Wernisaż wystawy malarstwa prof. Adama Styki w niedzielę w Galerii Oficyna

0
fot. Grafika autorstwa prof. Adama Styki
fot. Grafika autorstwa prof. Adama Styki

Muzeum Kresów w Lubaczowie serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa wybitnego artysty, prof. Adama Styki. Wystawa ma charakter retrospektywny. W Galerii Oficyna zobaczyć będzie można kilkadziesiąt wielkoformatowych płócien, które powstały w różnych okresach twórczości malarza, począwszy od lat 80. XX w., aż do najnowszych prac z pocz. XXI w.

Droga poszukiwań i przemian artystycznych Styki była bardzo długa. Wiodła od rozwiązań przestrzennych z serii metalowych reliefów „Symulatorów”, po abstrakcyjne, pełne syntezy malarstwo zapisane znamiennym dla artysty językiem – osobistym, ale jednocześnie zrozumiałym w odbiorze.

Pierwsze obrazy artysty z lat 80. wypełniają ślady przecinających się pociągnięć pędzla, nadając płótnom niezwykłą świetlistość i głębię. Jednocześnie pojawiają się prace z geometrycznym podziałem na prostokąty, kwadraty lub z kołem wpisanym w malarską kompozycję. W latach 90. coraz częściej miejsce owych znaków zajmują rytmiczne, równoległe pociągnięcia pędzla, które w ostatnim dziesięcioleciu nabrały nowej jakości i siły. Artysta konsekwentnie dąży do syntezy i redukcji. Pociągnięcia pędzla przemienia w regularne formy cegiełek, tworząc logiczną kompozycyjnie całość. Swoje prace opatruje malarz zagadkowo brzmiącymi tytułami „Wolny i przekreślony”, „Podjęcie decyzji”, „Dziwne wnętrze” albo po prostu oznacza je numerami „Obraz XXII – 05”, „Obraz XXIII – 06”, „XXV – 08”.itp. Obrazy Styki są nie tylko bardzo dekoracyjne, ale skłaniają też do zadumy i refleksyjnej kontemplacji.

Wernisaż wystawy odbędzie się w niedzielę 16 lutego w Galerii Oficyna o godz. 11:00.

elubaczoow.com, Muzeum Kresów w Lubaczowie

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here