Wspomnienia o ks. Mroczkowskim i koncert z repertuaru Anny German w niedzielę w Oleszycach

2
fot. Archiwum
fot. Archiwum

Na „Jesienny wieczór wspomnień” zaprasza do Oleszyc Stowarzyszenie „Czas na pomoc”, które we współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w niedzielny wieczór wspominać będzie księdza Józefa Mroczkowskiego. Tego wieczoru będzie można usłyszeć także piosenki z repertuaru Anny German, które zaprezentuje zespół muzyczny „Jedna chwila” z Rzeszowa.

„Jesienny wieczór wspomnień” rozpocznie się w niedzielę (24.11) o godzinie 18:00 w sali widowiskowej MGOK.

Ks. Józef Tadeusz Mroczkowski – urodził się w 1910 roku w Młyniskach k. Trembowli, w rodzinie chłopskiej. Maturę zdał w 1932 roku w gimnazjum humanistycznym w Trembowli, następnie odbył służbę wojskową. W latach 1932-1937 studiował teologię. W 1937 roku przyjął śœwięcenia kapłańskie. Od maja 1939 był związany z parafią Narodzenia Najœświętszej Maryi Panny w Oleszycach, początkowo jako wikariusz i katecheta. Pod okupacją radziecką prowadził nabożeństwa i katechezy we wsi Miłków. Po opuszczeniu Oleszyc 28 kwietnia 1944 roku zamieszkał w klasztorze oo. dominikanów w Jarosławiu. 8 sierpnia 1944 roku powrócił do Oleszyc. W lutym 1947 roku został mianowany proboszczem. Prowadził gospodarstwo rolne i pasiekę. Organizował spotkania i zajęcia dla dzieci i młodzieży. Chętnie grywał na organach, polował i jeŸździł motocyklem. Zmarł 16 sierpnia 1968 r.

Anna Wiktoria German-Tucholska urodziła się 14 lutego 1936 roku w Urgenczu (Uzbekistan). Tam spędziła dzieciństwo.W 1946 roku Anna z matką i babką wyemigrowały do Polski. Początkowo zamieszkały w Szczecinie, następnie w Nowej Rudzie. Potem cała trójka udała się do Wrocławia, gdzie Anna ukończyła liceum ogólnokształcące i studia geologiczne na tamtejszym Uniwersytecie. Wrocławska publiczność jako pierwsza mogła usłyszeć Annę German w chętnie śpiewanym przez nią włoskim repertuarze. Tam też po raz pierwszy zaśpiewała legendarne „Tańczące Eurydyki” Katarzyny Gärtner. Artystyczna kariera Anny German rozpoczęła się w 1957 roku, kiedy śpiewała w kręgach studenckich (Teatr Kalambur), a potem podjęła współpracę z Estradą Wrocławską, Rzeszowską i Olsztyńską. Anna German jest laureatka festiwali m.in. w Monte Carlo, Wiesbaden, Bratysławie, San Remo, Neapolu, Viareggio, Cannes, Ostendzie, Sopocie, Opolu, Kołobrzegu, Zielonej Górze. Dwukrotnie uznana za najpopularniejszą polską piosenkarkę wśród Polonii amerykańskiej. Zmarła 25 sierpnia 1982 roku, po beznadziejnej walce z ciężką chorobą. Odeszła w roku swojego jubileuszu 20-lecia pracy artystycznej, mając zaledwie 46 lat.

elubaczow.com, wikipedia.org


2 komentarze

  1. Abp Józef Michalik zachęca do modlitwy za kapłanów i Kościół.
    Widać jak bardzo spotęgowały się ataki na biskupów, kapłanów i Kościół. To znak dla nas wszystkich – uważa przewodniczący KEP, metropolita przemyski abp Józef Michalik.Abp Michalik twierdzi, że odrodzenie moralne narodu jest wielką potrzebą, od tego zależy zbawienie wielu ludzi i trwałe polepszenie codziennego bytowania.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here