Dziś ostatni dzień zgłaszania kandydatów na radnych

0
fot. elubaczow.com, arch.
fot. elubaczow.com, arch.

Wtorek (07.10) jest ostatnim dniem, w którym komitety wyborcze mogą zgłosić listy kandydatów na radnych w listopadowych wyborach samorządowych. Terytorialne komisje wyborcze będą pracowały dziś do północy. Kandydatów na wójtów i burmistrzów można zgłaszać jeszcze przez 10 dni – do 17. października.

Z najnowszych badań CBOS wynika, że Polki i Polacy się zainteresowani wyborami samorządowymi, które odbędą się 16 listopada 2014 roku. 44% respondentów zadeklarowało, że nadchodzące głosowanie raczej ich interesuje a 18%, że interesuje ich bardzo. Tylko 20% wyborców deklaruje, że nie weźmie udziału w głosowaniu (14% na pewno nie, 6% raczej nie). Wśród pozostałych 46% odpowiedziało, że na pewno weźmie udział w wyborach, 19% raczej zagłosuje, a aż 15% wciąż się waha.

W Polsce jest około 2500 gmin (w każdej z rad gminy zasiada przynajmniej 15 radnych), 380 powiatów (przynajmniej 15 radnych w radzie) i 16 województw (przynajmniej 30 radnych w sejmiku). We wszystkich gminach powiatu lubaczowskiego zasiada w sumie 120 radnych (8 gmin po 15 radnych), których w tegorocznych wyborach wybierzemy w jednomandatowych okręgach wyborczych.

Rada Powiatu Lubaczowskiego liczy 17 radnych, którzy wybierani są w trzech okręgach: NR 1 (4 mandaty) obejmujący miasto Lubaczów, NR 2 (7 mandatów) obejmujący: gminę wiejską Lubaczów, gminę Oleszyce, gminę Stary Dzików i gminę Wielkie Oczy oraz NR 3 (6 mandatów) obejmujący: gminę Cieszanów, gminę Horyniec-Zdrój i gminę Narol.

Sejmik Województwa Podkarpackiego liczy 33 radnych. W okręgu wyborczym obejmującym miasto Przemyśl oraz powiaty: jarosławski, lubaczowski, przemyski i przeworski wybierzemy 6 radnych.

elubaczow.com, hp


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here