Znamy datę wyborów samorządowych

22
fot. elubaczow.com, arch
fot. elubaczow.com, arch

Choć oficjalnie data wyborów samorządowych zostanie ogłoszona najwcześniej w lipcu przyszłego roku, to już teraz wiadomo, że mieszkańcy gmin pójdą do urn 16 listopada 2014 r.

– Inny termin nie jest możliwy. Czytając Kodeks wyborczy, każdy może sobie wyliczyć, że najbliższe wybory samorządowe mogą odbyć się tylko 16 listopada przyszłego roku – mówi Kazimierz Wojciech Czaplicki, szef Krajowego Biura Wyborczego cytowany przez Serwis Samorządowy PAP.

Przepisy umożliwiają bowiem zarządzenie wyborów na jeden konkretny dzień – ostatni dzień wolny od pracy poprzedzający upływ kadencji rad. A ta, jak już przypominaliśmy, kończy się w piątek 21 listopada. Oficjalnie wybory zarządza i ustala prezes Rady Ministrów. Powinien to zrobić nie wcześniej niż na 4 miesiące i nie później niż na 3 miesiące przed upływem kadencji. Oficjalnie kampania ruszy od momentu wydania rozporządzenia premiera o wyborach, czyli latem przeszłego roku, ale jak mówi stare porzekadło, kampania wyborcza ruszyła dzień po ogłoszeniu wyników poprzednich wyborów.

Przyszłoroczne wybory samorządowe będą po raz pierwszy przeprowadzane nie na podstawie oddzielnej ordynacji wyborczej, lecz obowiązującego od 2012 roku Kodeksu wyborczego, który reguluje sposób przeprowadzania wszystkich wyborów.

– Najistotniejsza zmiana to wprowadzenie w wyborach do rad gmin – z wyjątkiem miast na prawach powiatu – okręgów jednomandatowych – wskazuje szef KBW. – To wiąże się z nowym podziałem na okręgi wyborcze, nową siecią obwodów głosowania. Na pewno będą też potrzebne zmiany w okręgach wyborczych do rad powiatów czy do sejmików województw. To wszystko jest elementem prac przedwyborczych – wylicza.

Zmieniają się też godziny głosowania. Do tej pory w różnych wyborach obowiązywały różne godziny – teraz we wszystkich wyborach lokale wyborcze będą czynne od 7 do 21.

elubaczow.com, samorzad.pap.pl


22 komentarze

  1. Trochę szkoda, że strony kandydatów wygasają wraz z wygraną/przegraną w wyborach i nagle cudownie reaktywują się, gdy trzeba głosów na kolejną turę, lub na wygraną. To jest wręcz idealny wyznacznik tego, że jesteśmy im potrzebni tylko z okazji zbliżających się wyborów…

  2. Mohort, a czego się spodziewałeś? Że będą pisać o swoich potknięciach? Niespełnionych obietnicach? ;))) Może kiedyś tak będzie, jak na stanowisku włodarzy pojawią się ludzie KREATYWNI, a nie głodni stołka często już „na stare lata”.

  3. ludzie wybierzmy mądrze
    fachowca, dobrego gospodarza z praktyką, takiego ktory będzie dla ludxi nie dla rodziny i znajomków
    fachowca, ekonomistę
    równie dobrze wybierzmy radnych dobrych, mądrych gospodarzy, takich ktorzy maja cos do powiedzenia mądrego, nie sztuki dla sztuki

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here