W przyszłym roku szynobus tylko w weekendy – są protesty

13

Szynobus obsługujący linię kolejową nr 101 z Jarosławia do Horyńca-Zdroju, przejeżdżający m.in. przez Oleszyce i Lubaczów, od początku przyszłego roku ma kursować tylko w piątki i niedziele. Taką decyzję podjął Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego m.in. po analizie dotychczasowej sprzedaży biletów na tej trasie. Przeciwko ograniczeniu kolejowych przewozów pasażerskich protestują samorządowcy z regionu, mieszkańcy i związkowcy.

Szynobus w okolicach Baszni Dolnej, fot. Piotr Hulak
Szynobus w okolicach Baszni Dolnej, fot. elubaczow.com (c)

Zgodnie z komunikatem opublikowanym na stronie spółki Przewozy Regionalne i nowym przetargiem ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski, dotyczącym świadczenia usług w zakresie kolejowego publicznego transportu zbiorowego na terenie województwa podkarpackiego w terminie od 1 stycznia do 31 października 2015 roku, nastąpią zmiany w rozkładzie jazdy. Dotyczą one także linii kolejowej nr 101 (Jarosław – Horyniec-Zdrój), przebiegającej m.in. przez powiat lubaczowski. Na tej trasie zdecydowano się całkowicie zawiesić przewozy pasażerskie od poniedziałku do czwartku i w soboty. Natomiast w piątki i niedziele ma kursować jedna para pociągów. Dotychczas ruch pasażerski na tej trasie odbywał się we wszystkie dni tygodnia.

Takim ograniczeniom sprzeciwiają się mieszkańcy, związkowcy i samorządowcy z powiatu lubaczowskiego. Uchwały w sprawie wyrażenia sprzeciwu podczas czwartkowych sesji (11.12) podjęły: Rada Gminy Lubaczów, Rada Miejska w Lubaczowie i Rada Powiatu Lubaczowskiego. Samorządowcy argumentują, że takie działania są ograniczeniem dostępności komunikacyjnej ziemi lubaczowskiej oraz Roztocza, a uniemożliwienie sprawnego i dobrego systemu połączeń kolejowych nazywają bardzo negatywnym działaniem Samorządu Województwa Podkarpackiego nie tylko dla mieszkańców naszych terenów.

– Wprowadzenie kursowania pociągów na linii kolejowej nr 101, na odcinku Rzeszów – Horyniec – Zdrój jedynie w piątki i niedziele z pewnością przyczyni się do ograniczenia zainteresowania naszym terenem oraz spowoduje zmniejszoną aktywność gospodarczą – m.in. w aspekcie przyciągania potencjalnych inwestorów i turystów – czytamy w uchwale Rady Gminy Lubaczów.

Uchwały o podobnej treści, sprzeciwiające się ograniczeniu przewozów pasażerskich na linii kolejowej nr 101, podjęli także radni miejscy i powiatowi. Na najbliższych sesjach swój sprzeciw mają wyrazić także radni w Oleszycach i Horyńcu-Zdroju. Samorządowcy mają także interweniować u parlamentarzystów z regionu.

Pełna treść uchwały Rady Gminy Lubaczów.

Treść uchwały Rady Powiatu Lubaczowskiego i uzasadnienie.

elubaczow.com, przewozyregionalne, hp


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

13 komentarze

  1. Niestety marszałek ma w d……e nasz powiat i niewiele możemy zrobić w tej kwestii. Człowiek z P I S – U nam nie pomoże. On ma awersję do PSL-u i PO. Szkoda, bo przecież Państwo ma obowiązek zapewnić obywatelom bezpieczeństwo i możliwość swobodnego przemieszczania się. Nasz szynobus jest zbyt drogi i przez niego nie wystarcza pieniędzy dla posłów na delegacje służbowe prywatnymi autami. POMÓŻMY POSŁOM 🙂

  2. żeby inwestować w Lubaczów trzeba mieć jakieś specjalne powody. A marszałek takich nie ma. Polityka to nie jest przedszkole, każdy rozsądny tu tłumaczył co i z czym się je. „Miałeś chamie złoty róg, ostał ci się ino sznur”

  3. Nie pomogą protesty i przerzucanie się argumentami czy to „zasługa” PSLu czy PISu najlepszą formą obrony tej linii „pentolinio” będzie stałe korzystanie z niej.Jeśli wolimy jeżdzić busami czy własnymi wozami to linia umiera , a szkoda .

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here