Lubaczów przymierza się do projektu kompleksu basenów otwartych

85
fot. elubaczow.com
fot. elubaczow.com

Urząd Miejski w Lubaczowie ogłosił właśnie konkurs mający na celu opracowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej budowy zespołu basenów otwartych wraz z zapleczem w kompleksie rekreacyjno–sportowym, który miałby powstać przy ulicy Ofiar Katynia w naszym mieście.

Konkurs ma na celu wyłonienie najlepszej koncepcji, a autor pracy która zajmie pierwsze miejsce ma szansę na stworzenie kompletnej dokumentacji projektowej dla tej inwestycji. Wedle konkursowych zapisów koncepcja powinna uwzględniać budowę zespołu basenów kąpielowych o łącznej powierzchni lustra wody minimum 700 metrów kwadratowych, składającego się z części pływackiej (niecka basenu o długości 25,0 m głębokość od 1,6 m do 2,0 m zawierająca co najmniej cztery tory pływackiej), części rekreacyjnej (wyodrębniony funkcjonalnie brodzik dla dzieci o powierzchni co najmniej 150,0 m2 i głębokości od 0,6 m do 0,8 m, ogrodu wodnego (niecka o głębokości do 20,0 cm z płaskimi wysepkami, z wodotryskami i innymi atrakcjami nawiązującymi w swojej formie do motywów roślinnych), zjeżdżalni rurowej o wysokości około 10 metrów oraz rodzinnej zjeżdżalni wielotorowej o wysokości około 6 metrów.

Przewiduje się także budowę zaplecza technicznego, szatniowo-sanitarnego, pawilonu gastronomicznego oraz pawilonu wejściowego z kasami. Do tego ma powstać m.in. plac zabaw, boisko do siatkówki plażowej, stanowiska leżakowe, elementy małej architektury czy parking na 100 miejsc postojowych. Projekt ma przewidywać także rozwiązania polegające na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii np. instalacja solarna podgrzewania wody basenowej i użytkowej.

Prace konkursowe będą oceniane według rozmaitych kryteriów: kompozycja, architektura, funkcjonalność i adoptowalność rozwiązań (waga 80%), koszt wykonania dokumentacji techniczno-projektowej (waga 5%), szacunkowy koszt budowy (waga 10%), koszt eksploatacji (waga 5%). Urzędnicy przeznaczyli na nagrody w konkursie w sumie 17  tysięcy złotych, z czego pula dla zwycięzcy to 9 tys. zł, druga nagroda to 5 tys. zł, a trzecia 3 tys. zł.

Prace konkursowe należy składać do dnia 29 listopada br. Zwycięską koncepcję powinniśmy poznać w grudniu br.

85 komentarze

 1. Lubaczów powinien mieć basen kryty! Skoro jest kąpielisko w gminie Cieszanów i planuje się kolejne w Borowej Górze, to po co w Lubaczowie dublować podobne inwestycje. Lata mamy raptem 2-3 miesice, a obiekt utrzymywać cały rok. Skoro już inwestować pieniądze, to powinniśmy zbudować basen kryty, tak by korzystać z niego także jesienią, zimą i wiosną.
  Zapotrzebowanie na taki obiekt jest ogromne, a koszty regularnych dojazdów do Horyńca lub Jarosławia spore. Jestem za tym by zrezygnować z tej koncepcji na rzecz basenu krytego, w którym także można uwzględnić jego rekreacyjną funkcję.

 2. Tak dla przypomnienia „Planowane (!) dochody miasta Lubaczowa na ten rok to 38,5 mln zł. Faktyczne (!) zadłużenie na dzień 30.06.2013 r. wyniosło prawie 17 mln zł”. Do tego dorzuciłbym jeszcze niedoszacowane targowisko, do którego ponoć będzie trzeba dołożyć ok 1mln zł. (był o tym chyba nawet artykuł na tej stronie). Fundusze z unii funduszami, ale nawet jeśli urząd miasta dostanie dofinansowanie to wkład własny trzeba mieć a dokumentacja przypuszczalnie na koszt własny.

 3. Popytajcie jak wygląda sprawa basenu w Horyńcu. Jeżdżę tam regularnie od paru lat i zauważyłem ostatnio spadek ludzi tam pływających. Poza tym dwa baseny w tak niedużej odległości, przy tak małej liczbie mieszkańców sa nieopłacalne. A znacie koszt utrzymania basenu w Hor? Jest to pewnie coś koło 5-6 tys zł DZIENNIE! Tam jest inna sytuacja, bo Hor to miejscowość zdrojowa, więc, żeby móc istnieć w tej zdrojowej przestrzeni musi mieć basen. Basen to projekt nie potrzebny dla Lubaczowa, wg mnie.

