncepcji to jest to rozwiązanie na nagły wypadek a nie na stałe zamieszkanie.
    Poza tym jest to projekt mający na celu aktywizację bezrobotnych poprzez szkolenie. Gmina dostała na to fundusze. Na prosty zakup „kontenerów z płyty warstwowej” albo „ładnych przyczep cempingowych” raczej nikt kasy nie daje o ile mi wiadomo.

  7. na nagły wypadek to ludziom wynajmuje się mieszkanie,ciekawe kiedy gmina ostatnio wybudowała jakieś mieszkania socjalne ?a co z tym projektem tzw.domu z gliny i słomy powstał jeden i koniec kasa z durnego projektu się skończyła ? ale co tam jest następny na odświeżone barakowozy jak z PRL-u

  8. Nie wiem skąd w Was ten hejt. Ja osobiście jestem fanką domków na kółkach i sporo o tym czytałam i oglądałam. Moda na Tiny house wzięła się w stanach z powodów ekonomicznych. Amerykanie Mają dość płacenia ogromnych rachunków, rat za dom i media a ze prawo reguluje tam wielkości domów wymyślili sobie dom na kółkach. Sama nie mam wystarczających środków by kupić nawet małe mieszkanie a nie chce się pchać w kredyty wiec planuje budowę własnego małego domku na kółkach 🙂

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here