Wystawa lubaczowskiego artysty w Przemyślu

1
Jerzy Plucha - "Autoportret", 2010 r., 40x60cm, obraz na płótnie, technika własna.
Jerzy Plucha – „Autoportret

„Świat złotej rybki” zaprezentował w Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu lubaczowski malarz i konserwator dzieł sztuki – Jerzy Plucha. Wystawa będzie czynna do 2 września.

W Galerii przy ul. T. Kościuszki 3 w Przemyślu można oglądać ekspozycję malarstwa Jerzego Pluchy. Jego obrazy nawiązują do fantastyki, baśni, mitologii i renesansu. Płótna wyróżniają się ostrymi barwami oraz subtelnością i precyzją rysunków. – W moim malarstwie często przejawia się motyw aniołów. Staram się jednak unikać „zaszufladkowania”. Realizuję także inne tematy. Moim zdaniem w twórczości najważniejsza jest myśl artysty, jego interpretacja tematu oraz indywidualny kod malarski odróżniający go od innych twórców – czytamy na stronie internetowej artysty. Dodajmy, że temat aniołów w twórczości Jerzego Pluchy pojawił się z końcem lat 90.

Jerzy Plucha urodził się w 1951 roku w Lubaczowie. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uprawia malarstwo ścienne, sztalugowe oraz pastel. Jego twórczość cechuje połączenie abstrakcji z rzeczywistością. W dorobku artystycznym ma szereg wystaw indywidualnych i zbiorowych. Swoje dzieła prezentował m.in. w Warszawie, Rzeszowie, Jarosławiu, Sandomierzu, Baranowie Sandomierskim, a także poza granicami naszego kraju, w Tostedt (Niemcy) czy w Érd (Węgry). W 2003 roku wraz z grupą kilku mieszkańców Lubaczowa założył Stowarzyszenie Twórców Ludowych Ziemi Lubaczowskiej, którego został pierwszym prezesem. Obecnie pracuje w Muzeum Kresów w Lubaczowie jako starszy konserwator, konserwator malarstwa i rzeźby polichromowanej.

I.H., elubaczow.com

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here