Historia to jego pasja – Paweł Hypiak laureatem konkursów historycznych

2
fot. lubaczow.pl
fot. lubaczow.pl

Paweł Hypiak, uczeń III klasy Gimnazjum nr 1 im. Przemysława Inglota w Lubaczowie, znalazł się wśród najlepszych uczniów w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym.

– Paweł, którego ogromną pasją jest historia już od pierwszej klasy gimnazjum startował w konkursach przedmiotowych z tego przedmiotu. Wykazywał się niesamowitymi zdolnościami, pracowitością i determinacją. Początkowo nie dopisywało mu szczęście, gdyż  w poprzedniej edycji konkursu do tytułu laureata zabrakło mu jednego punktu. Musiał zadowalać się lokatą finalisty. Zdobyte doświadczenie i determinacja w dążeniu do celu przyniosły efekt w tym roku. Jako uczeń III klasy w konkursie przedmiotowym z historii pod hasłem „Oświecenie – geneza (w XVII w.), narodziny, rozkwit, wpływ na dzieje cywilizacji i kultury” zajął pierwsze miejsce w województwie podkarpackim, zdobywając z testu na trzecim etapie 115 punktów – informuje Zenon Swatek, nauczyciel historii w lubaczowskiej placówce.

Jeszcze większy sukces uzyskał w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1939-1945. Polski czyn zbrojny w okresie II wojny światowej” im. mjr. Marka Gajewskiego. Paweł, zakwalifikował się do etapu centralnego w Warszawie, zajmując drugie miejsce w finale wojewódzkim i zdobywając tytuł laureata. W Warszawie w dniach od 5 do 7 czerwca br. rozegrano obejmujące 9 konkurencji zawody centralne w gronie 46 gimnazjalistów z całej Polski. W dyscyplinie pt. „Eksponat muzealny”, polegającej na rozpoznaniu i opisie losowo wybranego eksponatu zdobył pierwsze miejsce w kraju. Trzecie miejsce w Polsce zajął w konkurencji pt. „Oprowadzanie po obiektach historycznych”, a piąte w identyfikacji epizodów i wydarzeń pokazanych na fragmentach kronik filmowych i filmów fabularnych dotyczących epoki.

Podsumowanie konkursu połączone z wręczeniem nagród i medali miało miejsce na Zamku Królewskim przy udziale Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego i żołnierzy z Kompanii Reprezentacyjnej WP.

elubaczow.com, lubaczow.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z blisko 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

2 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here