Rozpoczęto prace konserwatorskie na cmentarzu Starym Bruśnie

2

W poniedziałek (26.05) rozpoczęły się prace konserwatorskie zabytkowych nagrobków na cmentarzu greckokatolickim w Bruśnie Starym – informuje za pośrednictwem serwisu horyniec.net Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Horynieckiej, które realizuje projekt wraz z Nadleśnictwem Lubaczów.

 

Stare Brusno to nieistniejąca już dziś wieś na terenie sołectwa Polanka Horyniecka w gminie Horyniec-Zdrój. Rozpoczęcie prac na cmentarzu to efekt porozumienia Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Horynieckiej z Nadleśnictwem Lubaczów. Głównym ich celem jest zachowanie i konserwacja nagrobków w najstarszej części cmentarza. Program konserwatorski w pierwszym etapie obejmuje wykonanie prac przy 30 obiektach, m.in. w zakresie stabilizacji, izolacji, wstępnego oczyszczenia. Na ten cel Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków przyznał Stowarzyszeniu Przyjaciół Ziemi Horynieckiej dotację celową w wysokości 9 tys. zł.

Projekt realizowany z inicjatywy Nadleśniczego Tadeusza Maksymowicza wspiera organizacyjnie i finansowo Nadleśnictwo Lubaczów oraz darczyńcy: firma PRAKTIBUD – Adam Gwizdała z Tomaszowa Lubelskiego, Koło Łowieckie „Sokolik“ z Horyńca-Zdroju i Koło Łowieckie „Miot“ z Krakowa.

Zakończenie I etapu prac planowane jest w sierpniu br.

Źródło: horyniec.net

2 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here