Narol: Organizatorzy podsumowują XV Jarmark Galicyjski – Smaki Roztocza

2

Już po raz kolejny Gminny Ośrodek Kultury w Narolu we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, Urzędem Miasta i Gminy Narol oraz grupą społeczników organizował „XV Jarmark Galicyjski – Smaki Roztocza”, który trwał cztery dni.

Pierwszego dnia Jarmarku w Centrum koncertowo-wystawienniczym odbyła się uroczysta premiera spektaklu „To takie nasze” w wykonaniu amatorskiego Teatru „Florianum”. Skład grupy teatralnej tworzą uczniowie szkół gimnazjalnych oraz średnich, studenci, nauczyciele oraz inni mieszkańcy gminy. Ciekawe interpretacje fraszek Jana Sztaudyngera wywołały zachwyt i niezwykle entuzjastyczną aprobatę licznie zebranej publiczności.

 

Dzień później w Dębowym Dworze w Rudzie Różanieckiej miała miejsce Uroczysta Sesja Rady Miejskiej. Tematami były: „Walory dziczyzny” (prof. Marek Zin) oraz „Walory ryb słodkowodnych” (dr Piotr Skałecki). Tymczasem wieczorem na Rynku w Narolu rozbrzmiewała lwowska muzyka w wykonaniu kapeli Lwowska Fala i pomimo deszczowej pogody na placu obok Ratusza w Narolu widoczne były tańczące pary. Wieczór zakończył DJ Tiger, bawiąc zebranych do godziny 22.30.

Sobota okazała się prawdziwą ucztą dla miłośników muzyki, tańca, rękodzielnictwa, ginących zawodów oraz kuchni roztoczańskiej. „I KONKURS KULINARNY – GALICYJSKIE SMAKI WCZORAJ, DZIŚ I JUTRO” , odbywający się na Rynku w Narolu, zapisał się na trwałe w pamięci uczestników dzięki obecności najznamienitszych autorytetów świata kulinarnego, którzy podczas narolskiego święta pełnili rolę jurorów i oceniali smak, dobór składników i estetykę potraw przygotowanych z ryb i dziczyzny. W składzie Kapituły Konkursowej znaleźli się: przewodnicząca – Hanna Szymanderska – wybitny ekspert kulinarny i autorka wielu książek kucharskich, Wiesław Ambros – Prezes Polskiej Akademii Sztuki Kulinarnej, Jarosław Uściński – Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierników, Krzysztof Gawlik – specjalista nowych technik kulinarnych, ekspert kulinarny firmy RM Gastro, Dariusz Wójcik – Akadmic World Association of Chefs Societs, Gieno Mientkieicz – dziennikarz kulinarny, znawca polskich serów zagrodowych oraz Mariusz Bednarz – Dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Podczas kiedy kucharze przygotowywali potrawy, a jurorzy oceniali efekty ich wysiłków, Rynek w Narolu przeobraził się w niezwykle barwne i urocze miejsce. Ulice wokół Ratusza wypełniły się straganami z wyrobami rękodzielniczymi, nie zabrakło także atrakcji dla dzieci. Od godziny 13.30 na scenie rozbrzmiewała muzyka. Prezentowały się zespoły: Uśmiechnięte Buziaki ze Szkoły Podstawowej w Narolu, Floreski, Floresy i S-Flores z Gminnego Ośrodka Kultury w Narolu, młodzież z Gimnazjum w Narolu oraz chór Tanew. Po występach nastąpiło oficjalne rozpoczęcie Jarmarku, którego dokonali Marszałek Województwa Podkarpackiego Pan Władysław Ortyl oraz Burmistrz Miasta i Gminy Narol Pan Stanisław Woś. Po uroczystym rozpoczęciu na scenie pojawili się profesjonaliści. Jako pierwszy prezentował się Kwartet wiejski, w którego składzie instrumentalnym znalazły się: akordeon, lira, cymbały huculskie, skrzypce, fujarki pasterskie, baraban, bęben obręczowy. Muzyka z Bukowiny i niezwykle ciekawe instrumentarium znalazły wśród narolskiej publiczności wielu zwolenników, którzy już w godzinach popołudniowych wyrażali swoje emocje radośnie tańcząc. Tańce kontynuowano także podczas występu kapeli Lwowska Fala i Weseli Lwowiacy.

