„Uzdrowisko Horyniec” w rękach Samorządu Województwa

2
fot. Michał Mielniczuk
fot. Michał Mielniczuk

Dzisiaj została podpisana ostateczna umowa w sprawie przejęcia uzdrowiska w Horyńcu-Zdroju przez Samorząd Województwa Podkarpackiego. Przedstawiciele Samorządu – marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Lucjan Kuźniar podpisali umowę nieodpłatnego nabycia udziałów spółki „Uzdrowisko Horyniec” od Skarbu Państwa. Ministerstwo Skarbu Państwa reprezentował Zdzisław Gawlik.

Z dniem dzisiejszym 100% udziałów Spółki przeszło w ręce samorządu województwa.

– Będziemy teraz poważnym graczem w obszarze podkarpackich uzdrowisk, bo o takiej marce możemy niebawem mówić – powiedział marszałek Władysław Ortyl, dodając, że dzisiejsza umowa to radość, że powiększa się majątek samorządu województwa, ale także duża odpowiedzialność i wyzwanie.

– Jestem przekonany, że władza samorządowa potrafi zapewnić dla tego przedsiębiorstwa jak najlepszy rozwój z korzyścią dla regionu i pracowników – powiedział Zdzisław Gawlik – dziękuję panu marszałkowi za chęć przejęcia tego uzdrowiska, bo mam świadomość, że jest to nowy obowiązek i wyzwanie.

Na spotkaniu dotyczącym podpisaniu umowy obecni byli przedstawiciele związków zawodowych z uzdrowiska w Horyńcu-Zdroju. Jolanta Nepelska z NSZZ „Solidarność” powiedziała, że dzisiaj zostało osiągnięte to o co pracownicy walczyli od wielu lat.

– Będzie już spokój i pracownicy z uśmiechem będą pracować i myślimy, że będzie ta przyszłość taka stabilniejsza. Wierzymy, że marszałek zaopiekuje się nami tak, jak innymi swoimi jednostkami – powiedziała Nepelska.

Radości nie krył wójt Gminy Horyniec-Zdrój, Ryszard Urban, który powiedział, że dzięki tej komunalizacji uzdrowisko ma szansę wykorzystać swój potencjał. Z takim samym optymizmem patrzy w przyszłość zarząd spółki.

– Myślę, że stoi przed nami nowy rozdział. Wizja rozwoju spółki na pewno jest teraz lepsza niż była jeszcze rok, czy dwa lata temu – powiedziała Dorota Czyż członek zarządu Spółki „Uzdrowisko Horyniec”.

Plany inwestycyjne na najbliższe lata są imponujące. Uzdrowisko planuje przeznaczyć na ten cel ponad 50 milionów złotych. Już dziś zapowiadane są m.in. moderanizacja kotłowni i termomodernizacja sanatoryjnych obiektów. Koniczne będzie też zaopatrzenie w nowy sprzęt rehabilitacyjny. Uzdrowisko w Horyńcu planuje również uruchomić nowy pawilon z pełnym zapleczem SPA%WELLNESS.

– Trzeba także pomyśleć o uruchomieniu własnej linii kosmetyków, które są specyfiką każdego uzdrowiska, a także o produkcji wody. Te wszystkie inwestycje zaplanowaliśmy na najbliższe lata. Chcemy je finansować nie tylko z budżetu samorządu województwa, ale także ze środków unijnych i być może z budżetu państwa – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Uzdrowisko w Horyńcu-Zdroju specjalizuje się w leczeniu chorób narządów ruchu i chorób reumatycznych. Stosuje własne surowce: borowinę i wodę siarczkowo-siarkowodorową. Leczenie sanatoryjne odbywa się w trzech obiektach. Łącznie baza hotelowa Spółki liczy 195 łóżek.

Działania zmierzające do nieodpłatnego nabycia udziałów spółki „Uzdrowisko Horyniec” od Skarbu Państwa rozpoczęły się w 2012 roku. W październiku ubiegłego roku radni Sejmiku Województwa wyrazili zgodę na zawarcie takiej umowy. W listopadzie uchwałę w tej sprawie podjął również zarząd województwa. Podpisana 21 lutego umowa finalizuje starania samorządu województwa dotyczące komunalizacji uzdrowiska w Horyńcu-Zdroju.

elubaczow.com, Samorząd Województwa Podkarpackiego


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

2 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here