VOD – czy można oglądać filmy i seriale za darmo?

0
fot. Archiwum
fot. Archiwum

Telewizja i filmy na życzenie są ogromną konkurencją dla wypożyczalni video, dla kin, a nawet i dla stacji telewizyjnych. W Polsce już 48 proc. internautów, według badania „Siła uVODzenia” GfK Polonia dla Atmedia, ogląda w sieci filmy i seriale. Czy zawsze trzeba za nie płacić? Czy można znaleźć serwisy VOD, w których będą one dostępne całkowicie bezpłatnie?

Statystyki rynku

VOD Filmy i seriale w serwisach VOD w polskiej sieci internetowej cieszą się coraz większą popularnością. Prawie połowa internautów korzysta z video na życzenie. Blisko 70 proc. młodych ludzi, w wieku od 15 do 19 lat korzystało z VOD w 2012 roku. Wśród nich największy udział mają mieszkańcy miast powyżej 200 tys., mieszkańców. Aż 58 proc. osób w wieku 20-29 lat docenia VOD i korzysta z niego regularnie. Im starszy internauta, tym rzadziej sięga po filmy i seriale VOD. 39,5 proc. z wszystkich użytkowników VOD to aktywni widzowie, którzy oglądają wideo na życzenie co najmniej 3 razy w tygodniu. Prawie 20 proc. widzów sięga po VOD już każdego dnia.

Płatnie, za darmo czy za reklamy?

Polscy użytkownicy serwisów VOD negatywnie wypowiadają się na temat konieczności płacenia za filmy i seriale dostępne w sieci internetowej. Rośnie za to odsetek internautów, którzy deklarują akceptację reklam dla bezpłatnego korzystania z zasobów VOD – jest ich już 73 proc., w stosunku do roku 2011 jest to wzrost o 30 proc. Zaledwie co piąty internauta chce uiszczać niewielką opłatę w zamian za obejrzenie programu, serialu lub filmu. Najchętniej chcielibyśmy, aby filmy i seriale na VOD były dostępne za darmo. Taką usługę oferuje kilka serwisów w Polsce. Najlepsze, światowej klasy seriale cieszą się ogromną popularnością wśród polskich widzów VOD. Przykładem niech będzie serial „Gra o tron”. „Serial produkcji HBO na podstawie pierwszej części bestsellerowej sagi Pieśni Lodu i Ognia George’a R. R. Martina. Bezwzględna walka o władzę, intrygi i zdradzieckie sojusze, walki polityczne i obsesje erotyczne. Przemoc, krew i zasady honoru, których złamanie grozi śmiercią… lub zwycięstwem.” (cytat: http://goldvod.tv/). Alternatywną formą „płatności” za ofertę VOD w polskich serwisach jest poświęcanie przez internautów swojego czasu na oglądanie reklam. Przed emisją programu, serialu czy filmu, obowiązkowo użytkownik musi obejrzeć kilka reklam, o różnej długości. Nie można ich pominąć lub wyłączyć, ponieważ taki jest „koszt” usługi VOD. Kampanie reklamowe realizowane w serwisach VOD zaczynają być ważnym elementem strategii marketingowej dużych graczy rynkowych, ale nie mają one jeszcze takiego znaczenia jak reklamy telewizyjne.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here