Zabytkowa wozownia pierwszym obiektem „Przygródka” w Lubaczowie

17

Na terenie zespołu parkowo-zamkowego przy Muzeum Kresów w Lubaczowie pojawiła się zabytkowa wozownia plebańska, którą przeniesiono ze Starego Dzikowa. To pierwszy obiekt mającego tam powstać „Przygródka”.

Projekt Parku Etnograficznego o nazwie: „Przygródek – wspólnota kultur” powstał w muzeum wiele lat temu, ale na jego budowę nie było jednak środków. Park etnograficzny w założeniu miał składać się z dwóch części: rekonstrukcji uliczki małomiasteczkowej oraz zabudowań folwarku zamkowego. W ramach zrealizowanych dotychczas prac przeniesiono już z terenu Lubaczowa i powiatu lubaczowskiego autentyczne zabytki budownictwa i architektury drewnianej. W minionym roku, dzięki dofinansowaniu Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, pierwszy obiekt wybudowano na nowo.

– To piękny budynek wozowni z początku XIX wieku, przeniesiony z zespołu plebańskiego w Starym Dzikowie. Na miejscu mamy już złożone i zabezpieczone kolejne obiekty zabudowy drewnianej z regionu. Są to m.in. budynki mieszkalne, gospodarcze, zabytkowe studnie czy kuźnia z Płazowa. Kończymy już prace archeologiczne i niebawem na tym terenie będzie można stawiać kolejne obiekty. Takie zadania, to jednak bardzo kosztowne inwestycje i potrzebujemy na to sporo czasu. Liczymy, że w nowej perspektywie unijnej uda nam się pozyskać dodatkowe środki i plany budowy całego „Przegródka” uda się zrealizować – mówi Barbara Woch z Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Projekt „Przygródek – wspólnota kultur” ma powstać na rozległym terenie sąsiadującym z historycznym wzgórzem zamkowym w zespole parkowo-zamkowym . W nowożytnych źródłach rękopiśmiennych obszar ten nosił nazwę „Przygródek”, co oznacza tyle co „podgrodzie”. W przeszłości miejsce to, pełniąc rolę obronną, gospodarczą i kulturalną, zamieszkiwane było przez wieloetniczną społeczność. Stąd pomysł przywrócenia mu pierwotnych funkcji poprzez założenie na jego terenie Parku Etnograficznego. Jako całość Park Etnograficzny „Przygródek – wspólnota kultur” ma składać się z około 20 budynków drewnianych. Liczba ta sytuować będzie lubaczowski park etnograficzno-kulturowy w grupie pośredniej między mniejszymi a średnimi obiektami skansenowymi w kraju.

fot, Muzeum Kresów
fot, Muzeum Kresów

skansen_lubaczow_2


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

17 komentarze

  1. ciekawy projekt, bylem w Niemczech i widzialem taki skansen ale na wieksza skale. Tam by sie przydala jeszcze jakas no ja wiem…. karczma czy jak to nazwac zeby w lecie mozna bylo tam pospacerowac i spedzic czas czy tez posiedziec przy czyms smacznym albo cos chlodnego wypic. Takze moze to byc fajne. Ale oczywiscie zaraz beda glosy naszych kochanych lubaczowskich krytykantow- po co to komu,
    tyle pieniedzy to kosztuje itp… ale byl czas do tego przywyknac przecie 😉 Zycze powodzenia

  2. Dlaczego temat „starego parku” umarł śmiercia naturalną? Przygródek, no ok, niech będzie. Ale dlaczego, tyle lat nic się nie robi w temacie rewitalizacji parku, który przecież jest pięknym i urokliwym miejscem z którego mogliby korzystać wszyscy mieszkańcy. Tak, jak było to dawniej. Rynek w mieście jest jaki jest, ale pora teraz zadbać o drugi „zielony” park. STARY PARK w LUBACZOWIE.

  3. „W ramach zrealizowanych dotychczas prac przeniesiono już z terenu Lubaczowa i powiatu lubaczowskiego autentyczne zabytki budownictwa i architektury drewnianej.” Mógłbym się dowiedzieć, co konkretnie przeniesiono? Chodzę tamtędy często i niewiele jakby zauważam.

  4. Gdzie są miejsca pracy w powiecie lubaczowskim, pytam???? Szag mnie trafia, jak widzę nieudolną władzę tego kraju, powiatu, miasta i poszczególnych gmin, które zajmują się pierdołami, jak w błoto wyrzucane są pieniądze. Pytam po co to komu? SZUKAJCIE INWESTORÓW, MYŚLCIE O EKONOMICZNEJ STREFIE, PODSTREFIE, TWÓRZCIE WARUNKI DO INWESTOWANIA!!!!!!!!!!!!! A jak nie to wybudujcie jeszcze kilka muzeów, kilkanaście świetlic, kilka kresowych osad i zwoźcie stare stodoły nawet z Gabonu. BRAWO ZA WIELKI WYSIŁEK NA RZECZ MARNOWANIA PIENIĘDZY!!!!!!!!!!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here