Zabytkowa Architektura Dworsko-Pałacowa Ziemi Lubaczowskiej – nowa publikacja o regionie

6

415804688„Zabytkowa Architektura Dworsko-Pałacowa Ziemi Lubaczowskiej”  to tytuł najnowszego albumu, wydanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Lubaczowskiej. Bogato ilustrowana, 160-stronnicowa  publikacja, przedstawia dzieje i architekturę pałaców, dworów, rządcówek oraz folwarków w prawie czterdziestu miejscowościach powiatu lubaczowskiego. 

Znajdziemy w niej opisy zabytków architektury dworsko-pałacowej z miejscowości i wsi takich jak np.Lubaczów, Narol, Horyniec-Zdroj, Oleszyce, Ruda Różaniecka, ale i Budomierz, Doliny, Krowica Sama,Łówcza, Miłków, Nowe Brusno, opaka, Radruż, Smolin czy Wielkie Oczy.

Autorem tekstu jest Janusz Mazur. Opisom towarzyszą archiwalne fotografie budowli m.in. z Archiwum Państwowego w Przemyślu, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Polskiej Akademii Nauk –

Instytutu Sztuki, Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie oraz ze zbiorów prywatnych-m.in. Jerzego Tabaczka, Archiwum Andruszewskich, rodziny Siryków, rodziny Avensariusów i Szmidtów.  Autorami fotografii współczesnych, zamieszczonych w albumie są: Krzysztof Stępień, Janusz Mazur, Wiesław Huk i śp. Janusz Burek.

Publikacja powstała dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Podkarpackiego i Samorządu Powiatu Lubaczowskiego. Wkrótce będzie dostępna m.in. w bibliotekach w każdej z gmin powiatu.

Źródło: lubaczow.powiat.pl

6 komentarze

  1. Orientuje się ktoś czy w książce jest opisany także stary dworek w Niemstowie? całkowicie podniesiony z ruin w ostatnim czasie?? Bo na temat Narola, Horyńca, Radruża to już takie masło maślane, każdy opisuje w kolejnych przewodnikach, ale nic nowego nie wnosi. Książki nie widziałem jeszcze mam nadzieje, że można dowiedzieć się z niej czegoś nowego:)

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here