PKS sprzedał dworzec autobusowy i każe pasażerom stać pod gołym niebem

42

– To jest skandal i całkowite lekceważenie pasażerów – tak o sprzedaży dworca PKS i braku choćby zadaszonego przystanku w Lubaczowie mówi jedna z naszych czytelniczek, korzystająca w minionym tygodniu z komunikacji autobusowej przy ulicy Słowackiego.

 

Problem dotyczy pasażerów oczekujących na autobus w okolicy byłego dworca. Wszystko za sprawą sprzedaży obiektu, na którą zdecydował się jego właściciel, czyli Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Jarosławiu. W jego miejscu ma powstać kolejny supermarket, a pasażerowie w razie niepogody mają radzić sobie sami. Co prawda wyznaczono dwie zatoczki do zatrzymywania się autobusów, ale o przystankach już nie pomyślano.

– Za oknem leje jak z cebra, a ludzie oczekujący na autobus nie mają się gdzie schronić. Tak wygląda sytuacja w mieście powiatowym. To jest skandal i całkowite lekceważenie pasażerów! Proszę o interwencję, bo jako mieszkance Lubaczowa jest mi po prostu wstyd – mówiła w minionym tygodniu w rozmowie z naszym portalem pani Julia.

O zaistniałą sytuację zapytaliśmy Stanisława Jankisza, prezesa PKS w Jarosławiu, ale ten zdaje się lekceważyć całą sprawę i najpierw mówi, że być może „zajmiemy się tym jesienią”, by po chwili dodać: „… a kto powiedział, że każdy przystanek musi być zadaszony”.

Na skargi mieszkańców próbowali też reagować miejscy urzędnicy, ale na pisma wysyłane do jarosławskiego PKS-u żadnej odpowiedzi nie otrzymali. – Organizacja funkcjonowania komunikacji zastępczej, poprzez ustawienie przystanków dla autobusów w zatoczkach przy ul. Słowackiego w Lubaczowie, nie była z nami konsultowana, gdyż jest to droga powiatowa. Znany jest nam problem i wysłaliśmy pismo w tej sprawie do PKS w Jarosławiu, ale do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy żadnej informacji. Czynimy starania, aby w bieżącym roku wymieniać istniejące przystanki autobusowe w mieście, a dotychczasowe za zgodą zarządcy drogi ustawić przy ul. Słowackiego w Lubaczowie – informuje Dorota Zwierzyńska z Urządu Miejskiego.

Sprawą zainteresował się też poseł Marek Rząsa, który przebywał w poniedziałek w Lubaczowie wraz z „Mobilnym Biurem PO”. – Taka sytuacja nie może mieć miejsca. Pasażerowie korzystający z komunikacji PKS płacą za bilety, a zadaszony przystanek to minimum tego, co się powinno tu znaleźć. Już podjąłem interwencje, by sytuacja ta się zmieniła – mówi Rząsa.

42 komentarze

 1. Mamy przecież teraz dwa „dworce”, cudowne rozmnożenie. może nazwać je jakoś dla rozróżnienia, nie wiem północny i południowy lub wschodni i zachodni, lub może imienia moknących pasażerów i głupich decyzji zarządców pks. jakieś propozycje?

 2. norma w naszym kaju niestety, mają ludzi daleko w ……………. nie ma egzekwowania prawa. Pytanie dlaczego Zarząd Dróg Powiatowych na takie praktyki się godzi? Przecież to samowaloka! Wszystko dziwnie tak gładko to przeszło. Inwestora tam narazie nie widać. Bo może sie okazać żę zrezygnuje z tego przedsięwziącia. Na korzyść Biedronki. Czas się za to poważnie zabrać.

 3. brak dworca pks (nawet kiedy był biletów nie można było kupić w przedsprzedaży…), brak dworca pkp (ok, budynek stoi ale niczemu nie służy – mówię o przeciętnych mieszkańcach, nie o pracownikach)… wydostać się z naszego pięknego miasta do Krakowa, Lublina, Wrocławia i Warszawy to koszmar! i to jest miasto powiatowe…

 4. oczywiście ze to wstyd. Powinno być normalne zadaszenie. A nazwa to faktycznie może wschodni i zachodni hehe. A ładniej to Lubaczów East i Lubaczów West ;) publika. Od nas się gdziekolwiek dostać to paranoja. I jeszcze ten cyrk z dworcem.

