Lubaczów będzie świętować Rok Oskara Kolberga

1
Rok Oskara Kolbergera
Rok Oskara Kolbergera

Rok 2014 należy do badacza polskiej kultury ludowej, etnografa, folklorysty i kompozytora – Oskara Kolberga. Przyjęty uchwałą Sejmu Rok Oskara Kolberga stał się wspaniałą okazją do prezentacji dorobku badacza, ale też punktem wyjścia do promocji polskiej kultury ludowej.

Z tej okazji w najbliższą niedzielę (28.09) na Rynku w Lubaczowie odbędzie się koncert z udziałem Zespołu Tanecznego „Mali Lubaczowianie”, Kapeli Ludowej „Sokoły”, Zespołów Pieśni i Tańca – „Kresy”, „Roztocze”, „Niespodzianka”. Odbędzie się także prezentacja wyrobów rękodzielniczych Stowarzyszenia Twórców Ludowych Ziemi Lubaczowskiej.

Oskar Kolberg urodził 22 lutego 1814 roku w Przysusze. Jest to osoba należąca do grona najbardziej zasłużonych dla polskiej kultury, ale jednocześnie najbardziej zapomniana. Jego dorobek dokumentuje kulturę ludową XIX wieku. Jest on fascynujący ze względu na szeroki zakres zainteresowań kulturą ludu i geografię badań, która obejmuje Polskę przedrozbiorową i obszary ludowych kultur Ukrainy, Białorusi, Litwy, Śląska, Słowian południowych, Łużyczan, Czechów i Słowaków. Za sprawą tego wybitnego folklorysty i etnografa znamy melodie ludowe, tańce, obrzędy, zwyczaje czy wierzenia naszych przodków. Zdobyte informacje na temat rodzimego folkloru Kolberg spisał w liczącym 33 tomy dziele „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce”. Zgromadzona przez niego dokumentacja od blisko stu pięćdziesięciu lat służy, zgodnie z zamierzeniem autora, etnografii, folklorystyce i etnomuzykologii. Spuścizna Oskara Kolberga jest podstawą, do której odwołują się pokolenia twórców oraz badaczy kultury.

W tym roku przypada jubileusz 200-lecia urodzin naukowca i artysty. Uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2014 Rokiem Oskara Kolberga Sejm przyjął jednomyślnie. Głosowało za nią 441 posłów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Obok Kolberga patronami roku 2014 zostali Jan Karski – bohater II wojny światowej i św. Jan z Dukli – pustelnik i franciszkanin żyjący w XV w.

I.H., elubaczow.com

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here