„Brusno – (nie)istnienie w kamieniu” – nowa książka o losach kamieniarzy ze Starego Brusna

4
Brusno
Brusno

Po wielu miesiącach starań, badań i dociekań ukazała się własnie się książka „Brusno – (nie)istnienie w kamieniu”, w której autorzy opisują m.in. powojenne losy kamieniarzy i ich rodzin ze Starego Brusna. Publikacja zawiera liczne archiwalne, nigdy nigdzie nie publikowane fotografie, wspomnienia kamieniarzy i ich rodzin, a nawet unikatowe szkice nagrobków czynione ich rękoma. Obraz uzupełniają dociekania dotyczące kamieniarki bruśnieńskiej w wielu kontekstach.

– To lektura obowiązkowa dla osób interesujących się tą tematyką. Wszystkie dotychczasowe opracowania były szczątkowe i pozbawione najważniejszych faktów, a ta książka doskonale wypełnia tę lukę – mówi Grzegorz Ciećka, regionalista z Horyńca-Zdroju.

Książkę posiąść można tylko w jeden sposób – poprzez wpłatę darowizny i minimalnej wysokości 40 zł na konto Stowarzyszenia „Magurycz”, które ją wydało.

Wpłata musi być zatytułowana: DAROWIZNA NA DZIAŁALNOŚĆ STATUTOWĄ B

Numer konta: 52 1020 1026 0000 1102 0118 9554

W przypadku „zamówienia” więcej niż jednego egzemplarza, kwotę wskazaną należy pomnożyć, a po literze „B” w tytule wpłaty dodać odpowiednią cyfrę, a to 2, 3, 4 itd.

Koszty wysyłki zwykłym lub poleconym listem priorytetowym pokrywa „Magurycz”. Nastąpi ona nie później niż 3 dni po zarejestrowaniu wpływu na konto.

Proszę pamiętać o wskazaniu zwykłego adresu pocztowego, nie zawsze wszak adres pojawiający się przy przelewie jest faktycznym adresem zamieszkania.

Zamówienia i informacje: szymon[a]magurycz.org

Spis treści:

Olga Solarz – „Losy wykute w kamieniach. Historie niektórych rodzin kamieniarskich ze Starego i Nowego Brusna”;
Filip Modrzejewski – „Wiejskie cmentarze, podobne litery, galernicy cyrylicy”;
Damian Nowak – „Hier ruht in Gott. Cmentarze osadników józefińskich na Lubaczowszczyźnie”;
Mariusz Koper – „Inskrypcje nagrobne na cmentarzach greckokatolickich ziemi tomaszowskiej i lubaczowskiej”;
Agnieszka Szokaluk-Gorczyca – „Nagrobki bruśnieńskie na terenie byłego zaboru rosyjskiego”;
Szymon Modrzejewski – „Rzut oka na upamiętnienia roku 1848 na Roztoczu Wschodnim i w innych rejonach Galicji + fotografie (z opisem) 27 upamiętnień z Galicji (w tym 18 z Roztocza)”.

4 komentarze

  1. Warto dodać, że swój symboliczny wkład w tę publikację mają ludzie z ziemi lubaczowskiej : Aleksander Juszyński i Janusz Mazur z Lubaczowa oraz dobrze znany regionalista Marek Wiśniewski i wymieniony w artykule. Publikacja ta jest tak niezwykła, że za kilka lat sama książka będzie kolekcjonerskim rarytasem, bowiem wydrukowano jej tylko 500 sztuk.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here