Historyczna rogatka znowu wita przyjezdnych do Lubaczowa – zdjęcia

17

Skryta w krzakach, zapomniana i zaniedbana – tak przez lata wyglądała zabytkowa rogatka na skrzyżowaniu ulic 3-go Maja i Handlowej w Lubaczowie. Dzięki gruntownemu remontowi, obiekt odzyskał dawny blask i znowu wita przyjezdnych do naszego miasta.

W ostatnich latach do remontu rogatki przymierzano się kilka razy. Niestety, z różnych względów, nigdy kompleksowo nie udało się tego zrobić. Ostatecznie obiekt został zapomniany i skrył się za żywopłotem i obskurnymi tablicami reklamowymi. A szkoda, bo rogatka była kiedyś wizytówką naszego miasta. – Pełniła funkcję reprezentacyjną i witała przyjezdnych. Na rogatce, która stała na dawnej granicy miasta, pobierano m.in. opłaty za przejazd przez most. Wcześniej takich rogatek, choć drewnianych, było w Lubaczowie więcej. Ta, która stoi obecnie na skrzyżowaniu ulic Handlowej i 3-go Maja, powstała w 1929 roku i jest dziełem znanego w okolicy inż. Władysława Ruebenbauera. Rogatka jest typowa dla jego stylu – ma czterospadowy łamany dach, frontowe podcienie wsparte na trzech dworkowych kolumnach – mówił na łamach naszego portalu Janusz Mazur, kustosz lubaczowskiego Muzeum Kresów.

Teraz, dzięki generalnemu remontowi, który właśnie się zakończył, rogatka odzyskała dawny blask i znowu ma „wrócić do życia” dzięki stowarzyszeniu „Rogatka”, któremu ma być przekazany obiekt.


17 komentarze

 1. Gratuluje Oby więcej takich odnowień zabytków:)) Lubaczów kiedyś był pięknym miastem teraz jest tylko miastem… Którym nic specjalnego nie ma i widać to gdy wybije 17 na zegarach przestaje żyć zapada w sen puste ulice, park ehhh WŁADZA muszą inwestować w miasto i rozwijać je zachęcić młodych aby wychodzili i bywali aby życie wieczorne nocne tętniło:)

 2. Taka sama sytuacja w Podlesiu.Gmina zleciła w przetargu remont proboszczówki i po roku widać niedoróbki.Niby zrobiona pozioma izolacja(przepona) a na ścianach jeszcze gorzej niż tutaj w Lubaczowie.Ciekawe czy wykonawca przed upływem gwarancji naprawi to?

 3. Ciesze się, że odnawiane są stare zaniedbane budynki. To nasze dziedzictwo. Pierwszy krok zrobiony. Oby tylko nie stał pusty.

  Jest to świetne miejsce np. na it (informację turystyczną). Hmmm. Jedna a w sumie dwie znajdują się na rynku – równie doskonała lokalizacja. Kto o tym wie ?
  Może i lepiej, że tak mało osób. Dlaczego ? Istnieje w nich totalny brak profesjonalizmu oraz brak oferty turystycznej.
  Turystyka to jedna z podstawowych gałęzi gospodarki. Dla naszego regionu, gdzie wysokie bezrobocie to normalka może być szansą na zmiany.
  Czy ktoś podejmie się takiego wyzwania ?
  Oby nie kolesiostwo.

 4. do tych co krytykuja wykonawce za niedorobki,powiedzcie mi gdzie one sa?budynek z 1928 roku zaniedbany zapomniany zostawiony samemu sobie i co mial zrobic z ta sciana wykonawca oblac ja zywica aby farba nie zlazila?bedzie zlazic bo nie tylko jest przemarznieta zawilgocona a nawet zasolona i nie pomoga nawet najlepsze farby najlepiej by z remontem poczekali jeszcze z 50 lat ALE ZNAWCOW BUDOWLANKI TO U NAS NIE BRAKUJE

 5. gdy nie remontowano wszyscy milczeli, wyremontowano , jest głosno, kogo zżera zazdrość, mnie cieszy ze rogatka jest widoczna, a jak pisze bida aż piszczy , wysuszymy rogatke i będzie błyszczeć , nie bądżmy zazdrośni, cieszmy się , tak mało mamy zabytków, uszanujmy to co mamy

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here