Muzem Kresów w Lubaczowie zaprasza na wakacyjne spotkania

0
fot. elubaczow.com, arch.
fot. elubaczow.com, arch.

Muzeum Kresów w Lubaczowie zaprasza najmłodszych mieszkańców naszego miasta i okolic na wakacyjne spotkania. Przygotowany program pozwoli nie tylko w ciekawy sposób spędzić kilka wakacyjnych godzin, ale wzbogaci również wiedzę z zakresu sztuki, historii, archeologii, czy etnografii.

Wizyta w muzeum może być też okazją do obejrzenia zabytków i eksponatów, które nie są udostępniane na co dzień zwiedzającym. Zajęcia przebiegać będą w dwóch blokach tematycznych: „Splątanych i rozplątanych słów kilka o tkaninie” oraz „Dawno temu w Lubaczowie…”.

BLOK TEMATYCZNY: „SPLĄTANYCH I ROZPLĄTANYCH SŁÓW KILKA O TKANINIE”
Motywem przewodnim spotkań „Splątanych i rozplątanych słów kilka o tkaninie” będzie oczywiście tkanina, jej historia, rodzaje, a także sposoby zdobienia. Uczestnicy oprócz wykładów będą mieli okazję w praktyce spotkać się z materią jaką jest tkanina i poznać ją bliżej.
Muzeum Kresów w Lubaczowie posiada bardzo interesujące zbiory różnorodnych tkanin m.in. mundury, sztandary, stroje ludowe oraz duży zbiór strojów liturgicznych, do których stworzenia użyto tkanin i wyrobów pasamonicznych produkowanych w wiekach od XVII do XX.

PROGRAM:

11 lipca, godz. 11.00
„Tkanina, co to takiego?”
Jak rozpoznać jedwab, a jak adamaszek? W co ubierał się szlachcic, a w co wiejski parobek? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w toku naszych zajęć. Zapoznajemy się z historią tkaniny i jej różnymi rodzajami. Prezentacja multimedialna, zwiedzanie muzeum i oglądanie nieudostępnianych na co dzień obiektów pozwolą na zapoznanie się ze zwykłymi i niezwykłymi tkaninami.
DZIAŁANIE:
Wykonywanie prostych splotów tkackich na specjalnie przygotowanych ramkach oraz projektowanie tradycyjnych i niekonwencjonalnych kompozycji.

18 lipca, godz. 11.00
„Jak to ze strojami bywało?”
Zapraszamy do świata mody: żupanów, gorsetów, krynolin… Na przykładzie prezentacji oraz zbiorów muzealnych (portrety, ubiory, tkaniny) poznajemy najpiękniejsze i najbardziej charakterystyczne stroje z różnych epok.
DZIAŁANIE:
Projektowanie strojów z różnych epok, z rozmaitych materiałów dla tekturowych modeli.

25 lipca, godz. 11.00
„Tańcowała igła z nitką…”
Co to takiego haft? Jakie są rodzaje haftu? Na czym i jak on powstaje? Szukamy wspólnie odpowiedzi. Odwołujemy się do prezentacji i zbiorów muzealnych. Zapoznajemy się z historią haftu. Poznajemy jego rodzaje (haft płaski, krzyżykowy, richelieu), typowe wzory, bogate i barwne wyszycia (stroje ludowe i szaty liturgiczne).
DZIAŁANIE:
Tworzenie prostych wzorów haftów na kanwie.

BLOK TEMATYCZNY: „DAWNO TEMU W LUBACZOWIE…”
Zajęcia nawiązują do wystawy czasowej „800 lat Lubaczowa” zorganizowanej w rocznicę ukazania się w źródłach pisanych pierwszej, historycznej wzmianki o Lubaczowie (1214 r.) oraz ekspozycji „Stanisław Dębicki i jego dzieło” ukazującej portret wybitnego artysty z Lubaczowa. Obie wystawy uświetniły obchody Europejskiej Nocy Muzeów.

1 sierpnia, godz. 11.00
„VIII wieków Lubaczowa”
Wspólnie zwiedzamy wystawę, krok po kroku odkrywamy bogatą historię miasta. Poznajemy ważne wydarzenia i daty, charakterystyczne zabytki, znaczące dla Lubaczowa postaci, związane z miastem legendy i muzealne ciekawostki. Pomaga nam wielkoformatowa, plenerowa gra planszowa, olbrzymia kostka i pionki. Wspólnej zabawie towarzyszą nagrody i liczne atrakcje.

8 sierpnia , godz. 11.00
„Portret artysty”
Mało kto wie, że wybitny młodopolski malarz Stanisław Dębicki pochodzi z Lubaczowa. Artysta urodził się w 1926 r . Dorobek malarza jest bardzo bogaty: portrety, sceny rodzajowe, pejzaże, ilustracje książkowe. Jednak ulubionym tematem artysty był portret. Dębicki był świetnym portrecistą. Umiejętnie oddawał nie tylko cechy charakterystyczne osoby portretowanej, ale i nastrój jaki jej towarzyszył. W toku zajęć zwiedzamy wystawę, poznajemy sylwetkę artysty, analizujemy jego obrazy. Wyjaśniamy także czym jest portret w malarstwie, poznajemy różne techniki malarskie, wykonujemy własne prace.
DZIAŁANIE:
Malowanie portretów i autoportretów w oparciu o modela i fotografie.

22 sierpnia, godz. 11.00
„Gród Lubacza”
Czy wiesz już co to jest gród, kto w nim mieszkał i jak wyglądało życie w średniowiecznym grodzie?
Liczne miejscowości, dzisiejsze miasta i wsie zawdzięczają swoje nazwy imionom, jak Luba, Lubacz, Lubicz. Czy wiesz od czyjego imienia pochodzi nazwa miasta Lubaczów, czy znasz już jego legendę?
Może masz własny pomysł, jak ją przedstawić w rysunku, obrazie. Jeśli tak, to przyjdź koniecznie na muzealne zajęcia.
DZIAŁANIE:
Plastyczna interpretacja legendy Lubaczowa inspirowana wizytą na wystawie.

28 sierpnia, godz. 11.00
„Pozdrowienia z Lubaczowa”
Takie zdanie widnieje na jednej ze starych, lubaczowskich pocztówek. Muzeum Kresów w Lubaczowie posiada ciekawą kolekcję dawnych kart pocztowych. Najstarsze pochodzą z początku XX w., przedstawiają Lubaczów, jego najważniejsze zabytki, ulice i place. Ty również możesz kogoś pozdrowić i zaprojektować własną pocztówkę. W toku zajęć zwiedzamy wystawę, poznajemy historię miasta oraz jego zabytki.
DZIAŁANIE:
Wykonywanie pocztówek inspirowanych wystawą, w wybranej technice graficznej: linoryt, druk strukturalny.
Serdecznie zapraszamy!

INFORMACJA!
– spotkania odbywają się w każdy piątek, w godz. od 11:00 do 13:00.
– zajęcia są bezpłatne
– prosimy o wcześniejszą rezerwację zajęć
– przyjmujemy zgłoszenia indywidualne i grupowe /grupy do 20 osób/
– zapraszamy dzieci i ich opiekunów

Rezerwacja zajęć:
tel. 16 632 18 02
Katarzyna Warmińska – Mazureki /lipiec/
Barbara Kubrak /sierpień/


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here