 4. Smiech ! Pani Burmistrz z rezerwy przeznacza kase na projekt.. ale może nazbiera z płatnych miejsc parkingowych, które wkrótce otworzy 😉

  SUPER!! nie dosc ze gość co napisze projek,t zarobi na nim kase to jeszcze nagroda, a ten co zajmie 3 miejsce? tez dostanie kase za co ???

 5. Basen otwarty 😀
  Lato 3 miesiące – należy uwzględnić lata pogody i niepogody.
  W sumie maks 1,5 – 2 miesięcy (średnia) efektywnego korzystania z obiektu.
  Z takim budżetem stać nas na nowe koszty utrzymania ?
  Podatki w górę, śmieci, woda … co jeszcze ?
  Wyborco – uwzględnij! Ewentualny następca będzie zmuszony do tych trudnych decyzji.
  Już za rok owy basen będzie pożywką przedwyborczą.
  Wszystko po to by …
  Przy takim zadłużeniu …
  Wyrzucać pieniądze w błoto – przykładowe targowisko.
  Brawa za pomysł 🙂
  Może ? … nadchodzą lepsze czasy 🙂

 6. A Wam ludzie to nigdy nie dogodzi!!! Jasne, niech dzieciaki latem nadal chodzą kąpac się nad rzekę! A później rozpacz, jak się zdarzy tragedia i wtedy się glośno krzyczy, że w mieście powinien byc basen/kąpielisko. Ale jak już taki pomysł powstaje, to nagle nikomu się nie podoba. Ludzie z dziczy, przysięgam. Ręce opadają!

 7. A mnie się podoba pomysł wybudowania tego basenu.Mało osób wyjeżdża na wczasy więc dlaczego dzieci,rodzice czy też inne osoby nie mają korzystać z przyjemności i poopalać się w kulturalnych warunkach.Cieszanów może mieć kąpielisko a Lubaczów to co gorszy.W tym roku bardzo dużo ludzi jeździło nad wodę do Cieszanowa czy też do Rudy. Fajnie ,że jest taki zamysł też w Lubaczowie.Po co jeździć po obcych terenach jak możemy mieć swój basen i może na wyższym poziomie niż sąsiedzi.Pozdrawiam i życzę sukcesu.Czekam i z przyjemnością skorzystam.

 8. nasza władza wie najlepiej !!!! kiełbaska już się wędzi. Tylko niech basen nie przysłoni wcześniejszych poczynań – bo czasem łatwo zapomnieć. Widać, że nasze biedne miasteczko stać na takie inwestycje – tylko szkoda ze kosztem samych mieszkańców.

 9. W Lubaczowie potrzebny jest basen kryty, ten w Horyńcu nie jest nastawiony na mieszkańców tylko na kuracjuszy, świadczy o tym przez wszystkim cennik – koszmar. Wybudujmy w Lubaczowie kryty basen, raz w tygodniu lekcja wychowania fizycznego na basenie, nauczmy dzieci pływać i wszyscy będą zadowoleni, a kąpielisk letnich w powiecie już kilka jest.

 10. Przypominam, że Ruda nie jest kąpieliskiem, gdyż obowiązuje tam zakaz kąpieli. Nie będę również przypominac, ze w te wakacje utopił się tam człowiek, gdyż nie ma tam (jak na kąpielisku przystało) ratowników! Zostaje więc Cieszanów, w którym woda po kilku dniach upalów przypomina bardziej ciepłą kawę z mlekiem. Może do planowanego kompleksu basenów, przydałoby się dołączyc basen kryty lub zrezygnowac z innego na rzecz hali? Pomysł super tak czy owak. Dzieciakom tez się coś należy od życia!

 11. Ludzie, co za bzdury piszecie!!! W Lubaczowie jest wszystko potrzebne. Przecież nasz rejon jest rejonem martwym, rolniczym i turystycznym – piękne roztocza! musimy czymś przyciągnąć ludzi, zachęcić!!! Może warto postawić na turystykę i rekreacje, przecież to dla Lubaczowa zysk, będzie więcej miejsc pracy, większy zbyt w sklepach, zapotrzebowanie w hotelach…. i tak powoli krok po kroczku może coś ruszy!! zastanówcie się – a nie krytykujcie!!! Trzeba wszystkiego spróbować. Pewnie ci co najgłośniej krzyczą i mówią NIE – będą pierwsi korzystać z atrakcji basenów!!! To wstyd dla Lubaczowa, że tu nic nie ma, a jak władze próbują coś zrobić to krytyka. znajdzie się kilka niedoinformowanych osób i krzyczą. ile było zamieszania z rynkiem, a przecież teraz mamy się czym pochwalić i jest gdzie z dzieciaczkami wyjść. Co niektórym nie podobało się, że nie ma drzew – chyba zapomnieli że to rynek – a nie park. Lasy są wokoło można pojechać!!1 i tak cały czas wszystko się nie podoba. Zapewne krytykują zajezdni z pobliskich wiosek, którzy teraz są wielkimi Lubaczowianami…. POPIERAM POMYŚŁ – OBY TAKICH WIECEJ, ZYCZE POWODZENIA I NIE MOGE SIE DOCZEKAĆ.

