Podsumowanie działalności MCK w Cieszanowie

0
MCK Cieszanów
MCK Cieszanów

W maju 20009 r. Ochotnicze Hufce Pracy rozpoczęły realizację projektu „OHP jako realizator usług rynku pracy”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, którego realizacja ma zakończyć się 31.12.2013 r.

Potrzeba realizacji projektu wynikła z ograniczonego dostępu młodzieży w wieku 15-25 lat do usług z zakresu poradnictwa zawodowego i informacji zawodowej, pośrednictwa pracy i szkoleń zawodowych. Głównym celem projektu jest wszechstronne wsparcie młodzieży w procesie wejścia na rynek pracy i utrzymaniu zatrudnienia poprzez organizację usług rynku pracy oraz wyposażenie jej we wszechstronne umiejętności radzenia sobie w sytuacji dynamicznych zmian społecznych i gospodarczych, tj. umiejętności aktywnego i elastycznego planowania własnego rozwoju zawodowego oraz funkcjonowania na rynku pracy poprzez zbudowanie sieci działających komplementarnie Młodzieżowych Centrów Kariery (MCK), Punktów Pośrednictwa Pracy (PPP) oraz Ośrodków Szkolenia Zawodowego (OSZ) na terenie całego kraju.

W województwie podkarpackim w ramach projektu działa 24 jednostki ( w tym 10 PPP, 6 OSZ oraz 8 MCK – w Brzozowie, Cieszanowie, Dębicy, Jaśle, Lesku, Mielcu, Przeworsku i Stalowej Woli). Powstanie jednostki MCK w Cieszanowie było możliwe dzięki porozumieniu podpisanemu w 2010 r. pomiędzy Podkarpacką Wojewódzką Komendą OHP reprezentowaną przez Magdalenę Andrzejak – Klecha, Wojewódzkiego Komendanta PWK OHP w Rzeszowie a Burmistrzem Miasta i Gminy Cieszanów Zdzisławem Zadwornym, który udostępnił lokal przeznaczony na działalność MCK, który mieści się obecnie w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Kościuszki 6.

Centrum jest miejscem, w którym uczeń kończący jeden ze szczebli edukacji może uzyskać pełną informację na temat możliwości dalszego kształcenia. Bardzo ważne są tu nie tylko stały i pełny dostęp do informatorów i broszur informacyjnych, lecz także merytoryczne wsparcie doradcy zawodowego, który doradza wybór szkoły zgodny z możliwościami, preferencjami, aspiracjami i planami młodego człowieka. Praca wykonywana w zakresie określania predyspozycji zawodowych młodych ludzi przynosi rezultaty nie tylko w bliższej perspektywie , ale także w dalszej – daje bowiem młodemu człowiekowi szanse czerpania radości z wykonywanej pracy oraz odsuwa od niego zagrożenie bezrobociem.

Od początku działania jednostki udział w projekcie ukończyło 178 osób, a obecnie kontynuuje 12. Doradca zawodowy prowadził również warsztaty dla osób pozaprojektowych w formie grupowych jak i indywidualnych spotkań. W ramach ścieżki wsparcia realizowanej przez MCK beneficjent bierze bezpłatny udział w cyklu spotkań grupowych, podczas których doradca zawodowy omawia między innymi tematy: Bilans kompetencji, Warsztaty zawodoznawcze, Możliwości i kierunki dalszej edukacji i zdobywania kwalifikacji zawodowych, Przedsiębiorczość i kreatywność drogą do osobistego sukcesu, Internet jako narzędzie poszukiwania ścieżki edukacyjno zawodowe, Jak napisać CV i list motywacyjny? oraz w poradzie indywidualnej, która jest uzupełnieniem warsztatów edukacyjno–zawodowych. Przejście całej ścieżki wsparcia kończy się wydaniem zaświadczenia o udziale w projekcie.

Od początku działalności doradcy zawodowi zatrudnieni w MCK w Cieszanowie na terenie powiatu lubaczowskiego prowadzili liczne akcje promujące projekt „OHP jako realizator usług rynku pracy”. Organizowali również inne przedsięwzięcia mające na celu trafne zaplanowanie indywidualnej kariery zawodowej np. Dzień z Kwestionariuszem Zainteresowań Zawodowych jak również Dzień Otwarty podczas, którego osoby zainteresowane mogły skorzystać z pomocy doradcy zawodowego przy sporządzaniu dokumentów aplikacyjnych, przygotowaniu do rozmowy kwalifikacyjnej, a także zbadać własne predyspozycje zawodowe. Zorganizowano wspólnie z Rejonowym Ośrodkiem Szkolenia Zawodowego Młodzieży w Przemyślu kurs „Pierwszej pomocy przedmedycznej” oraz dwa kursy „Kierownika wycieczek szkolnych”.

W 2013 roku w MCK Cieszanów zrealizowano dwa programy rynku pracy „ Bezpieczna praca za granicą”, który skierowany był do młodzieży do 25 roku życia, która planuje wyjazd za granicę w celach podjęcia pracy zarobkowej oraz „Mikołajkowy spacer po zawodach”, którego celem było przedstawienie specyfiki pracy w wybranych zawodach, cechach charakteru i predyspozycjach zawodowych, jakimi musi się charakteryzować kandydat do pracy, ścieżce edukacyjnej, plusach i minusach wykonywanego zawodu, umiejętnościach oraz przeciwwskazaniach zdrowotnych.

Doradca zawodowy ma pod opieką dwóch wolontariuszy, którzy zdobywają jakże cenne doświadczenia zawodowe niezbędne w budowaniu własnej kariery zawodowej. Młodzież korzystająca z pomocy MCK w Cieszanowie otrzymuje kompleksowe wsparcie w rozwiązywaniu zgłoszonych trudności i problemów dotyczących wyborów edukacyjnych i zawodowych. Udział w projekcie stwarza młodzieży szansę na właściwe ukierunkowanie rozwoju i przygotowanie do życia w warunkach ciągłych zmian.

Jednym z rezultatów projektu jest też powołanie Elektronicznego Centrum Aktywizacji Młodzieży (ECAM). System ECAM pozwoli na udostępnienie wszystkim zainteresowanym informacji na temat wsparcia młodzieży realizowanego przez OHP, w tym szczególnie dotyczącej oferty i działalności jednostek organizacyjnych OHP z zakresu rynku pracy oraz kształcenia i działalności opiekuńczo-wychowawczej.

Realizacja projektu została przedłużona do 30.06.2014 r.

Osoby zainteresowane skorzystaniem z usług
Młodzieżowego Centrum Kariery w Cieszanowie
zapraszamy do biura przy ul. Kościuszki 6
od poniedziałku do piątku w godz. 7:45 do 15:45

Informacja nadesłana.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here