Dziewięcioletni Karol zginął na pasach, bo kierowca jechał za szybko

1
fot. krbrd.gov.pl
fot. krbrd.gov.pl

Dziewięcioletni Karol zginął potrącony przez samochód, obok przejścia dla pieszych. Do wypadku doszło w terenie zabudowanym, Karol wracał do domu ze szkoły. Przyczyną wypadku była nadmierna prędkość – to jedna z prawdziwych historii pokazana w najnowszej kampanii społecznej na rzecz poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego pod hasłem „Zwolnij!”.

Jeden ze spotów przedstawia prawdziwe ludzkie tragedie. Karola, który zginął 9 lat temu potrącony przez samochód, obok przejścia dla pieszych. Do wypadku doszło w terenie zabudowanym. Karol wracał do domu ze szkoły, miał 9 lat. Przyczyną wypadku była nadmierna prędkość. W spocie występują jego rodzice.

Seweryna, który zginął 4 lata temu potrącony przez samochód, na przejściu dla pieszych. Miał 26 lat. Do wypadku doszło w terenie zabudowanym, wracał do domu z zakupami. Przyczyną wypadku była nadmierna prędkość. W spocie występuje jego żona i dzieci.

Ani, która zginęła 6 lat temu potrącona przez samochód na przejściu dla pieszych. Wracała do domu. Miała 10 lat. Przyczyną wypadku była nadmierna prędkość. W spocie występują jej rodzice.

Wszyscy sprawcy tych ludzkich tragedii otrzymali wyroki skazujące.

Inny ze spotów wyprodukowanych na potrzeby kampanii przedstawia fakty dotyczące przebiegu wypadku drogowego z udziałem niechronionego uczestnika ruchu – pieszego. W spocie porównano skutki wypadku drogowego dla pieszego potrąconego przez samochód osobowy. Okazuje się, że różnica 10 km/h ma kolosalne znaczenie dla konsekwencji wypadku drogowego, oznacza życie lub śmierć!

Kierowca jadący z prędkością 60 km/h zauważa pieszego po ponad sekundzie (1,5 sek.). W tym czasie przebywa drogę długości 25 m. Dopiero po tym czasie następuje reakcja i naciśnięcie na hamulec. Uderzenie pieszego następuję z prędkością 46 km/h. To jak upadek z trzeciego piętra. Najczęściej oznacza śmierć.

W 2012 r. doszło do blisko 8,7 tys. wypadków z powodu niedostosowania prędkości do warunków jazdy. Zginęło w nich 1105 osób, a prawie 12 tys. zostało rannych, w tym 3177 ciężko. Polak to co trzeci zabity pieszy w Unii Europejskiej. Najwięcej pieszych ginie w okresie jesienno-zimowym, 61 proc. – w nocy.


1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here