Zapowiadają obfite opady – grożą nam podtopienia?

5
fot. T. Mielnik, arch.
fot. T. Mielnik, arch.

Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu w najbliższych dniach, a mieszkańcy zalewowych terenów z obawą spoglądają w niebo.

W najbliższych dniach na terenie województwa podkarpackiego przewiduje się obfite opady deszczu. Z tego powodu Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzega przez wezbraniami lokalnych rzek i potoków. Według informacji IMGW opady mogą wystąpić od środy 14 maja (od godz. 18.00) do piątku 16 maja (do godz. 6 rano). Prognozowana wysokość opadów to 30-60 mm, miejscami do 80 mm na dobę. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego prowadzi stały monitoring sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej.

W związku z prognozowanymi opadami deszczu i podwyższonymi stanami wód w rzekach wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska zwróciła się do samorządów, służb i inspekcji o dołożenie wszelkich starań, aby zminimalizować skutki ewentualnego zagrożenia powodziowego.

Ostrzeżenie hydrologiczne:

Nazwa biura prognoz hydrologicznych: BPH O/Kraków IMGW PIB
OSTRZEŻENIE HYDROLOGICZNE Nr O:1
Zjawisko: wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych
Stopień zagrożenia: 3
Ważność: od godz. 20:00 dnia 14.05.2014 do godz. 20:00 dnia 16.05.2014
Obszar: Województwo podkarpackie
Przebieg: W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, w okresie obowiązywania ostrzeżenia, w zlewniach: Wisłoki, Wisłoka, Sanu oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa, prognozowany jest wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a w dalszej kolejności stanów alarmowych. Na Wiśle prognozowany jest wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 90%
Uwagi: W sytuacji wystąpienia istotnych zmian w czasie lub przebiegu zjawiska ostrzeżenie może ulec zmianie.
Dyżurny synoptyk hydrolog: Przemysław Plewa


5 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here