Nowa perspektywa budżetowa UE na lata 2014-2020

1
europe-8222_1280
fot. Archiwum

Pomimo faktu, że nowa perspektywa budżetowa Unii Europejskiej obejmuje lata 2014-2020, to w Polsce nie uruchomiono jeszcze konkursów i naborów wniosków do poszczególnych programów operacyjnych. Co warto o nich wiedzieć?

Środki finansowe dla firm

W latach 2014-2020 realizowane będą we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej nowe programy operacyjne, pozwalające na skorzystanie ze wsparcia ze środków unijnych. Polska ma do dyspozycji kwotę 82,5 mld euro z unijnej polityki spójności. Około 76,9 mld euro dostępnych będzie dla beneficjentów w programach operacyjnych UE, a 252 mln euro przeznaczone zostanie na wsparcie bezrobotnej, nieuczącej się młodzieży. Około 700 mln euro przeznaczonych będzie na realizację programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej, a 4,1 mld euro na projekty infrastrukturalne o znaczeniu europejskim. Z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym kwota 473 mln euro ma zostać przeznaczona na programy dla ubogich. Największe szanse na dotacje i uzyskanie preferencyjnych, niskooprocentowanych pożyczek unijnych mają mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które są podstawą dla polskiej gospodarki. Wsparcie dla przedsiębiorców będzie pochodziło z programów:

• Program Inteligentny Rozwój,

• Program Polska Wschodnia,

• Programy Regionalne.

Z 11 wskazanych przez Komisję Europejską w rozporządzeniach unijnych dla nowej perspektywy budżetowej celów tematycznych, dwa kierowane są bezpośrednio do firm, a na ich realizację przeznaczone zostanie w Polsce 16 mld euro. Wiadomo również, że w latach 2014-2020 zwiększy się rola instrumentów zwrotnych, pożyczek i poręczeń, w zakresie wsparcia unijnego dla przedsiębiorców.

Szkolenia unijne pomocne w ubieganiu się o dotacje

Znając programy unijne, które będą realizowane w kolejnych latach, przedsiębiorstwa i osoby zamierzające otworzyć działalność gospodarczą, po uruchomieniu naboru wniosków o dotacje, będą mogli szybko złożyć aplikacje i pozyskać środki finansowe z Unii Europejskiej. Najnowsze programy operacyjne finansowane ze środków UE można poznać biorąc udział w szkoleniach unijnych. Mogą one obejmować takie zagadnienia jak:

• Księgowość projektów unijnych,

• Fundusze Europejskie 2014-2020 – kompendium wiedzy w zakresie nowej perspektywy finansowej,

• Kontrola i audyt projektów finansowanych ze środków UE,

• Zarządzanie Projektami Unijnymi. (z: http://www.szkolenia-semper.pl/szkolenia-unijne). Harmonogram szkoleń unijnych w sposób indywidualny przygotowują różne ośrodki szkoleniowe. Szkolenia te mają charakter otwarty i każda osoba zainteresowana może wziąć w nich udział.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here