fot. elubaczow.com, arch
fot. elubaczow.com, arch
fot. elubaczow.com, arch

Już w najbliższą niedzielę (11.05) o godz. 9.00 z lubaczowskiego rynku wystartuje III edycja Roztoczańskiego Międzynarodowego Maratonu Lubaczów-Jaworów. Trasa maratonu łączy dwa partnerskie miasta po obu stronach granicy polsko-ukraińskiej Lubaczów i Jaworów. Bieg startuje co roku na przemian z Lubaczowa i z Jaworowa.

Roztoczański Maraton to jedyny taki bieg, w trakcie którego przekracza się zewnętrzną granicę Unii Europejskiej. W tym roku po raz pierwszy biegacze przekroczą ją na nowo otwartym przejściu granicznym w Budomierzu – Hruszowie. Większość trasy (ponad 30 km) przebiegać będzie po terytorium Ukrainy. W pierwszej edycji biegu wzięło udział 70 uczestników z Polski, Ukrainy i Litwy. W ubiegłorocznej wystartowało już ponad 100.

– Startujemy w niedzielę, 11 maja, by po pokonaniu 42 km i 195 m odebrać należne owacje na mecie w ukraińskim Jaworowie. By tego dokonać, każdy będzie musiał pokonać granicę – i to niejedną. Po pierwsze, tą fizyczną, wydzieloną w terenie i strzeżoną, granicę RP, a zarazem wschodnią granicę Unii Europejskiej. Po drugie, granicę własnych ograniczeń i możliwości, granicę bólu i zwątpienia – tłumaczy Jacek Hadam, społecznik, jeden z propagatorów maratonu.

Impreza odbywa się pod patronatem Wicepremiera i Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, Konsula Generalnego Ukrainy w Lublinie Iwana Hrycaka oraz Komendanta Głównego Straży Granicznej gen. bryg. Dominika Tracza. Organizatorem jest Starostwo Powiatowe w Lubaczowie i Rejonowa Rada w Jaworowie, a współorganizatorami: Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Lubaczowskiej, Zespół Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie, Miasto Lubaczów i Gmina Lubaczów.

Szczegóły na stronie maratonu: maraton.powiatlubaczowski.pl

Źródło: lubaczow.powiat.pl

7 komentarze

 1. Oświadczam, że nie jestem współorganizatorem maratonu, a jedynie społecznie pomagałem przy jego popularyzacji w mediach i w środowiskach biegowych. Nie mam i nie miałem wpływu na podejmowanie kluczowych decyzji dotyczących organizacji tego biegu.
  Pierwszą edycję maratonu ukończyło 67 osób, a drugą 68.
  Jacek Hadam

 2. Właśnie wróciliśmy z otwarcia III Roztoczańskiego Maratonu
  jesteśmy pod wrażeniem, piękna scenografia, cała gala dostojników
  przekrój maratończyków, dziewczyn, chłopców , kobiet i mężczyzn w różnym wieku to naprawdę historyczna chwila
  Brawo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here