 12. @jolo – piękne roztocza to pewno masz w domu w każdym kącie…
  Miasto jest na skraju bankructwa, te plany basenów to jakaś abstrakcja totalna. Władze chyba nie znają starej prawdy, że z „pustego to i…”
  W naszych realiach klimatycznych – basen tylko kryty, ale takie coś zapewne dla naszych prawnuków. Pozdro!

 13. nie rozumiem władz w tej chwili… z tego co przeczytalam a zdalam na maturze czytanie ze zrozumieniem to po co nagradzac 2 oraz 3 miejsce skoro wybiora tylko jeden plan ??? tp tak jak oglosic konkurs na dyrektora szkoly i przyjac 3 najlepszych kandydatow …

 14. Zamiast basenu otwartego proponowalbym zrobic zalew nad rzeka kolo Lidla, wybrac troche ziemi, zrobic podloze, zrobienie doplywu i odplywu wodu z rzeki duzo nie bedzie kosztowac nawet kajakiem bedzie mozna, gdzie poplywac. A koszt utrzymania zalewu bezie zerowy, jeszcze miasto zyski z tego bedzie mialo. Parkingi juz tam mamy gotowe i sklepow nie brakuje.

 15. Sie nie ma co tak emocjonowac, Ludzie. I tak nic z tego nie wyjdzie. Jak zwykle obiecanki pewnie i tyle nam Lubaczowianom starczyc powinno 🙂 Ja o tym basenie już od kilkunastu lat słyszę. Co zmiana władz to temat basenu wypływa hehe

 16. Przedwyborcze pierdu pierdu. Mowa jest o koncepcji architektoniczno-budowlanej, a nic nie ma o przewidywanych nakładach finansowych, o możliwościach budżetu miejskiego, o możliwościach pozyskania dofinansowania. Koncepcja arch-bud powstanie i co? Następne władze stwierdzą, że nie mamy możliwości finansowych. No i się zacznie: nie chcą budować, nie potrafią, projekt jest, a miasto olewa temat…
  A co z basenem „powiatowym”, o którym bito w bęben przez wiele lat? Już miał być budowany, już zrobiono drogę dojazdową do placu budowy, już wycięto drzewa. I…. nic. Warto by zapytać powiatowych władców, dlaczego mamili nas mrzonkami, a teraz siedzą cicho i czekają aż następny nawiedzony wyrwie się z tym pomysłem.
  Naszemu miasto potrzebne są inwestycje gospodarcze, miejsca pracy, źródła dochodów dla mieszkańców, a nie kolejny strup na budżecie.
  Jeśli już basen miałby powstać, przychylam się do przedmówców, to tylko kryty, wykorzystywany przez CAŁY ROK, dający możliwość dzieciakom na rozwój fizyczny, na eliminowanie wad kręgosłupa, na zdrowe spędzanie czasu wolnego.
  A tych, których wyłącznie zżera ambicja, bo „w naszym mieście nic nie ma” zachęcam do zmiany miejsca zamieszkania na takie, gdzie „wszystko jest”. Sam chętnie dowiedziałbym się, gdzie są takie miejsca.

 17. Z jeszcze jednym się zgadzam. Po co nagradzać trzy koncepcje? Potrzebne są nam aż trzy? Jeśli któraś zostanie uznana za najlepszą, to po co nam inne? To nie konkursik na wierszyk o Lubaczowie. To sprawa poważna, bo chodzi o dużą inwestycję. Zwycięzca bierze wszystko i kwita.
  Pomijam tu kwestię sensowności tej inwestycji, o czym napisałem wcześniej.

