95. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości – poznaj program obchodów w regionie

28

DSCF4597W najbliższych dniach, także w naszym regionie, odbędą się obchody Narodowego Święta Niepodległości. W tym roku przygotowano wiele ciekawych imprez – będą oficjalne uroczystości, koncerty, ale także rajd rowerowy, zawody pływackie i biegowe.

MIASTO LUBACZÓW

Podczas tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości, jak co roku władze samorządowe wraz ze społecznością Lubaczowa złożą wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości. Nowością będzie pierwsza edycja „Biegu Niepodległości”. Rywalizacja rozpocznie się spod pomnika usytuowanego w miejscu Zbiorowej Mogiły Pomordowanych mieszkańców Lubaczowa i okolic w lesie na Niwkach, a zakończy się obok Pomnika Niepodległości przy skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza z Kościuszki w Lubaczowie. Zawody będą rozgrywać się w czterech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne, seniorzy.

PROGRAM:
9:00 – Zbiórka uczestników „Biegu Niepodległości” przy pomniku w lesie „Niwki”
9:45 – Rozpoczęcie „Biegu Niepodległości”
9:45 – Zbiórka delegacji, pocztów sztandarowych i społeczności Lubaczowa na rynku przed ratuszem miejskim w Lubaczowie.
10:00 – Przemarsz ulicami miasta pod Pomnik Niepodległości:
– odegranie hymnu państwowego,
– okolicznościowe wystąpienia,
– odznaczenia Krzyżem Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej,
– wręczenie pamiątkowych pucharów i dyplomów uczestnikom „Biegu Niepodległości”,
– składanie wiązanek kwiatów,
10:45 – Montaż słowno-muzyczny – Konkatedra w Lubaczowie
11:00 – Uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny – Konkatedra w Lubaczowie
17:00 – „Patriotyzm jest w nas”:
– spektakl pt. „Na Zamku w Jaworowie” w wykonaniu uczniów Publicznego Gimnazjum nr 2 w Lubaczowie
– okolicznościowy program patriotyczny pt. „Maszerują strzelcy maszerują…” w wykonaniu solistów i grupy artystycznej Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie z towarzyszeniem zespołu Manitou.

GMINA LUBACZÓW

Wójt Gminy Lubaczów, Proboszcz Parafii pw. Opieki Matki Bożej w Załużu i Samorząd Mieszkańców Wsi Załuże zapraszają na obchody 95 rocznicy Odzyskania Niepodległości, które odbędą się w dniu 11 listopada 2013 r. w Załużu.

Program uroczystości:
11.15 Zbiórka uczestników przy Krzyżu – Pomniku Niepodległościowym.
11.30 Rozpoczęcie uroczystości (modlitwa za Ojczyznę, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy, przemówienia okolicznościowe).
11.50 Przemarsz do kościoła parafialnego w Załużu.
12.00 Msza Święta za Ojczyznę. Okolicznościowa akademia.

HORYNIEC-ZDRÓJ

godz. 9.00 – Uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w Kościele Zdrojowym.
godz. 10.00 – Przemarsz na cmentarz komunalny i złożenie wieńców i kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości.
godz.13.00 – VI Powiatowe Zawody Pływackie z okazji Święta Niepodległości – kryta pływalnia „Wodny Świat”.

NAROL

godz. 10:00 – Msza święta w intencji Ojczyzny w kościele Narodzenia NPM w Narolu, złożenie wieńców pod pomnikiem
godz. 18:00 – Koncert „DLA NIEPODLEGŁEJ”, cerkiew na Krupcu – szczegóły na poniższym plakacie.

OLESZYCE

Burmistrz Miasta i Gminy Oleszyce, Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Orła Białego w Oleszycach oraz Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Oleszycach mają zaszczyt zaprosić na Święto Szkoły oraz uroczystość patriotyczną upamiętniającą 95. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę, która odbędzie się w dniu 11 i 12 listopada w Publicznym Gimnazjum im. Orła Białego w Oleszycach.

Program na 11 listopada 2013 r.
10:45 – Zbiórka delegacji i pocztów sztandarowych (parking przy MGOPS)
11:00 – Uroczysta Msza Święta w Kościele Parafialnym NNMP
12:00 – Wyjazd autokarem na Bachory (parking przy MGOPS)
12:30 – Wystąpienia okolicznościowe i złożenie kwiatów przy pomniku.

Program na 12 listopada 2013 r.
9:00 – Msza Święta za Ojczyznę w Kościele Parafialnym
9:45 – Przemarsz z kościoła do Hali Widowiskowo-Sportowej

10:00 – Wystąpienia okolicznościowe
10:30 – Montaż słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży z gimnazjum
11:00 – Rozstrzygnięcie konkursu plastyczno – literackiego „Ta, co nie zginęła”
11:20 –III Festiwal Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej pod hasłem „Polska z Orłem Białym w tle”.

