Umowa z deweloperem

1
fot. Archiwum
fot. Archiwum

Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego, nabywca powinien podpisać ze sprzedającym stosowną umowę. Pierwsza umowa zawierana pomiędzy potencjalnym nabywcą, a deweloperem ma charakter umowy przedwstępnej zakupu nieruchomości. Może być ona podpisana w formie aktu notarialnego lub umowy cywilnoprawnej. Jak powinna wyglądać i co powinna zawierać taka umowa?

Najważniejsze kwestie umowne

W umowie zawieranej z deweloperem powinno znaleźć się dokładne określenie stron i przedmiotu umowy. Deweloper powinien określić stan prawny nieruchomości i złożyć oświadczenie o dokumentacji technicznej i formalno-prawnej, które są w jego posiadaniu. Lokal, który nabywany jest przez kupującego, a stanowi przedmiot umowy, musi być dokładnie opisany – z metrażem, ilością pomieszczeń, kondygnacją standardem oraz z pomieszczeniami przynależącymi do niego. Również sam budynek, w którym zlokalizowane jest mieszkanie, powinien mieć swój dokładny opis w umowie. Deweloper zobowiązuje się w umowie, że przedmiot umowy nie będzie odbiegał od opisanego w projektach i w dokumentacji. Jego powierzchnia nie powinna się różnić od tej zapisanej w umowie o więcej niż 2 proc. Strony na mocy podpisywanej umowy przedwstępnej zobowiązują się do kupna lub sprzedaży nieruchomości i terminowego wywiązywania się ze swoich zobowiązań. Deweloper może podjąć się przygotowania dokumentacji dla klienta, niezbędnej do uzyskania kredytu hipotecznego z banku. W umowie musi znaleźć się określenie okoliczności, w których może nastąpić wypowiedzenie umowy przez jedną ze stron. Ważnym punktem tego dokumentu będzie cena brutto lokalu, termin zakończenia prac i termin przeniesienia praw własności do lokalu na kupującego oraz harmonogram płatności.

Umowa zabezpieczająca interesy obu stron

Dobrą praktyką w zakresie zawierania umów z klientami prezentuje na przykład jeden z warszawskich deweloperów: „Klientom proponujemy partnerską umowę deweloperską w równym stopniu zabezpieczającą Kupującego i Sprzedającego oraz jasne i przejrzyste zasady zakupu mieszkania. Sprzedaż rozpoczynamy dopiero w momencie uzyskania prawomocnego pozwolenia na budowę, a przyszły lokator otrzymuje od nas pełną informację o inwestycji i jej najbliższym otoczeniu oraz komplet dokumentów niezbędnych do uzyskania kredytu” (cytat: http://apm-development.com.pl/). Ważne, aby w umowie zawarty został konkretny, nieprzekraczalny termin zakończenia budowy, a odbiór mieszkania powinien odbywać się na podstawie protokołu zakończenia robót.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here