Wolność to także odpowiedzialność – już po debacie oksfordzkiej w lubaczowskiej bibliotece

2

Wolność to nie tylko swoboda, nieskrępowanie czy brak ograniczeń, ale także odpowiedzialność – takie słowa padały podczas debaty oksfordzkiej, którą zorganizowano w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie.

Debata odbyła się w ramach projektu pn. „Wolność – czujesz to?”, w którym lubaczowska biblioteka uczestniczy wraz z 49 innymi placówkami. Uczestnicy projektu zobowiązali się do przeprowadzenia debaty w oparciu o uprzednio przygotowany scenariusz oraz książkę prof. Leszka Balcerowicza „Odkrywając wolność. Przeciw zniewoleniu umysłów.” W Lubaczowie w dyskursie uczestniczyli przede wszystkim członkowie Młodzieżowej Rady Miasta, którzy podczas „burzy mózgów” dyskutowali na temat aktualnego postrzegania wolności w otaczającym nas świecie. Jak wynikało z rozmów, dla uczestników spotkania wolność to m.in. możliwość realizowania się, swoboda, nieskrępowanie, brak ograniczeń, ale także odpowiedzialność.

Dyskusja prowadzona w systemie anglosaskim dotyczyła także problematyki związanej z budową placu zabaw przy kościele. Uczestniczy podzielili się na trzy grupy: zwolenników inicjatywy, jej przeciwników oraz osoby niezdecydowane. W trakcie zasadniczej części debaty padało wiele argumentów „za”, np.: plac zabaw przy kościele jest miejscem bezpiecznym i przyjaznym dzieciom, na takim placu zabaw dzieci rozwijają się fizycznie i duchowo, mogą zabawę łączyć z nauką, przykościelny plac zabaw jest alternatywą dla gier komputerowych czy też spędzania wolnego czasu przed telewizorem, opieka nad dziećmi bawiącymi się na przykościelnym placu zabaw może być sprawowana w formie wolontariatu. Argumenty „przeciw”, które zostały poruszone podczas spotkania to, m.in.: odgłosy z placu zabaw przy kościele przeszkadzają w modlitwie, kościół to nieodpowiednie miejsce dla zabawy, w mieście jest wystarczająca ilość placów zabaw, więc kolejny usytuowany przy kościele jest niepotrzebny, brak funduszy na ten cel.

Ostatnim zadaniem uczestników debaty było sformułowanie pytania skierowanego do Leszka Balcerowicza. Być może będzie okazja zadać je osobiście, bo organizatorzy projektu wybiorą trzy instytucje , które będą miały możliwość przeprowadzenia spotkania z Leszkiem Balcerowiczem.

Inicjatorami tego przedsięwzięcia byli: wydawnictwa Zysk i s-ka, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Forum Obywatelskiego.

elubaczow.com, hp, MBP Lubaczów


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

2 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here