 18. do ktoś „Urzędnicy przeznaczyli na nagrody w konkursie w sumie 17 tysięcy złotych, z czego pula dla zwycięzcy to 9 tys. zł, druga nagroda to 5 tys. zł, a trzecia 3 tys. zł.”jest tu napisane wyraznie ze 3 miejsca nagrodzone po co nie rozumiem choc czytam ze zrozumieniem …. chyba ze ty czytasz po polsku a rozumiesz po chinsku

 19. popieram wpisy niektorych poprzedników- krytykantom ktorym zalezy tylko na krytyce wszystkiego i wszystkch- naprawde, jak wam tutaj zle, wyjedzcie w wielki swiat do raju Miami Beach. Co by nie bylo wszystko zle. No juz chyba miodu gdzies tam brakuje co niektorym

 20. No nareszcie cos zaczyna sie ruszac w sprawie basenu , [ najgorsze jest to jak sie z chlopa zrobi pan , ktory znalazl sie w nowym swiecie i wszystko mu sie nie podoba ,w pierwszej kolejnosci zostaw, Cep tam z kad przybyles, i u wrot miasta wytrzyj buty z Gnoju abys go nie pobrudzil ] , basen jest to piekna koncepcja ktora popieram , juz czas aby Lubaczow mial jakis kompleks basenow o ktorym sie klepie od lat , a nic nie bylo robione w tym kierunku , i dzieki wladzom Miasta , ze nareszcie cos sie ruszylo , i cieszmy sie ze powstala ta koncepcja kompleksu basenow odkrytych, bo gdy by nie bylo tego , to byscie mieli ,, GO*** ,,

 21. Droga Gieniu, 'redaktory’ nie mają w zwyczaju usuwać komentarzy zgodnych z regulaminem portalu. Jesteśmy jak najbardziej otwarci na merytoryczną dyskusją w komentarzach. Mamy jedynie uczulenie na wpisy, które przede wszystkim obrażają konkretne osoby, grupę osób lub kompletnie nie są związane z tematem artykułu. Wystarczy przeczytać regulamin, stosować się do niego i można być szczęśliwym czytelnikiem portalu.

  Nie zdziw się, jeżeli kolejne komentarze twojego autorstwa, które nie wnoszą nic do tematu zostaną usunięte. Takie panują tutaj zasady. Jeżeli nie odpowiada ci to, nikt cię tutaj nie trzyma. Prześledziliśmy historię Twoich komentarzy i mamy dwie rady: przeczytać regulamin i się do niego stosować lub po prostu zamilczeć, aby oszczędzać już i tak pewnie poszarpane nerwy. 😉

  Te uwagi dotyczą nie tylko Gieni, ale również pozostałych czytelników.

  Jeżeli masz jakieś uwagi co do redakcji, portalu lub czegokolwiek co związane jest z elubaczow.com, jesteśmy do Twojej dyspozycji pod adresem mailowym: redakcja@elubaczow.com, na facebooku oraz na twitterze.

  Koniec dyskusji niezwiązanej z tematem.

 22. szkoda ze nie padla propozycja zbudowania skoczni narciarskiej takiej na wzor w Wisle – Malince albo jeszcze lepiej toru kartingowego zeby posmigac gokartem jak R.Kubica za dzieciaka……itd.itp.a Wy sie napinajcie dalej ze Wam sie podoba / niepodoba…. tylko zastanowcie sie dlaczego w Lubaczowie miescie powiatowym nie swieca wszystkie lampy na ulicach?tylko sa wygaszane co 2 lub 3 ? szkoda tylko tych 17 patykow a miasto niech sie wezmie do roboty niech szukaja inwestorow specjalna strefe ekonomiczna stworza niech ludzie zarabiaja i napedzaja koniukture bo zachod kiedys sie skonczy a tylko licznych marketow biedny klient nie utrzyma pozdrawiam

 23. @redakcja dot. gienia
  „[…]Jeżeli nie odpowiada ci to, nikt cię tutaj nie trzyma. Prześledziliśmy historię Twoich komentarzy i mamy dwie rady: przeczytać regulamin i się do niego stosować lub po prostu zamilczeć, aby oszczędzać już i tak pewnie poszarpane nerwy. 😉 ” Wrrr, brzmi nie tylko strasznie ale przede wszystkim bardzo mało profesjonalnie, niestety.
  A jak wytłumaczycie, droga Redakcjo, zablokowanie dodawania komentarzy do artykułu pt. „Porzucone szczeniaki miały zdechnąć na przystanku, bo „Pan odpowiedzialny” w niedzielę nie pracuje.” i zniknięcie tegoż artykułu ze strony głównej? Rozumiem, że sami jesteście ocenzurowywani przez „siły” wyższe? :]
  A gienia nie jest tu największym złem. Widziałam gorsze komentarze, ale nikt ich nie kasował. Zależy kto z której strony muru stoi.

