20 lat Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Tostedt

24

Towarzystwo Niemiecko-Polskie w Tostedt, które jest partnerskim miastem Lubaczowa, świętowało 20-lecie swojego istnienia. W jubileuszowych uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele naszego miasta i powiatu.

DSC_0761 (900x598)
fot. Nadesłana

Delegacja Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Lubaczowie, która do Tostedt wyjechała z lubaczowskimi samorządowcami została przywitana na miejscu przez burmistrza Gerharda Netzela oraz Ruth Zuther, przewodniczącą Towarzystwa Niemiecko-Polskiego. Jubileuszowe uroczystości odbyły się w auli Gimnazjum w Tostedt. Oprócz przedstawicieli obu partnerskich miast na jubileuszu pojawili się m.in. polski konsul Andrzej Kuźma oraz z-ca przewodniczącego Federalnego Związku Towarzystw Niemiecko-Polskich w Niemczech Gerd Hoffmann. W trakcie uroczystości wielokrotnie podkreślano wiele pozytywnych efektów współpracy obu stron i potrzebę dalszych partnerskich działań.

fot. Nadesłana
fot. Nadesłana

elubaczow.com, kaj

24 komentarze

  1. Die Delegation der Deutsch-Polnischen in Komotini, die sie nach Tostedt lubaczowskimi lokalen Regierung überlassen wurde auf der Stelle durch den Bürgermeister Gerhard und Ruth Zuther Netzel, Präsident der deutsch-polnischen begrüßt. Die Jubiläumsfeier wurde in der Aula der Mittelschule in Tostedt statt. Neben den Vertretern der Partnerstädte im Jubiläumsjahr kam zu schließen polnischen Konsul Andrew Kuzma und Vizepräsident des Bundesverbandes der Deutsch-Polnischen Gesellschaften in Deutschland Gerd Hoffmann. Während der Zeremonie immer wieder betont, die vielen positiven Effekte der Zusammenarbeit zwischen den beiden Seiten und die Notwendigkeit einer weiteren Partnerschaft Aktivitäten.

  2. widze ze to juz normalka-co by nie bylo , zawsze zle. Ludzie, nie krytykujcie wiecznie wszystkiego, to zle, tamto, zle , kto dal wolne, kto nie dal. Ja akurat nie przywiazuje wagi do tego, co mi z tego, ze bede wiedzial , nie bede wiedzial. Zyjmy swoim zyciem ale przede wszystkim optymistyczniej. Jest ciezko, ale zawsze moze byc gorzej

  3. Ja bym usunął wszystkie Wasze wpisy, bo dyskusja jest bez sensu. Piszecie o sprawach, o których nie macie większego pojęcia. Poza tym, z tego co czytam w regulaminie forum, zawsze możecie wnioskować o przywrócenie komentarza, ale tu już nie można być anonimowym, a to chyba dla Was kłopot?

  4. Co do korzyści z partnerstwa z Tostedt – przykładem jest nasza oczyszczalnia ścieków. Jest przed nią tablica mówiąca o powstaniu dzięki pomocy Fundacji Polsko-Niemieckiej, Nie ma tylko wymienionej kwoty, a było to 500 tys zł. Ta korzyść jest chyba wymierna?
    Niemcy z Tostedt wielokrotnie wspomagali nasze instytucje (obie szkoły podstawowe dostały w zeszłym roku pieniądze na obiady dla dzieci gorzej usytuowanych, muzeum otrzymało kilka lat temu 5000 Euro na projekt „Przygródek”, z ostatniego wyjazdu nasza delegacja przywiozła dwa kartony podręcznego sprzętu medycznego dla stacji Caritas w Lubaczowie). Łącznie ponad 200 naszych licealistów pojechało na wymianę do Tostedt, nie licząc zespołów muzycznych (np. chór Canzone, zespół Samba) oraz innych grup młodzieży. Trzy lata temu Niemcy przywieżli 5 elektrycznych wózków inwalidzkich dla najbardziej potrzebujących niepełnosprawnych w Lubaczowie, a wcześniej mnóstwo sprzętu szpitalnego, tysiące strzykawek jednorazowych i wiele innych przydatnych rzeczy dla naszego szpitala.
    Więc chyba wielu mieszkańców na tym skorzystało?

  5. O niezartadności proszę mówić pensjonariuszom Domu Opieki w Rudzie Różanieckiej, dla których Niemcy zebrali 5 lat temu 1,5t odzieży zimowej, lub tym niepełnosprawnym, którzy otrzymali wózki inwalidzkie. Jeśli ktoś chce pomóc, to dajmy mu szansę, skoro sami nie jesteśmy w stanie…

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here