 5. wpuścić firmy przewozowe do miasta. Niech rywalizują o klienta, niech budują poczekalnie. Może się dogadają i wybudują wspólnie. Ważne żeby im nie przeszkadzać. To jest ich biznes i zrobią wszystko żeby mieć więcej zadowolonych klientów.

 6. najlepsze jest to, że często obok dworca stoi psiarnia i tylko czekają jak ktoś nie przejdzie przez pasy, i sypią mandatami po 50 zł. Co najlepsze często jak ktoś się śpieszy z ZS na autobus przez pola-musi przebiegać przez ulice, a policja tylko czeka na takich. Że nam zadaszenia jakiegoś nie zrobią to już się pogodziłem, ale może przynajmniej zrobili by jakieś pasy na wysokości jeszcze stojącej stacji?

 7. Nie mowcie tutaj nic o wolnym rynku – macie przykład Niemcy, Szwajcaria, Anglia, Włochy, USA czy tam brakuje rpzystanków? Nie, ludzie maja zapewniony byt, socjal na wysokim poziomie. My po prostu jestesmy poje*anym narodem typu komuno-wolnorynkowie. I nie wiadomo tak naprawde jakie zasady tu obowiazuja. Dlatego wszyscy sie buntuja i nic z tego nie ma. Kazdy narzeka i nic. Wszyscy zamiast narzekac wkoncu zrobili by jakas Stan Opozycyjny i wyje*bali komuchow z rzaduy i utworzyli nowy rzad w Polsce. Tylko taki zamach stanu moze wrozyc nazemu krajowi lepsza przyszlosc…I proszę moderatora o dodanie tego komentarza.

 8. Przystanki przystankami, ale czy ktoś pomyślał zeby udostępnić gdzies bliżej niż na ulicy Technicznej sprzedaż biletów miesiecznych?
  W biurze podróży Wagabunga moze je kupic tylko w pierwsze i ostatnie 3 dni miesiaca. A jeśli ktoś nie ma takiej mozliwości, albo akurat wypada weekend(sobota), ktos konczy później lekcje to co?
  Jestem uczennicą LO i ostatnio kosztem dwóch ostatnich autobusów musiałam biec na autotest i wrócić, niestety wszystkie autobusy odjechały.. coś nie halo jest.
  Nie można było czegoś nam udostępnić?

 9. Luke! Uwielbiam takich ludzi jak Ty… SOCJAL, ZROBILIBY, DALIBY, KAŻDY, WSZYSCY… Do tego porównania do krajów które już przed wojną wyprzedzały nas o dekady, w jej trakcie zostały znacznie mniej zniszczone (także intelektualnie), a po jej zakończeniu objęte były pomocą z USA a nie grabione przez pół wieku. Dlaczego nie porównujesz Polski do Bułgarii, Węgier, krajów byłej Jugosławii, Czech, Słowacji, czy Rumunii – krajów które startowały w 1989r. tam gdzie my? Pewnie okazało by się, że mamy całkiem ekstra…

 10. Zgadzam się z tym, że to skandal z tym, że nie ma zadaszenia na tych zatokach:/ Sam korzystam z autobusów często dojeżdżając do Rzeszowa i pierwsze co mnie od razu rzuciło się w oczy i mnie osobiście zdenerwowało to właśnie ten brak jakiejs ochrony przed deszczem lub będzie brakowalo miejsca gdzie się schować przede wszystkim osobom starszym przed upałem. Czy tak trudno jest jest postawić choćby jakiś taki mały przystanek lub jak np. taki jak jest w Oleszycach. Parę ławek nie załatwi sprawy. No i na koniec taki przystanek to trochę wstyd przed ludźmi, że takie miasto jak Lubaczów ma taki przystanek i w tym aspekcie komunikacji publicznej nie ma się czym pochwalić

 11. Lubaczów schodzi na psy… masakra.. Powstaje masę banków para banków a najważniejszych rzeczy jak komunikacja to nie ma.. PKP jak i PKS kuleje masakrycznie…

  Proszę aby Pani Burmistrz wreszcie coś zrobiła dla miasta i obywateli… bo to skandal…

 12. Chłopie, czy Ty nie widzisz, co jest napisane u góry, że właścicielem Pks w Lubaczowie, jest Pks Jarosław ? Tak trudno zrozumieć, że jeśli Pks nic nie będzie chciał z tym zrobić ( a z artykułu wynika, że prezes nie chce ) to nikt nic nie wskóra bo to ich (Pksu) własność.