 24. Dyskusja na temat moderowania komentarzy zawsze kończy się tak samo. Gdy prosimy, by osoba, której komentarz został usunięty (bo w naszej ocenia naruszał regulamin) skontaktowała się z redakcją przez e-mail – odzewu nigdy nie ma.
  Anonimowo każdy jest mocny, ale jak trzeba się podpisać imieniem i nazwiskiem pod krytycznym wpisem, to odwagi już brakuje.
  Ocena danego wpisu jest z naszej strony subiektywna i pewnie czasami zdarza się, że ktoś z redakcji się zagalopuje. Chcemy jednak, by nasz portal był miejscem merytorycznej dyskusji i wymiany opinii, a nie miejscem publikacji licznych obelg.

 25. Może czas przenieść się na inny portal,który trochę wolniej (ew. wcale) usuwa wpisy. Pamiętajcie,że powiat Lubaczów to mała społeczność a jak byście się czuli na miejscu redaktorów gdyby zadzwonił lub napisał ktoś z jakiegoś urzędu i pytał o treść (różnych) wpisów.

 26. Droga Redakcjo,

  W dzisiejszej Polsce i w tym ustroju mamy prawo występowac jako użytkownicy anonimowi, ponieważ żyjemy w kraju WOLNYM i nie rozumiem Waszych pretensji w związku z tym! Jeżeli chcecie usunąc jakiś komentarz to po prostu zróbcie to, ale nie wchodźcie później publicznie na forum w polemikę z użytkownikami (tak jak w przypadku Gieni). Moderowanie komentarzy owszem, ale w ciszy i cieniu. Nie rozpoczynajcie pyskówki na forum za każdym razem gdy ktoś Was oskarża o cenzurę. To się nie godzi i jest mało profesjonalne.

 27. Ciesze sie ze mam kilku zwolennikow!!
  Do Redakcja!! „Chcemy jednak, by nasz portal był miejscem merytorycznej dyskusji i wymiany opinii, a nie miejscem publikacji licznych obelg.”
  No niestety nie jest tak pieknie jak byscie tego chcieli.
  A ode mnie prosta rada, NIC NA SILE!!
  Pozdrawiam zdrowomyslacych.

 28. Zamiast dyskusji o „kompleksie basenów” rozwija się jałowa dysputa typu: czy wolno to napisać, czy wolno to skasować, czy zgodne z regulaminem, czy jest w Polsce wolność słowa… Odpuście, bardzo proszę, wróćmy do tematu.
  Bo jeśli nie, to redakcja skasuje wpisy, zablokuje postowanie i niczego nie osiągniemy. A może o to chodzi, żeby się pozbyć krytyki tego światłego przedsięwzięcia, jakim może być zbudowanie kompleksu bezużytecznych basenów odkrytych, używanych średnio przez 30 dni w roku, a tworzących koszty przez rok bez mała cały.
  Jeśli znajdzie się możliwość zbudowania basenu krytego (kompleksu krytego) na poziomie dofinansowania z zewnątrz 60-80%, to ja pierwszy będę „za”. Ale to co się proponuje to zwykła wyborcza kiełbasa, zielona bo niejadalna, zielona bo niedojrzała, zielona bo naznaczona politycznym rodowodem.

 29. …a i owszem bebe jest wielki i ciesze się, że wrócił na forum, teraz nieco grzeczniejszy, choć jak zawsze z nienaganną wiedzą merytoryczną. Przyznam, że brakuje mi trochę tego pyskatego bebe sprzed lat, ale dobre i to. Bebe The Great -parafrazując jeden z przebojów Żelaznej Dziewicy. Wracając zaś do tematu „basenów” prędzej każdy z nas dostanie swój osobisty na Mickiewicza 168 niż nasza, mam nadzieję, kończąca kadencję Pani Zniszczmistrz takowy zbuduje. Pozdrawiam!

 30. ale wy myślicie płytko, widać że brak wam wiedzy merytorycznej. Przecież zimą basen otwarty też można wykorzystać, po co jeździć na łyżwy do Jarosławia, spokojnie może być lodowisko!!! Dla chcącego i mądrego nic trudnego wymyśleć!!!

 31. Chcesz zrobić lodowisko w niecce basenu o głębokości 1,6-2,0 m? Jak?
  Tzw. ogród wodny ma mieć 20 cm głębokości. Ale czy nie zapominasz o tym, że woda zamarzając zwiększa swą objętość i może poniszczyć i nieckę i urządzenia tam zainstalowane?
  Jak masz tyle „wiedzy merytorycznej”, to podziel się z nami nieukami.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here