STARY DZIKÓW

11:20 Zbiórka przed Gminnym Ośrodkiem Kultury w Starym Dzikowie
11:30 Msza święta w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym p.w. Trójcy Przenajświętszej
– Przemarsz pod pomnik przy Urzędzie Gminy i złożenie kwiatów przez delegacje
– Uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości w hali sportowej.

WIELKIE OCZY

W gminie Wielkie Oczy, oprócz oficjalnych uroczystości, już w sobotę (09.11) odbędzie się także Rajd Rowerowy na trasie o długości 15 km. Szczegóły na poniższym plakacie.


28 komentarze

 1. Kolejny dzień w którym to „władza” mówi do siebie, chwali siebie i siebie odznacza, zgonione dzieci ze szkół, poczty sztandarowe, delegacje z przymusu, gorzej jak za komuny. A gdyby tak trzeba było podjąć walkę to ci wszyscy wielcy patrioci zwiewali by jako pierwsi tam, gzie mogli by przetrwać niebezpieczeństwo. Bohaterowie tamtych czasów to zwykli ludzie, żołnierze, patrzący z zaświatów na to wszystko, a Ci którzy przeżyli stoją w kolejce do lekarza, bądź opieki społecznej. Tak dbają i czczą ich godność władze tego kraju. Powinniście się czerwienić przed tymi pomnikami. Żadna msza za ojczyznę nie poprawi sytuacji obywateli tego kraju co najwyżej stan kasy tych co tace zbierają, trzeba umieć się dzielić z innymi i mając władzę służyć innym a nie wypychać własne portfele kosztem zniewolonego narodu w niby wolnym kraju.

 2. Strona CKIS w Cieszanowie jest tak popularna, że hej … Ludziska nic nie robią tylko ją czytają, bo bez tego po prostu nie mogliby zasnąć.
  Ps. Ile będą kosztować znowu (jak poprzedniego roku) te lasery w Cieszanowie? Chyba już przebiliśmy nawet „warszawkę”, bo tam za takie marnotrawstwo pieniędzy już byłoby referendum w sprawie odwołania władz. A w „rosolikowie” – co Pan wymyśli, to musi być, bez względu na koszty. 50 tys. zł w tą czy w tamtą stronę, przy 12 milionach zadłużenia to pikuś.,, Pan Pikuś.

 3. A jak bardzo te lasery przyczynią się do podniesieni świadomości narodowej u naszch ziomków …Ludzie przyjdą i popatrzą na tą szopkę, wrócą do domów i nawet nie będą wiedzieć z jakiej okazji zaufundowano im (oczywiście za ich pieniądze) takie „atrakcyje”, których nie ma nawet w stolicy. Czyżby zbliżał się rok wyborczy? (kto nie pamięta szampana fundowanego dla wszystkich obecnych w parku po wyborach na I kadencję obecnego satrapy?).

 4. do tych co krytykuja- wymyslcie cos lepszego. Np na 3 maja. Jest sporo czasu. Poza tym nie przesadzajmy z komercja bo Święto jest powazne, oczywiscie mozna je urozmaicic ale nie jestesmy USA zeby robic to w taki sposob jak oni. Nie malpujmy. Takze proponuje skrzyknac grupe i jesli ktos ma lepszy pomysl udac sie z tym do odpowiednich instytucji. Serio mowie. Bo krytykowac kazdy umie. Zrobili w Cieszanowie fajny pokaz to juz pierniczenie ze – kto za to placi, koszty bla bla bla. Jakby zrobili cos innego byloby to samo. Jakby caly powiat zrobil wspolne uroczystosci z bajerami tez zle bo to koszty bo to bo tamto. Jak nie robia nic- rowniez zle. Ja sie kiedys denerwowalem na tych krytykantow ale teraz to mnie juz smieszy

 5. Nie ma racji @marynia. Odwołanie do „komuny” jest nietrafione. Za „komuny”, gdyby organizowano taki bieg, to każda instytucja, szkoła, zakład pracy itp. musiałyby wystawić oficjalną reprezentację. Na starcie sprawdzano by listę obecnych, na mecie również, została by stworzona lista najlepszych i najgorszych wyników reprezentacji, najlepszy dyrektor dostałby pochwałę, a najgorszy kopa ze stanowiska.
  Czy warto organizować taki bieg w listopadzie, to inna sprawa. Ale nikt nikogo nie zmusza, więc nie rozumiem zarzutów, że można się np. przeziębić. Dla jednych ta pora roku to nic szczególnego, dla innych bezsens, bo zagrożenie przeziębieniem itp…
  Moim zdaniem każda okazja do pobiegania jest dobra. Jeśli ktoś obawia się przeziębienia – nie musi biegać. Mnie się też zdarza biegać, gdy zimno, gdy śnieg leży, gdy deszcz pada (co prawda nie często zdarza mi się taki wysiłek). Wolę to robić we własnym zakresie, bo kondycja już nie ta co przed wojną 🙂
  Jeszcze raz powtórzę – nie rozumiem zarzutów. To tak, jakby mieć pretensje do kogoś, że organizuje Sylwestra, bo tam podczas tańca można złamać nogę…

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here