Dziś kwestujemy na rzecz zabytkowych nagrobków

2
fot. elubaczow.com
fot. elubaczow.com

Na większości cmentarzy w regionie spotkać będzie można dziś osoby kwestujące na rzecz cmentarzy i znajdujących się na nich zabytków. Publiczna kwesta w dniu Wszystkich Świętych, to czasami jedyna szansa na odnowienie cmentarnych zabytków.

W Lubaczowie, już po raz 15-sty, Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubaczowskiej będzie prowadziło kwestę w bramach lubaczowskiego cmentarza. Kwestujących przedstawicieli władz miasta, nauczycieli i osoby działające społecznie będzie można spotkać  w godz. 9:00-16:00. Darczyńcy otrzymają pamiątkowe naklejki, a za zebrane środki pieniężne zostaną odnowione nagrobki reprezentujące dawną kamieniarkę bruśnieńską – unikalne krzyże i figury. Wśród nich przeważają dzieła rodzimych kamieniarzy z Brusna Starego, wykonane w XIX i 1 połowie XX w. Liczba zabytków kamieniarki bruśnieńskiej z roku na rok maleje. Stąd zachodzi pilna potrzeba objęcia ich wszechstronną ochroną i pracami konserwatorskimi. Realizacja tych zadań nie byłaby możliwa bez przychylności ofiarodawców, którzy odwiedzając groby swoich najbliższych ze zrozumieniem i życzliwością odnoszą się do organizowanej akcji. – Dziękując za dotychczasowe wsparcie liczymy, że tegoroczna kwesta spotka się z Państwa ofiarnością i kolejne zabytki – świadectwa przeszłości Lubaczowa – zostaną uratowane dla przyszłych pokoleń – piszą organizatorzy.

W ostatnich latach, m.in. dzięki wsparciu darczyńców, na lubaczowskim cmentarzu udało się m.in. odremontować dwie kaplice cmentarne.

Kwesty odbędą się także na innych cmentarzach w regionie.

elubaczow.com, hp, lubaczow.pl


2 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here