VOD – czy można oglądać filmy i seriale za darmo?

0
fot. Archiwum
fot. Archiwum

Telewizja i filmy na życzenie są ogromną konkurencją dla wypożyczalni video, dla kin, a nawet i dla stacji telewizyjnych. W Polsce już 48 proc. internautów, według badania „Siła uVODzenia” GfK Polonia dla Atmedia, ogląda w sieci filmy i seriale. Czy zawsze trzeba za nie płacić? Czy można znaleźć serwisy VOD, w których będą one dostępne całkowicie bezpłatnie?

Statystyki rynku

VOD Filmy i seriale w serwisach VOD w polskiej sieci internetowej cieszą się coraz większą popularnością. Prawie połowa internautów korzysta z video na życzenie. Blisko 70 proc. młodych ludzi, w wieku od 15 do 19 lat korzystało z VOD w 2012 roku. Wśród nich największy udział mają mieszkańcy miast powyżej 200 tys., mieszkańców. Aż 58 proc. osób w wieku 20-29 lat docenia VOD i korzysta z niego regularnie. Im starszy internauta, tym rzadziej sięga po filmy i seriale VOD. 39,5 proc. z wszystkich użytkowników VOD to aktywni widzowie, którzy oglądają wideo na życzenie co najmniej 3 razy w tygodniu. Prawie 20 proc. widzów sięga po VOD już każdego dnia.

Płatnie, za darmo czy za reklamy?

Polscy użytkownicy serwisów VOD negatywnie wypowiadają się na temat konieczności płacenia za filmy i seriale dostępne w sieci internetowej. Rośnie za to odsetek internautów, którzy deklarują akceptację reklam dla bezpłatnego korzystania z zasobów VOD – jest ich już 73 proc., w stosunku do roku 2011 jest to wzrost o 30 proc. Zaledwie co piąty internauta chce uiszczać niewielką opłatę w zamian za obejrzenie programu, serialu lub filmu. Najchętniej chcielibyśmy, aby filmy i seriale na VOD były dostępne za darmo. Taką usługę oferuje kilka serwisów w Polsce. Najlepsze, światowej klasy seriale cieszą się ogromną popularnością wśród polskich widzów VOD. Przykładem niech będzie serial „Gra o tron”. „Serial produkcji HBO na podstawie pierwszej części bestsellerowej sagi Pieśni Lodu i Ognia George’a R. R. Martina. Bezwzględna walka o władzę, intrygi i zdradzieckie sojusze, walki polityczne i obsesje erotyczne. Przemoc, krew i zasady honoru, których złamanie grozi śmiercią… lub zwycięstwem.” (cytat: http://goldvod.tv/). Alternatywną formą „płatności” za ofertę VOD w polskich serwisach jest poświęcanie przez internautów swojego czasu na oglądanie reklam. Przed emisją programu, serialu czy filmu, obowiązkowo użytkownik musi obejrzeć kilka reklam, o różnej długości. Nie można ich pominąć lub wyłączyć, ponieważ taki jest „koszt” usługi VOD. Kampanie reklamowe realizowane w serwisach VOD zaczynają być ważnym elementem strategii marketingowej dużych graczy rynkowych, ale nie mają one jeszcze takiego znaczenia jak reklamy telewizyjne.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here