Co dalej z linią kolejową Munina – Hrebenne? Jest petycja o jej modernizację

4

W miniony weekend z okazji 130-lecia linii kolejowej nr 101 Munina – Hrebenne (dawniej Jarosław – Sokal), biegnącej m.in. przez Oleszyce, Lubaczów, Basznię Dolną i Horyniec-Zdrój zorganizowano nie tylko Piknik Kolejowy, ale również specjalną konferencję mającą na celu zwrócenie uwagi na potencjał tego szlaku i podjęcie zdecydowanych kroków ku jego rozwojowi w przyszłości.

 

Podczas sobotniej (12.07) konferencji, która odbyła się w Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej rozmawiano przede wszystkim o szansach wykorzystania tej linii kolejowej dla rozwoju gospodarczego i turystycznego ziemi lubaczowskiej. Pomysłodawcą i inicjatorem spotkania był wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel, który już wcześniej, w porozumieniu z samorządami powiatowymi i gminnymi przez które przebiega linia oraz podmiotami gospodarczymi, sanatoriami, organizacjami turystycznymi i mieszkańcami, przygotował petycję skierowaną do PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w Warszawie o rozpoczęcie działań mających na celu modernizację i rewitalizację tego szlaku kolejowego. Dodatkowo została ona przekazana Marszałkom Województw Podkarpackiego i Lubelskiego, parlamentarzystom i europosłom z obu województw.

Podczas spotkania wsparcie dla działań prorozwojowych zadeklarował wicemarszałek podkarpacki Lucjan Kuźniar, który zapewnił, że linia została ujęta w Strategii Rozwoju Województwa Podkarpackiego w perspektywie finansowej na lata 2014-2020. O swojej przychylności do takich działań mówił także obecny na spotkaniu poseł na Sejm RP Marek Rząsa. Wójt Wiesław Kapel liczy, że wspólne działanie przyniesie oczekiwany efekt.

– Liczę, że wspólnymi siłami uda się uratować tę linię przed degradacją. Musimy jednak przekonać zarządcę infrastruktury o celowości działań inwestycyjnych na tym szlaku kolejowym. Argumentów „za” jest bardzo wiele, a linia ta ma wciąż ogromny potencjał, nie tylko dla przejazdów pasażerskich, ale także towarowych – mówi wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel.

Choć jeszcze w 2013 roku PKP PLK, która zarządza infrastrukturą kolejową, planowała zawiesić kursowanie pociągów na tej linii (ostatecznie odstąpiono od tych planów), to teraz jest szansa, że zostanie ona zmodernizowana i wykorzysta swój potencjał. Kluczową będzie jednak decyzja władz spółki, do której trafiła petycja.

Treść petycji skierowanej do PKP PLK S.A.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

4 komentarze

  1. O jakich szansach wykorzystania tej linii kolejowej dla rozwoju gospodarczego i turystycznego ziemi lubaczowskiej można mówić?
    Czyżby na kolei pracowali jeszcze tacy co nie umieją liczyć?
    Czy po remoncie przyjedzie więcej turystów,sanatoria się powiększa a możę w końcu kilka lub kilkanaście firm otworzy tutaj swoje oddziały ew.powstaną nowe zakłady?
    Idą wybory a co za tym stoi…Panie Pośle i Panie Wójcie.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here