Podczas wszystkich występów artystycznych, pod Ratuszem trwał konkurs kulinarny, w którym rywalizowało sześć ekip podkarpackich restauratorów. Po ocenieniu wszystkich przygotowanych potraw, jurorzy wydali werdykt, który został ogłoszony o godz. 19.00 przez Wicemarszałka Województwa Podkarpackiego, Pana Lucjana Kuźniara , Burmistrza Miasta i Gminy Narol, Pana Stanisława Woś, Przewodniczącą Kapituły Konkursowej, Panią Hannę Szymanderską oraz Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Narolu Panią Marlenę Wiciejowską. I miejsce wywalczył zespół kucharzy ze Starego Browaru Rzeszowskiego, II miejsce przypadło Hotelowi Rzeszów, zaś III lokatę w konkursowej rywalizacji zajął Hotel A Witek z Modlnicy.

Po uroczystej gali rozstrzygającej, na scenę wkroczył kolejny zespół – Tekla Klebetnica. Ich występ okazał się prawdziwym doznaniem zmysłowym – muzyka wykonywana przez artystów przeniknęła na wskroś zebrane tłumy słuchaczy. Ciekawe brzmienie muzyki połączonej z folklorem, piękny śpiew solistki białym głosem, wirtuozerskie umiejętności skrzypków i innych instrumentalistów – oto atrybuty zespołu które porwały publiczność!!! Jednak dla zebranych turystów i mieszkańców Narola nie był to koniec atrakcji sobotniego wieczoru, bowiem po zespole Tekla Klebetnica, na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru – Donatan&Cleo. Pomimo siąpiącego deszczu, fani zaproszonych gwiazd nie pozostawili pustego miejsca na narolskim Rynku, głośno kibicując swoim idolom oraz śpiewając razem z wokalistką najbardziej znane hity. Po występie gwiazdy wieczoru najbardziej wytrwałych imprezowiczów bawił aż do godz. 2.00 DJ Axel.

Ostatniego dnia Jarmarku, w niedzielę, wyjątkowo udana pogoda, ciekawe atrakcje i występy ponownie zgromadziły liczną publiczność. Jak co roku odbył się tradycyjny Turniej piłki nożnej o Puchar Lata. I miejsce zajęła drużyna Tomasovia Tomaszów Lubelski, II – Roztocze Narol, zaś III – Czarni Oleszyce. Od godz. 15.30 na scenie odbywało się widowisko dla dzieci – zaproszeni artyści wciągnęli najmłodszych w bajkowy świat poprzez zabawne dialogi, piosenki, stroje i ogromne bańki mydlane. Na dzieci czekały też inne atrakcje – dmuchane zamki, przejażdżki kucykiem oraz samochodziki. Następnie na scenie prezentowali się lokalni artyści – jako pierwszy na scenie pojawił się zespół śpiewaczy Roztocze z Narola Wsi, który wykonał tradycyjne ludowe przyśpiewki i piosenki. Jako kolejny wystąpił zespół Sonata Pokolenie, czyli śpiewające dzieci i młodzież z Gminnego Ośrodka Kultury w Narolu. Pierwsze tańczące pary podczas niedzielnego popołudnia na stadionie sportowym w Narolu dały się zauważyć podczas występu Kapeli Bełżeckiej. Tańczących par i młodzieży nie zabrakło także w trakcie koncertów zespołów Bonum Vocees i Sunrise. Dyskotekę zakańczającą „XV Jarmark Galicyjski – Smaki Roztocza” ponownie poprowadził DJ Axel.

Galeria zdjęć GOK w Narolu, autor Andrzej Bołdaniuk.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

2 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here