 13. Mao, bo oni to to samo dno co my, wieć dlaczego mamy się porównywac z gorszymi? Zawsze, trzeba porównywać się do najlepszych. Porównujac sie do gorszych stwierdzamy jestesmy od nich lepsi, im jeszcze daleko do nas … i wszystko staje w miejscu a nie o to chodzi…

 14. Widzę, że promujecie na portalu Pana Mieczysława Kasprzaka z PSL. Proponuję przeprowadzić z nim wywiad i zapytać z którego urzędu otrzymuje adresy mailowe razem z danymi osobowymi na które od kilku lat dwa-trzy razy do roku wysyła spam wyborczy w formie zapewne szczerych życzeń zwracając się do odbiorcy jego imieniem i nazwiskiem. Proponuje tez zapytać czy wie, że popełnia przestępstwo…

 15. @Przestępstwo, a co to ma wspólnego z tematem dworca PKS? Na portalu jest do wynajęcie miejsce reklamowe, więc zostało przez kandydatów różnych nacji politycznych wykupione. Kasprzak, Łukacijewska, Golba i ktoś tam chyba jeszcze się przewinął. Jeżeli masz jakieś zastrzeżenia co do pana Kasprzaka w sprawie rozsyłania spamu do wyborców możesz przecież sam zgłosić to do GIODO (Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych). W czym problem?

 16. Ciekawe jak bedzie przy -20 stopniach??? Warto juz teraz o tym pomyśleć… Autobusy z Lubaczowa nie odjeżdzają w konkretne miejsca co 5 min, więc idee samego zadaszenia stanowczo bym odrzuciła!!!(dobra jest dla przystanków MPK w większych miastach) Dzieci z sąsiednich miejscowości dojeżdzają do szkół średnich i co mają czekać na mrozie godzine albo 2!!! Paranoja!!! Gdzie są władze tego miasta!! Co do kolejnego supermarketu, brak słów… ręce opadają…
  Nie lepiej zatroszczyć się o jakieś miejsca pracy w skali makro??? ściągnąc jakiegoś inwestora??? obniżyć mu podatki…. A tak ludzie ciężko pracujący za granicą, przywożą pieniądze i zostawiają w supermarketach…i tylko supermarkety kwitną bo człowiek coś jeść musi… a zarabiają na tym międzynarodowe korporacje i tyle…. zero korzyści dla regionu!!!

 17. PKS Jarosław sam sobie kopie dół. Ta dziadowska instytucja od dawna już sobie nie radzi. Skubią ją z pasażerów prywatne firmy (i dobrze!), tabor mają pod zdechłym azorem, likwidują kursy, zamykają dworce. Mam nadzieję, że to barachło pójdzie wreszcie do likwidacji, a jego miejsce zajmą firmy, którym zależy na pasażerach. Korzystając z usług PKS-u jarosławskiego człowiek czuje że się czas zatrzymał, a może i cofnął. Brud, smród, niepunktualność, beznadziejna informacja.
  Co do przystanków – PKS się przyzwyczaił, że przystanki i wiaty stawiają zarządcy dróg, samorządy itp. I uważa, że powinniśmy być wdzięczni, że na tych przystankach raczą się zatrzymywać pks-owskie autobusy. Dlatego w d… mają, czy ktoś moknie, czy komuś zimno, czy ma gdzie usiąść.

 18. Do AsiM: Gdyby książka ta zawierała nieprawdę, to autor w dzisiejszych czasach już byłby po przegranym wyroku w sprawie cywilnej, o czym media trąbiłyby od rana do wieczora. Jeżeli jest cisza, to znaczy że „uciszamy” niewygodną prawdę.

 19. te wiaty powinien wybudować zarządca pasa drogowego który pozwolił PKS- owi zatrzymywać się w tych zatokach ,a co do prywatnych przewozników to mogli kupić dworzec , poza tym prywatni nie mają wiat na przystanku na przeciwko PKP i nikogo z Was pasażerów to nie rusza

 20. Zapominasz, że PKS był przedsiębiorstwem państwowym i żył na państwowym chlebie, otrzymał w darze majątek i utrzymanie. I nie musiał się martwić o dochód. Dworzec w Lubaczowie też zbudowano za państwowe pieniądze, nie za zyski PKS-u. Uwłaszczono na tym spółkę, która handluje majątkiem jak się jej podoba. Mam prawo wymagać od nich? Mam, bo paśli się na państwowym wikcie. Wszyscy pośrednio do nich dokładaliśmy. Ale czego można wymagać od zamazanych dziadów?

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here