Radny Andrzej Nepelski pyta o powiat lubaczowski i linię kolejową, marszałek Władzysław Ortyl odpowiada

13

Podczas poniedziałkowych obrad Sejmiku Województwa Podkarpackiego radni debatowali m.in. nad projektem budżetu województwa na przyszły rok. W trakcie debaty radny Andrzej Nepelski pytał marszałka Władysława Ortyla o sprawy powiatu lubaczowskiego i powody ograniczenia przewozów pasażerskich na linii kolejowej Munina – Hrebenne.

fot. Daniel Kozik, Biuro Prasowe UMWP
fot. Daniel Kozik, Biuro Prasowe UMWP

Radni wojewódzcy nowej kadencji zebrali się w poniedziałek na drugiej sesji sejmiku. Najważniejszym jej elementem była debata nad projektem budżetu Województwa Podkarpackiego na 2015 rok. Założenia projektu budżetu  przedstawił marszałek Władysław Ortyl. W czasie kilkugodzinnej debaty marszałek przekonywał radnych, że projekt budżetu jest dokumentem, który będzie realizował Strategię Rozwoju Województwa Podkarpackiego, że zakłada on kontynuację i zakończenie rozpoczętych inwestycji oraz przygotowuje region do nowej perspektywy finansowej UE 2014 – 2020.

W trakcie kilkugodzinnej debaty radny Andrzej Nepelski, w imieniu mieszkańców ziemi lubaczowskiej pytał o sprawy naszego regionu. Chciał wiedzieć, czy marszałek Ortyl podtrzymuje swoje słowa skierowane pod koniec listopada do mieszkańców powiatu, a dotyczące niepomijania naszego regionu przy rozdzielaniu środków nowej perspektywy unijnej. Dopytywał także o powody ograniczenia w przyszłym roku przewozów pasażerskich na linii nr 101 Munina Hrebenne, która przebiega przez powiat lubaczowski.

– Pan marszałek mówił sporo o inwestowaniu w uzdrowiska i trzeba te plany ocenic pozytywnie. Jak się jednak ma do tego sprawa sprawa ograniczenia kursowania szynobusu jeżdżącego do Horyńca-Zdroju tylko do piątków i niedziel? Czy kuracjusze do uzdrowiska potrzebują dojechac tylko w te dni? Takie ograniczenie to w praktyce likwidacja tej linii – alarmował Andrzej Nepelski, sugerując wydłużenie trasy szynobusu do Zamościa, co miałoby stworzyć z kolei dobre połączenie regionu z Lublinem.

Pytając o linię kolejową nr 101, radny Nepelski nawiązał także do plebiscytu „Kolej 2022” i rekordowym poparciu dla projektu rewitalizacji właśnie linii. Przytoczył także uchwały Rady Powiatu Lubaczowskiego i Rady Miejskiej w Lubaczowie wyrażające sprzeciw takim działaniom ze strony marszałka.

Marszałek Władysław Ortyl w odpowiedzi podtrzymał swoje słowa dotyczące specjalnego pakietu środków przeznaczonego m.in. dla powiatu lubaczowskiego, jako efekt realizowanej polityki zrównoważonego rozwoju. Potwierdził także zainteresowanie nowymi obszarami, w tym północno-wschodniej części województwa.

– Chcemy iść w te miejsca, które do tej pory były w jakimś układzie zapomniane – mówił marszałek Ortyl, dodając, że chodzi m.in. o Roztocze.

Odnosząc się do ograniczenia przewozów pasażerskich stwierdził, że takie działania mają jedynie wymiar doraźny. – Ograniczenie przewozów jest rzeczą doraźną, po to by m.in. dopasować właściwy rozkład jazdy pociągów – mówił marszałek Władysław Ortyl, dodając że kursowanie pociągów tą linią musi być odpowiednio skorelowane z innymi.

– Powinno być tak, by pasażerowie jadący z Horyńca-Zdroju czy Zamościa, dojeżdżając do stacji w Jarosławiu mieli możliwość szybkiej przesiadki do pociągu jadącego w stronę Rzeszowa czy Krakowa. Nasze dotychczasowe analizy wskazują również, że kuracjusze nie jeżdżą pociągami. Potrzebujemy kolejnych analiz i zamierzamy współpracować w tej sprawie m.in. z lokalnymi samorządami – dodał marszałek Władysław Ortyl.

Podczas sesji radni dokonali także wyboru przewodniczących i członków 10 sejmikowych komisji. Wszystkim szefować będą radni klubu PiS. Radny Andrzej Nepelski będzie pracował w Komisji Rewizyjnej, Komisji Rozwoju Regionalnego oraz Komisji Współpracy z Zagranicą, Turystyki i Promocji.

elubaczow.com, hp


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

13 komentarze

  1. Autostrada do lasu. Linia kolejowa donikąd. Pan Radny od tyłka strony załatwia sprawy. Najpierw trzeba tak zrobić żeby ktoś chciał tu jechać. A Współmieszkańcy Kochani powiedzcie po co?

    A Pan Marszałek mówi o niczym godzinami. Wiem bo słyszałem.

  2. PIS jaki jest każdy widzi!!! Marszałek wraz z radnymi ze swojej partii będzie pchał pieniądze wszędzie ale nie do Lubaczowa i to nie dlatego, że nie wybraliśmy Pana Cencory na burmistrza o tym było już wcześniej wiadomo choć nikt o tym głośno nie mówił. Taka jest niestety prawda.

  3. Największy ruch przyjezdnych w naszym powiecie od zawsze dotyczy Horyńca Kto jest w temacie wie, że w ankietach wypełnianych przez kuracjuszy na koniec pobytu problem braku połączeń kolejowych zawsze jest w nich wytłuszczany. I nie polega on jedynie na utrudnieniu dojazdu z głębi kraju, ale też do Lubaczowa czy Bełżca w celach czy turystycznych czy też załatwienia najprostszych spraw osobistych gdzie nasze miasto powiatowe daje im takie możliwości (banki, szpital).

  4. Tak wszyscy bronią tej ciuchci, ale proponuje dać sondę na stronie, czy kiedy kolwiek jeździłeś owym pociągiem… bardzo często wracam w nocy wtedy jak jedzie pociąg i jak naliczę na przejeździe 5 osób w środku to jest sukces… poza tym on jeździ w takich porach że nikomu nie pasuje a po drugie jedzie tak długo ze szkoda czasu nim jechać, po trzecie jest drogo, po czwarte w erze busów czy aut szkoda zachodu na jakiegoś bałaja… a u nas jest takie zadupie że już nawet pociągi nie jeżdżą

  5. Niedawno Pan Tomasz Mielnik opublikował zdjęcie pustej stacji. Do szynobusu w Lubaczowie wsiadła jedna osoba. Tu rozsuwane schodki włoskiej błyskawicy nie pomogą. Nie ma pasażerów – nie ma połączeń. Transport powietrza za publiczną kasę?

  6. Albo – Nie ma połączeń, nie ma pasażerów. Jakoś Afarbusy i PKSy na tych trasach nie są puste. Choć gdyby były zarządzane przez władze województwa to kto wie. Rynek powinien sam zdecydować, nie dygnitarze. Myślę, że się zgadzacie.

  7. Proponuję, na początek Pan Nepelski niech zapyta Starostę Michalika ,który rządzi już bardzo długo w powiecie, co zrobił dla tej linii kolejowej i co dobrego zrobił dla rozwoju ziemi lubaczowskiej., co dobrego zrobił dla zwykłego szarego człowieka.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here